Wybory prezydenckie 2020. Archiwum ogólnopolskiej relacji na żywo od godziny 7 do 20:44. 12 lipca 2020

Marcin Kasprzyk
Marcin Kasprzyk
Zobacz, jak przebiegała druga tura wyborów 12 lipca od godziny 7 do 20.44.

ZOBACZ CIĄG DALSZY NASZEJ RELACJI:

20:44

Przypomnijmy jeszcze, że o 21 poznamy wyniki exit poll, nieco później będą znane wyniki late poll. Wyniki wyborów oparte o powyższe badania, są wynikami sondażowymi. Oznacza to, że mogą się różnić od tych, które oficjalnie po podliczeniu głosów podaje Państwowa Komisja Wyborcza.

20:38

Zapełnia się zarówno Multimedialny Park Fontann w Warszawie, jak i amfiteatr Hotelu Zamek w Pułtusku. Czy któryś ze sztabów już o 21 będzie mógł wybuchnąć radością? To może być naprawdę emocjonujący wieczór wyborczy - różnice między kandydatami mogą być naprawdę niewielkie. Będziemy przyglądać się nastrojom w obu tych miejscach.

Wieczór wyborczy 2020. Pułtusk i sztab Andrzeja Dudy czeka n...

Wieczór wyborczy 2020. Rafał Trzaskowski wybrał okolice Zamk...

20:35

A już o godz. 21.45 zapraszamy na nasz program wyborczy, w którym na żywo połączymy się z redaktorami naczelnymi najważniejszych regionalnych serwisów internetowych i najpoczytniejszych dzienników ukazujących się w największych miastach Polski. Opinie dziennikarzy skonfrontujemy z głosami ekspertów: politologów i socjologów. Co kandydaci na prezydenta Rzeczpospolitej zaoferowali miastom i jak teraz zwycięzca wywiąże się z obietnic? Czy polskie miasta przecięte na pół linią politycznego podziału da się zjednoczyć? Dlaczego duże miasta głosują inaczej niż małe? Dlaczego wschód i zachód Polski ma nieco inne preferencje wyborcze? Czy wynik wyborczy może w jakikolwiek sposób wpłynąć na układ polityczny w województwach? Na takie pytania postarają się odpowiedzieć nasi dziennikarze.

20:29

Do zamknięcia lokali wyborczych zostało już tylko 30 minut. Punktualnie o godz. 21 podamy wyniki exit poll pracowni Ipsos. Będziemy śledzić reakcje sztabów, wypowiedzi obu kandydatów, dowiemy się jak głosowały regiony i miasta, jak głosowali wyborcy ze względu na wiek oraz płeć. Znajdziecie u nas profesjonalne analizy i komentarze ekspertów. Zapraszamy do śledzenia naszego wieczoru wyborczego.

20:23

W Pułtusku wieczór wyborczy Andrzeja Dudy w zamkniętej przestrzeni amfiteatru, co już pokazywaliśmy wcześniej, natomiast w Warszawie Rafał Trzaskowski swój wieczór wyborczy organizuje w miejscu otwartym dla wszystkich mieszkańców miasta.

20:16

W jednej z Obwodowych Komisji Wyborczych mogło dojść do złamania ciszy wyborczej? To nie pierwszy incydent tego typu. Podczas pierwszej tury wyborów dochodziło już do podobnych sytuacji. Mężczyzna został odwołany.

20:11

Już za 50 minut wszystko będzie jasne. A może wręcz przeciwnie - wyniki exit poll zapewnią nam emocjonującą noc wyborczą i nerwowe oczekiwanie na oficjalne wyniki PKW. Jedno jest pewne - jeśli chcecie zagłosować, jeszcze nie jest za późno. Zgodnie z prawem, każdy kto pojawi się w lokalu wyborczym przed godz. 21 i ustawi się w takiej kolejce, ma prawo odebrać pakiet wyborczy i oddać głos. Niewykluczone więc, że ostatnie głosy będą oddawane jeszcze długo po zakończeniu ciszy wyborczej.

19:56

W Pułtusku atmosfera piknikowa - donosi nasz reporter. Tam na wyniki wyborów czekają już zwolennicy Andrzeja Dudy.

19:47

Wiele osób obawiało się, że trwający sezon urlopowy może odbić się negatywnie na frekwencji wyborczej. Wygląda jednak na to, że wakacje nie przeszkadzają Polakom w spełnieniu obywatelskiego obowiązku. Wrażenie robiły dzisiaj m.in. takie kolejki przed konsulatem w Splicie, w Chorwacji, gdzie odpoczywa wielu polskich turystów.

19:38

W sztabach obu kandydatów zaczyna się już odliczanie do ogłoszenia wyników wyborów prezydenckich. Andrzej Duda swój wieczór wyborczy organizuje poza Warszawą - w Pułtusku, natomiast Rafał Trzaskowski na rozstrzygnięcie będzie czekał w w stolicy - w Multimedialnym Parku Fontann.

19:26

Ostatnie godziny głosowania to zwykle mobilizacja mieszkańców dużych miast. Czy dzisiaj będzie podobnie? Dane o frekwencji z godziny 17 mogą wskazywać, że do czasu zamknięcia lokali wyborczych może się jeszcze trochę zmienić. Wyniki będą ważyły się do ostatniej chwili.

19:19

Zastanawialiście się, po co wybieramy prezydenta i czy takie stanowisko jest w ogóle potrzebne? Warto uświadomić sobie, jakie są jego kompetencje. Prezydent RP jest najwyższym przedstawicielem polskich władz. Stanowi gwarant władzy państwowej, jest najwyższym organem państwa w zakresie władzy wykonawczej, ponadto czuwa nad przestrzeganiem postanowień i przepisów Konstytucji. Prezydent jest zwierzchnikiem Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

19:11

Do końca głosowania zostały niespełna dwie godziny. Jeśli w tym czasie nie wydarzy się nic niespodziewanego, co mogłoby skutkować przedłużeniem ciszy wyborczej, to punktualnie o godz. 21 powinniśmy znać już wyniki exit poll. Jeśli zamierzacie wziąć udział w wyborach prezydenckich, to już naprawdę ostatnia szansa, by się zmobilizować i ruszyć do lokalu wyborczego.

18:59

PKW podało, że karty do głosowania wydano 15 295 512 uprawnionym do głosowania. Najwięcej osób zagłosowało do tej pory w Warszawie, Zielonej Górze i Poznaniu. Najmniej osób wzięło udział w wyborach w Gdańsku, Katowicach, Gorzowie i Łodzi.

18:56

PKW nie ma sygnałów o sytuacjach, które mogą skutkować przedłużeniem ciszy wyborczej, która obowiązuje do godziny 21. Kolejna konferencja zapowiedziana jest na godzinę 22.

18:51

W Sochaczewie doszło do przekupstwa wyborczego. Nieznany mężczyzna zaproponował innemu 50 złotych i butelkę piwa oraz wódkę, w zamian za oddanie głosu na określonego kandydata. Ostatecznie ten drugi, za oddanie głosu, miał przyjąć 10 złotych, butelkę piwa, hot doga i półlitrową butelkę wódki.

18:47

Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że do tej pory odnotowano 382 zdarzenia związane z wyborami, jednak zgodnie z zapewnieniami, nie były to jednak incydenty znaczące. W miejscowości Kochanowice policja podjęła pościg za mężczyzną, który ściągnął flagę z budynku Urzędu Gminy i rzucił ją na ziemię. W Częstochowie jeden z wyborców wyszedł natomiast z lokalu wyborczego z kartą do głosowania, informując, że zastanowi się nad wyborem w domu i wtedy odniesie wypełnioną kartę. W Ujściu z kolei jeden z wyborców, w stanie wskazującym na pożycie alkoholu, zakłócił pracę komisji.

18:45

Frekwencja na godzinę 17 jest wyższa o 4,21% w porównaniu z I turą wyborów.

SR, Grafika z frekwencją do 17:00

18:41

Nie sądzę, że wyniki wyborów prezydenckich zostaną podane już dzisiaj. Dopiero po zamknięciu lokali wyborczych rozpocznie się trudna i odpowiedzialna praca polegająca na liczeniu głosów. - powiedział Sylwester Marciniak, przewodniczący PKW.

18:37

Najwyższa frekwencja do godziny 17 była w woj. mazowieckim, małopolskim oraz łódzkim. Najniższa frekwencja była zaś w woj. opolskim, warmińsko-mazurskim oraz lubuskim.

18:35

Frekwencja na godzinę 17 wyniosła 52,1%.

18:30

Rozpoczęła się konferencja prasowa Państwowej Komisji Wyborczej o godzinie 18:30.

18:27

Za kilka chwil rozpocznie się konferencja prasowa Państwowej Komisji Wyborczej. U nas znajdziecie najświeższe informacje podane przez PKW.

18:16

W sieci pojawiają się pierwsze informacje dotyczące frekwencji do godziny 17.

18:11

Cisza wyborcza obowiązuje aż do zamknięcia lokali wyborczych. Co grozi za jej złamanie? Naruszenie ciszy wyborczej to wykroczenie zagrożone karą grzywny od 2 do 5 tys. zł. Z kolei za podanie wyników nieoficjalnych sondaży przed zamknięciem lokali wyborczych, grzywna wynosi od 500 tys. do 1 mln zł. Co istotne, karze tej podlegają nie tylko media, ale także osoby fizyczne, które publikują takie dane np. na Twitterze czy Facebooku na osobistym koncie.

18:05

Incydent w gminie Słupia Konecka (woj. świętokrzyskie) – mężczyzna groził podłożeniem bomby w lokalu wyborczym. Został zatrzymany przez policję. To obywatel Ukrainy, który miał prawie 3 promile alkoholu we krwi. Grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności.

17:58

Już o 18.30 poznamy najnowsze informacje dotyczące przebiegu II tury wyborów prezydenckich. Będzie rekord frekwencji?

Od niedzielnego poranka torunianie udają się do komisji wyborczych żeby oddać głos w drugiej turze wyborów prezydenckich. Nasz fotoreporter był obecny w komisjach w siedzibie Caritasu przy Szosie Bydgoskiej, w Szkole Podstawowej nr 15 przy ulicy Paderewskiego, w III LO przy ulicy Raszei, w SP nr 35 przy ulicy Krynickiej oraz w SP nr 5 przy ulicy Żwirki i Wigury. Zobacz, jak torunianie głosują w wyborach ----->>>

Torunianie głosowali w wyborach prezydenckich. Mamy nowe zdjęcia!

17:51

Ważne informacje dla osób, które jeszcze nie oddały dzisiaj głosu. Pamiętaj, że głosować możesz wyłącznie w lokalu wyborczym właściwym dla twojego miejsca stałego pobytu. Jeśli w pierwszej turze dopisywałeś się do spisu wyborców w innym mieście – zostałeś w nim uwzględniony również na drugą turę. Oznacza to, że musisz głosować w tym samym lokalu, co 28 czerwca. Jeśli posiadasz zaświadczenie o prawie do głosowania wydane przez urząd gminy, możesz udać się z nim do dowolnego lokalu wyborczego.

17:42

Przed nami jeszcze nieco ponad trzy godziny głosowania, lokale wyborcze zostaną zamknięte o godzinie 21. Kiedy poznamy wyniki wyborów prezydenckich? Początkowo znane będą jedynie wyniki sondażowe, te oficjalne pojawią się dopiero po zliczeniu wszystkich głosów przez Państwową Komisję Wyborczą.

17:35

Frekwencja wyborcza na terenach wiejskich jest tylko niewiele mniejsza niż w miastach. Według danych PKW do połowy dnia swój głos na Prezydenta RP oddało 23,32% mieszkańców wsi i 25,69% osób zamieszkujących tereny miejskie.

17:35

Frekwencja wyborcza na terenach wiejskich jest tylko niewiele mniejsza niż w miastach. Według danych PKW do połowy dnia swój głos na Prezydenta RP oddało 23,32% mieszkańców wsi i 25,69% osób zamieszkujących tereny miejskie.

17:23

Kolejni celebryci wrzucają do sieci zdjęcia sprzed lokali wyborczych. - Jest jeszcze czas. Można nawet w ostatniej chwili. Trzeba. - pisze na swoim Instagramie Andrzej Piaseczny.

17:15

Głosowanie trwa, ale już teraz zapraszamy na nasz wieczór wyborczy – transmisja rozpocznie się o godzinie 21.45. Na żywo połączymy się z redaktorami naczelnymi najważniejszych regionalnych serwisów internetowych i najpoczytniejszych dzienników. Opinie dziennikarzy skonfrontujemy z głosami ekspertów: politologów i socjologów.

17:06

Polska głosuje. W niektórych miejscach kolejki ciągną się na wiele metrów, do niektórych lokali można wejść niemal z marszu. Swój głos oddali już m.in obaj kandydaci.

Wybory prezydenckie 2020. Cała Polska głosuje [ZDJĘCIA] Kole...

16:58

Dlaczego warto głosować w wyborach prezydenckich? Prezydent to najważniejszy przedstawiciel narodu polskiego na arenie międzynarodowej. Pamiętaj, że Prezydent RP wypowiada się także w twoim imieniu. Sprawdź, dlaczego jeszcze warto iść na wybory prezydenckie.

16:49

Państwowa Komisja Wyborcza zapowiedziała kolejną konferencję prasową na godzinę 18.30. Frekwencja na godzinę 12:00 wyniosła 24,73% i była wyższa niż podczas I tury, kiedy w tym samym czasie zagłosowało 24,08% uprawnionych. Oznacza to, że dzisiaj do południa do urn poszło około 100 tysięcy osób więcej niż 28 czerwca.

16:41

W wielu regionach naszego kraju, przed lokalami wyborczymi wciąż ustawiają się kolejki. Niektórzy, swój obywatelski obowiązek spełnili tuż po otwarciu lokali wyborczych - Na co czekać? Należy spełnić to, co do nas należy. To my decydujemy, w jakiej Polsce się obudzimy następnego dnia. Nie możemy być obojętni - mówi pani Urszula, mieszkanka województwa lubuskiego.

16:33

Badania exit poll przeprowadza dzisiaj firma Ipsos. Przed 500 losowo wybranymi lokalami wyborczymi pojawiają się ankieterzy, którzy poproszą osoby wychodzące z lokalu wyborczego o wypełnienie krótkiej ankiety. Na podstawie zebranych danych, po zakończeniu ciszy wyborczej, przedstawione zostaną szacunkowe wyniki głosowania.

16:29

Im bliżej końca głosowania, tym częściej pojawiają się pytania o to, kiedy poznamy wyniki II. tury wyborów prezydenckich. Najpierw światło dzienne ujrzą wyniki sondażowe - exit poll i late poll. Pierwsze z nich będą znane tuż po zamknięciu lokali wyborczych, zaś drugie najprawdopodobniej w nocy z niedzieli na poniedziałek.

16:21

W mediach społecznościowych setki Polaków chwalą się uczestnictwem w wyborach prezydenckich. Do urn tłumnie poszli m.in. przedstawiciele świata polityki. Gdzie swoje głosy oddali Andrzej Duda, Rafał Trzaskowski, Borys Budka czy Jarosław Kaczyński?

12.07.2020 sopot. wybory prezydenckie 2020. druga tura. glosowanie w wyborach na prezydenta polski.  fot. karolina misztal / polska press/dziennik baltycki

Ogólnopolska relacja. Politycy oddali głos. Zobacz gdzie gło...

16:14

Przed nami jeszcze niespełna 5 godzin głosowania. Lokale wyborcze zostały otwarte o godzinie 7:00, a czas na oddanie głosu kończy się o 21:00. W wyjątkowych sytuacjach Państwowa Komisja Wyborcza może przedłużyć godziny głosowania, a tym samym ciszę wyborczą.

16:08

Po otrzymaniu karty do głosowania sprawdź, czy znajduje się na niej pieczęć obwodowej komisji wyborczej. Zgodnie z przepisami karty, które nie zostały nią opatrzone, są nieważne – Twój głos oddany na takiej karcie nie zostanie zliczony.

16:03

Andrzej Duda oddał już głos w II turze wyborów prezydenckich w jednym z lokali wyborczych w Krakowie. Urzędującej głowie państwa towarzyszyła żona, Agata Kornhauser-Duda.

Wybory prezydenckie 2020. Andrzej Duda z żoną zagłosował w K...

15:58

Mieszkaniec Strzelec Opolskich (powiat strzelecki, woj. opolskie) wezwał policję do lokalu wyborczego po tym, jak poproszono go o założenie maseczki ochronnej i zdezynfekowanie dłoni bądź użycie jednorazowych rękawiczek. Mężczyzna pojawił się na głosowaniu bez wymaganej ochrony i nie chciał skorzystać ze środków oferowanych w lokalu wyborczym, tłumacząc się chorobą serca. Funkcjonariuszom udało się przekonać go do spełnienia niezbędnych zaleceń, dzięki czemu mógł oddać swój głos.

15:53

Podczas głosowania warto pamiętać o tym, że nadal obowiązuje reżim sanitarny. W związku z tym ograniczono liczbę osób mogących jednocześnie przebywać w lokalu wyborczym. Ponadto należy pamiętać o zachowaniu 2 m dystansu społecznego oraz zakryciu ust i nosa maseczką lub częścią garderoby. Przed wejściem do lokalu wyborczego trzeba zdezynfekować dłonie lub założyć rękawiczki.

15:48

Swoje głosy w drugiej turze oddają także kolejni politycy. Udziałem w wyborach pochwalił się między innymi Donald Tusk.

15:37

Do popełnienia przestępstwa w związku z wyborami doszło w woj. śląskim. W Kochanowicach (powiat lubliniecki) nietrzeźwy 23-latek zrzucił flagę państwową po wejściu na dach lokalu wyborczego. Jak poinformowała rzecznik prasowa Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, znieważenie flagi podlega karze według artykułu 137 kodeksu karnego.

15:31

Gwiazdy ruszyły do urn! Aktorzy, dziennikarze, wokaliści i celebryci dokumentują swój udział w II turze wyborów prezydenckich, publikując zdjęcia i filmy w mediach społecznościowych.

Ada Fijał

Gwiazdy głosują w II turze wyborów prezydenckich. Zobacz zdj...

15:21

Dziś o 21.45 zaczynamy wieczór wyborczy we wszystkich serwisach informacyjnych Polska Press Grupy. Już teraz zapraszamy na transmisję na żywo, w której udział wezmą redaktorzy naczelni regionalnych serwisów internetowych i dzienników. Zapraszamy!

15:14

W II turze wyborów Prezydenta RP uczestniczy też Polonia. Do głosowania za granicą uprawnieni są rodacy w blisko 90 krajach, w sumie w 171 obwodach wyborczych. Chęć udziału w II turze głosowania zadeklarowało 519 tys. Polaków, podczas gdy w I turze ich liczba była o 150 tysięcy mniejsza.

15:06

Z powodu ograniczeń przed lokalami wyborczymi mogą tworzyć się kolejki. W II turze wyborów poza kolejnością mogą wejść na głosowanie: osoby powyżej 60. roku życia, kobiety w ciąży, osoby z dzieckiem do lat 3 oraz osoby niepełnosprawne.

14:59

Frekwencja w II turze wyborów na godzinę 12 jest zdecydowanie lepsza niż pięć lat temu. Wówczas na tym etapie wynosiła 17,40%, czyli była niższa o 7,33% niż dzisiaj.

14:53

Zebraliśmy dla Was najważniejsze informacje o dotychczasowej frekwencji w II turze wyborów prezydenckich.

od 16 lat

14:45

Jarosław Kaczyński oddał swój głos w wyborach prezydenckich. Prezes PiS głosował na warszawskim Żoliborzu. Szczególną uwagę internautów zwrócił mężczyzna, który podczas głosowania w tym samym lokalu wyborczym zakrył swoją twarz podobizną Jarosława Kaczyńskiego. Zobaczcie zdjęcia.

Jarosław Kaczyński w lokalu wyborczym

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński oddał swój...

14:36

Na Podhalu brakuje kart do głosowania, które trzeba dowozić z rezerw zdeponowanych w urzędzie miasta Nowy Targ. Sytuacja miała miejsce m.in. w Zakopanem, Białce i Bukowinie Tatrzańskiej. Powodem jest udział w głosowaniu turystów, którzy przybyli tłumnie pod lokale wyborcze.

14:24

Rafał Trzaskowski, kandydat na prezydenta RP w wyborach prezydenckich, głosował w Rybniku. - Mam nadzieję, że frekwencja będzie jak najwyższa, bo te wybory są naprawdę bardzo ważne - powiedział dziennikarzom kandydat na prezydenta.

Rafał Trzaskowski z żoną Małgorzatą zagłosował w Rybniku.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Wybory prezydenckie. Rafał Trzaskowski z żoną Małgorzatą gło...

14:16

Przypominamy o ważnej zasadzie głosowania dla osób, które otrzymały pakiet wyborczy pocztą i nie odesłały go tą samą drogą, tylko zdecydowały się dostarczyć go osobiście do lokalu wyborczego. Nie należy wrzucać go do urny, tylko przekazać komisji wyborczej – w przeciwnym wypadku głos zostanie uznany za nieważny.

14:09

Liczba incydentów wyborczych w II turze głosowania jest już większa niż w pierwszej. Do godziny 12:00 było ich 253, natomiast o godzinie 13:30 Państwa Komisja Wyborcza podała, że przybyło 25 nowych wykroczeń. Największa liczba zgłoszonych przypadków naruszeń prawa dotyczyła uszkodzeń ogłoszenia, a także nielegalnych ogłoszeń. Odnotowano 2 przypadki naruszenia ciszy wyborczej. W zabezpieczeniu wyborów bierze udział 9086 funkcjonariuszy Policji.

14:02

Udziałem w głosowaniu chwalą się w mediach społecznościowych także celebryci. Swój głos oddała już między innymi Beata Tadla z synem. Głosowali w ambasadzie w Helsinkach.

13:56

Wśród dużych miast największą frekwencję na godzinę 12:00 odnotowano w Warszawie (28,72%), natomiast najniższą w Gdańsku (21,37%).

13:49

Na godzinę 12:00 w II turze wyborów zagłosowało o około 100 000 osób więcej, niż w pierwszej. Przed wieloma lokalami potwierdzają to spore kolejki.

Wybory prezydenckie 2020. Cała Polska głosuje [ZDJĘCIA] Kole...

13:42

Najwyższa frekwencja do godziny 12:00 była w województwie mazowieckim, małopolskim oraz podlaskim. Najniższa zaś w woj. opolskim, lubuskim oraz wielkopolskim.

13:35

Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że na godzinę 12:00 frekwencja w II turze wyborów prezydenckich wyniosła 24,73%. W I turze o godzinie 12:00 frekwencja wyniosła 24,08%.

13:30

Rozpoczyna się konferencja prasowa PKW o godzinie 13:30.

13:19

O godzinie 13.30 rozpocznie się druga konferencja prasowa Państwowej Komisji Wyborczej. Dowiemy się m.in. jak przebiega głosowanie w naszym kraju oraz czy doszło do incydentów wyborczych.

13:07

Dlaczego warto głosować w wyborach prezydenckich? To Prezydent RP stanowi prawo: bez jego podpisu uchwalone przez parlament ustawy nie wejdą w życie. Sprawdź, dlaczego jeszcze warto iść na wybory prezydenckie!

12:59

Dzisiejsza wyborcza niedziela jest stosunkowo chłodna.

12:49

A ty jaką masz wymówkę przed wzięciem udziału w wyborach prezydenckich? Helena Pyz pokonała 1000 kilometrów samolotem po to tylko, żeby zagłosować w wyborach. Tuż po oddaniu głosu wróci do Ośrodka Rehabilitacji Trędowatych Jeevodaya.

12:36

Podczas gdy w niektórych lokalach wyborczych frekwencja na razie nie powala, przed lokalem w Mielnie stoi gigantyczna kolejka. To efekt wakacji – głosy oddaje wielu turystów. Podobna sytuacja jest w innych nadmorskich miejscowościach.

Kolejka przed lokalem wyborczym w Mielnie.

Wybory prezydenckie 2020. Olbrzymia kolejka przed lokalem wy...

12:31

Państwowa Komisja Wyborcza podała, że o 13.30 odbędzie się konferencja prasowa, na której zostanie podana frekwencja na godz. 12. Czy znów padnie rekord?

12:30

W sobotę w czterech miejscach na Dolnym Śląsku złamano ciszę wyborczą. W powiecie wrocławskim ktoś uszkodził kilka plakatów jednego z kandydatów, w dwóch miejscach w powiecie lwóweckim zrywano z kolei plakaty wyborcze. Czwarty przypadek dotyczy powiatu górowskiego, gdzie jeden z mieszkańców zawiesił plakat wyborczy w czasie ciszy.

12:26

Wicepremier i Minister Rozwoju Jadwiga Emilewicz także zagłosowała już w wyborach prezydenckich 2020.

12:25

Tymczasem w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku już w piątek zaczęło się liczenie głosów. Do piątku dotarło tam 14,6 tys. pakietów wyborczych, a kolejne wciąż napływały. To już oznacza wyższą frekwencję niż w drugiej turze wyborów prezydenckich w 2015 roku.

Polskie wybory w Nowym Jorku. Relacja korespondentki

12:14

Daleko w Australii także odbywa się II tura wyborów prezydenckich. Polacy tam mieszkający mają coraz mniej czasu na złożenie głosu.

12:10

W lokalach wyborczych w Radomiu największy ruch jest po mszach świętych. Poza tym – umiarkowany. W regionie na razie nie odnotowano żadnych incydentów wyborczych. Zobacz, jak głosują radomianie!

Zakończyła się druga tura wyborów prezydenckich 2020. Decydowaliśmy, kto będzie prezydentem Rzeczpospolitej Polskiej przez najbliższe pięć lat. Lokale otwarto punktualnie o godzinie 7 rano, głosowanie potrwało do 21. W pierwszych godzinach w Radomiu ruch przed lokalami wyborczymi był umiarkowany. Przed niektórymi ustawiały się kolejki, w innych ruch był mniejszy. Głosowanie, podobnie jak to miało miejsce dwa tygodnie temu, toczy się w reżimie sanitarnym i obostrzeniach. Przed południem odwiedziliśmy obwodowe komisje numer: 1 (przy ulicy Traugutta 52), 13 i 14 (obie przy Sowińskiego 1), 16 (Śródmieście, ulica Miła 18), 22 (Kilińskiego 20) i 23 (25 Czerwca 79). W mieście nie odnotowano żadnych incydentów ani zakłócania ciszy wyborczej. Jak przebiegało głosowanie? Zobaczcie na kolejnych zdjęciach >>>

Zakończyła się druga tura wyborów prezydenckich 2020 w Radom...

12:00

W Jędrzejowie póki co ruch w lokalach wyborczych jest mniejszy niż w pierwszej turze. W kilku komisjach wyborczych ich członkowie potwierdzają, że kolejek nie ma, a głosować przychodzą pojedyncze osoby.

11:51

Na drugą turę wyborów prezydenckich tłumnie udali się też wyborcy w Koszalinie. Zobacz zdjęcia z koszalińskich lokali wyborczych zrobione przez naszych reporterów!

Podczas głosowania w lokalu wyborczym obowiązuje reżim sanitarny.

Wybory prezydenckie 2020. Tłumy w lokalach wyborczych w Kosz...

11:45

Wybory prezydenckie 2020 upływają pod znakiem pandemii koronawirusa. Zachowanie reżimu sanitarnego jest koniecznością. Bądźcie odpowiedzialni i rozsądni. W Polsce zakażeń jest coraz mniej, ale nie oznacza to, że epidemia się skończyła. Rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnym wzroście zakażeń w naszym kraju.

11:27

W Szczecinie interweniowała policja. Rano przed lokalem wyborczym na Niebuszewie stał samochód z plakatem i naklejką z nazwiskiem jednego z kandydatów. Po godz. 10 potwierdziło się, że pojazd należy do jednego z członków obwodowej komisji wyborczej. Mężczyzna został spisany przez funkcjonariuszy oraz zdjął naklejkę i plakat z samochodu.

11:25

Przypominamy: podczas drugiej tury do głosowania bez kolejki mogą podejść osoby starsze, kobiety ciężarne, opiekunowie dzieci do lat 3 oraz osoby niepełnosprawne lub których zdrowie uniemożliwia samodzielne poruszanie się.

11:13

Spory ruch w Krynicy Morskiej, gdzie jest tylko jeden lokal wyborczy. „Dziennik Bałtycki” informuje, że duża kolejka powstała już o 6.30. Przewodnicząca komisji poinformowała, że do spisu wyborców dopisało 1,3 tys. osób – to niemal tyle, ile jest uprawnionych do głosowania mieszkańców Krynicy Morskiej!

Tak głosują w Krynicy Morskiej. Duże kolejki

Wybory 2020. Tak głosują w Krynicy Morskiej. Duże kolejki pr...

11:12

W województwie lubuskim póki co nie ma zbyt dużego ruchu w komisjach wyborczych. Na zielonogórskim Zaciszu jest spokojnie i bez kolejek, podobnie w Skwierzynie oraz w Nowej Soli w komisjach znajdujących się w SP1. W nowosolskiej dzielnicy Pleszówek członkowie komisji wyborczych wyznaczyli osoby do kierowania ruchem, tymczasem przed godz. 10 na wybory przyszło dwa razy mniej osób niż 28 czerwca. Inaczej natomiast w Pszczewie – tam ruch jest duży, a najwięcej ludzi przychodzi oddać głos po mszach.

11:08

Tłumnie do urn udali się wyborcy w Zakopanem. Tam w wielu komisjach od rana jest spory ruch, a przed lokalami ustawiają się długie kolejki, w których czas oczekiwania wynosi kilkanaście minut. Głosują miejscowi i turyści - „Gazeta Krakowska” podaje, że w drugiej turze w Zakopanem w wyborach weźmie osób ponad 1660 osób, które przyjechały tu na wakacje.

11:05

Wszyscy idziemy na wybory!

10:56

W niedzielę rano świętokrzyska policja poinformowała o kolejnych incydentach wyborczych. We Włoszczowie zniszczono plakat jednego z kandydatów. Z kolei w Kielcach zgłoszono, że ktoś na portalu społecznościowym publicznie zadeklarował, na którego z kandydatów nie będzie głosował.

10:52

Premier Mateusz Morawiecki tuż po godzinie 10 oddał swój głos w wyborach prezydenckich w jednym z lokali na Mokotowie w Warszawie.

10:44

W Bielsku-Białej wybory przebiegają spokojnie i bez zakłóceń. W całym województwie śląskim od początku ciszy wyborczej do niedzieli 12 lipca godz. 9 rano doszło do 27 incydentów łamania ciszy wyborczej. W całej Polsce policja odnotowała 253 incydenty. Większość z nich dotyczyła dewastowania ogłoszeń oraz niedozwolonego umieszczania plakatów wyborczych.

10:40

W czasie konferencji prasowej przewodniczący PKW Sylwester Marciniak poinformował, że do tej pory nie pojawiły się żadne istotne problemy w drugiej turze wyborów. W województwie warmińsko-mazurskim zaszło podejrzenie „korupcji politycznej”: jednemu z wyborców zaproponowano 20zł za oddanie głosu na wskazanego kandydata. Tożsamości człowieka, który złożył tę „ofertę” nie ujawniono. - Póki co nie mamy zdarzeń związanych z alkoholem i uczestnictwem w komisjach wyborczych – dodał Sylwester Marciniak.

10:29

Obecnie w poznańskich lokalach wyborczych nie ma kolejek. Warto to wykorzystać - Poznaniacy aktualnie mogą szybko zagłosować. Na razie jest spokojnie, choć w sobotę zanotowano pierwszy przypadek złamania ciszy wyborczej. Było to w Pobiedziskach w powiecie poznańskim, gdzie mandatem ukarano mężczyznę, który miał na szybie samochodu plakat wyborczy.

10:28

Do urn ruszyli także mieszkańcy gminy Białe Błota w województwie kujawsko-pomorskim. Pierwsi głosujący pojawili się tuż po otwarciu lokali wyborczych. Na miejscu są nasi reporterzy, zobacz zdjęcia!

12 lipca 2020. Druga tura wyborów prezydenckich. Czy padnie frekwencyjny rekord? W lokalu wyborczym w Szkole Podstawowej im. Mariana Rejewskiego w Białych Błotach pierwsi głosujący pojawili się tuż po jego otwarciu.Zobacz więcej zdjęć >>>

Wybory prezydenckie 2020. Głosowanie w Białych Błotach [zdjęcia]

10:26

Członkowie komisji wyborczych w Sieradzu przekazują, że od rana frekwencja jest zadowalająca. Przewidują jednak, że po południu w lokalach wyborczych będzie największy ruch. Andrzej Krawczyk z Obwodowej Komisji Wyborczej nr 2 w Sieradzu mówi, że jeszcze przed godz. 7 kilka osób czekało na otwarcie lokalu, jednak w pierwszej turze przed godz. 10 na głosowanie przyszło więcej osób niż dzisiaj.

Wybory prezydenckie 2020 w Sieradzu

Wybory prezydenckie 2020 w Sieradzu. Tak głosują sieradzanie...

10:21

Nie minęły trzy godziny od rozpoczęcia głosowania i pojawiły się już pierwsze problemy. Jedna z mieszkanek Trójmiasta przed pierwszą turą wysłała wniosek o dopisanie do spisu wyborców w Gdańsku, jednak niezdążono go rozpatrzyć. Kobieta musiała głosować w Gdyni, zgodnie z adresem zameldowania. Sądziła, że odda tam głos również w drugiej turze wyborów, ale dziś w lokalu wyborczym okazało się, że na drugą turę dopisano ją już do spisu wyborców w Gdańsku. - Muszę jechać z powrotem do Gdańska. Jeden wielki bałagan – złości się pani Ewelina.

10:20

Jaka będzie frekwencja w drugiej turze wyborów? Zdaniem mieszkańców województwa lubuskiego, do urn pójdzie więcej osób niż dwa tygodnie temu. - Uważam, że do wyborów przyjdzie jeszcze więcej mieszkańców niż w pierwszej turze – mówi „Gazecie Lubuskiej” pani Urszula, która już zagłosowała w drugiej turze.

Zielonogórzanie pojawili się w lokalach wyborczych tuż po ich otwarciu

Wybory prezydenckie 2020. Tak przebiegają wybory w Lubuskiem...

10:15

Między 10:00 a 10:15 odbyła się pierwsza konferencja Państwowej Komisji Wyborczej. Wybory przebiegają bez większych problemów, jedynie z niegroźnymi incydentami. Kolejna konferencja została zapowiedziana na 13:30.

10:00

Do urn ruszyli także wyborcy w Nowym Sączu. Na razie jednak w lokalach wyborczych jest spokojnie, a kolejek brak.

Nowy Sącz. Trwa druga tura wyborów prezydenckich. Czy sądecz...

9:53

Polacy i Polki zachęcają na Twitterze do wzięcia udziału w wyborach prezydenckich. Mówią o konieczności spełnienia obywatelskiego obowiązku.

9:48

Pierwsi wyborcy oddali także swoje głosy w Tarnowie. „Gazeta Krakowska” podaje, że w pierwszych dwóch godzinach głosowania w lokalach wyborczych było spokojnie, a głosujących było niewielu. Momentami tworzyły się krótkie kolejki, ale czas oczekiwania na wejście do lokalu wyborczego nie przekraczał kilku minut.

Wybory 2020. W Tarnowie trwa głosowanie w II turze wyborów p...

9:32

„Dziennik Zachodni” przypomina, że w Marklowicach w powiecie wodzisławskim głosowanie odbywa się inaczej. Podobnie jak przed dwoma tygodniami, tak i w drugiej turze wyborów mieszkańcy Marklowic w związku z decyzją ministra zdrowia głosują wyłącznie korespondencyjnie. Ma to związek z liczbą zachorowań na koronawirusa. Oprócz Marklowic, wyłącznie korespondencyjnie głosują też mieszkańcy gminy Baranów w Wielkopolsce.

ZOBACZ WIĘCEJ

9:21

O 21.45 rozpocznie się nasz wieczór wyborczy. Redaktorzy naczelni najważniejszych tytułów Polska Press Grupy omówią pierwsze sondażowe wyniki wyborów. Zachęcamy do oglądania. Nie przegap naszego wieczoru wyborczego!

9:10

Opolanie ruszyli do urn! W dwóch obwodach w Opolu – Nowej Wsi Królewskiej (nr 50 i nr 51) od rana przy urnach duży ruch. Pierwsi głosujący przyszli do lokalu kwadrans przed otwarciem.

Opolanie już głosują w drugiej turze wyborów prezydenckich. ...

9:00

Ministerstwo Spraw Zagranicznych przypomina, że dzisiaj wyborcy mogą przekazać swoje pakiety właściwej komisji.

8:51

Dlaczego warto wybrać się na wybory prezydenckie? Głosowanie w wyborach to głosowanie na swojego reprezentanta na arenie międzynarodowej. Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej jest najwyższym jej przedstawicielem. Głowa państwa odpowiada za suwerenność i bezpieczeństwo kraju oraz nienaruszalność i niepodzielność jego granic. Prezydent RP zatwierdza także strategię bezpieczeństwa narodowego, plany krajowych ćwiczeń systemu obronnego.

8:45

W Łodzi pierwsi wyborcy ustawiali się przed lokalami wyborczymi już o godz. 6.30. Dziś ma być ładna pogoda, więc część z nich chce zagłosować jak najszybciej i wykorzystać resztę dnia aktywnie. Na łódzkim Olechowie jeszcze przed godz. 7 w kolejce do obwodowych komisji wyborczych nr 249, 250 i 251 ustawiło się niemal 200 osób.

Wybory prezydenckie 2020. Tak głosowano w Łódzkiem ZDJĘCIA

8:41

Pamiętajcie o bezpieczeństwie na drodze. Polska Policja przypomina, że od początku wakacji zanotowano już 106 wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym. Bądźcie bezpieczni podczas wyborów.

8:34

Do urn ruszyli też mieszkańcy województwa lubuskiego. W Gorzowie Wielkopolskim pod niektórymi lokalami tworzą się kolejki, a w niektórych póki co jest spokojnie. Reporterzy „Gazety Lubuskiej” zauważyli, że seniorzy także stoją w kolejkach i nie korzystają z prawa do wejścia na wybory poza kolejnością.

8:25

W Białymstoku od rana ustawiła się kolejka do obwodowej komisji wyborczej nr 49. Pierwsi wyborcy ustawili się w niej jeszcze przed godz 7.

8:13

Do łamania ciszy wyborczej doszło wczoraj w kilku miejscowościach w woj. podlaskim. Zniszczono plakaty wyborcze w Białymstoku, Augustowie, Zambrowie i Dąbrowie Białostockiej. Jak informuje „Kurier Poranny”, w sprawach prowadzone są czynności wyjaśniające.

8:10

Krakowianie tłumnie ruszyli do lokali wyborczych. Mieszkańcy miasta już od wczesnych godzin porannych ustawiali się w kolejkach.

Wybory prezydenckie 2020. Mieszkańcy Krakowa głosują. Kolejk...

7:58

Czym jest cisza wyborcza? To specjalny czas, w którym obowiązuje całkowity zakaz agitacji. Rozpoczyna się dokładnie o północy przed dniem głosowania i trwa aż do zamknięcia wszystkich lokali wyborczych. W trakcie ciszy wyborczej zabronione jest prowadzenie jakiejkolwiek kampanii wyborczej kandydatów, w tym m.in.: rozwieszanie plakatów, roznoszenie ulotek lub agitacja w internecie.

7:35

Pogoda zachęca do głosowania! Dzisiaj meteorolodzy nie przewidują nieznośnych upałów. Lokalnie mogą się jednak pojawić deszcze. Na wszelki wypadek przed głosowaniem zabierzcie ze sobą parasole.

7:27

Adam Burakowski, ambasador RP w Indiach zagłosował już w drugiej turze wyborów prezydenckich.

7:25

Ministerstwo Zdrowia przypomina, że w przypadku dużych kolejek przed lokalem wyborczym należy ustąpić pierwszeństwa: seniorom, kobietom w ciąży, niepełnosprawnym oraz osobom z dziećmi do lat 3.

7:15

W lokalu wyborczym otrzymasz kartę do głosowania z nazwiskami dwóch kandydatów na prezydenta. Na karcie rozpisana będzie instrukcja o sposobie głosowania. Autentyczność karty będą potwierdzały: wydruk pieczęci Państwowej Komisji Wyborczej (za granicą jest to pieczęć konsulatu), odcisk obwodowej komisji wyborczej.

7:14

Żeby oddać ważny głos należy postawić „X” w kratce przy nazwisku tylko jednego kandydata. Jeśli postawisz znak „X” przy nazwiskach obu kandydatów lub poza kratką, nie postawisz go przy żadnym kandydacie bądź postawisz w kratce inny znak niż co najmniej dwie przecinające się linie w obrębie kratki, Twój głos będzie nieważny!

7:12

Głosować możesz wyłącznie w lokalu wyborczym właściwym dla twojego miejsca stałego pobytu. Jeśli w pierwszej turze dopisywałeś się do spisu wyborców w innym mieście – zostałeś w nim uwzględniony również na drugą turę. Oznacza to, że musisz głosować w tym samym lokalu, co 28 czerwca. Jeśli posiadasz zaświadczenie o prawie do głosowania wydane przez urząd gminy, możesz udać się z nim do dowolnego lokalu wyborczego.

7:10

By otrzymać kartę do głosowania, musisz okazać dowód tożsamości ze zdjęciem. Pamiętaj, że członek komisji wyborczej ma prawo poprosić Cię o zdjęcie maseczki w celu weryfikacji tożsamości.

7:05

O czym muszę pamiętać jako wyborca? Oto garść najważniejszych porad: Lokale wyborcze w czasie drugiej tury będą otwarte w godz. 7.00-21.00. Ze względu na pandemię koronawirusa każdy wyborca jest zobowiązany do zabrania ze sobą nie tylko dowodu osobistego, ale także maseczki na usta i nos. Wyborcy muszą trzymać reżim sanitarny – należy pamiętać o zachowaniu dystansu społecznego (2 m) oraz zdezynfekować ręce przed wejściem na głosowanie. Zasady dotyczące głosowania podczas II tury znajdziesz także w naszym artykule.

7:00

Zaczynamy! II tura wyborów prezydenckich właśnie się rozpoczęła. O godz. 7.00 12 lipca 2020 r. wszystkie lokale wyborcze zostały otwarte. W naszej relacji znajdziesz najświeższe informacje dotyczące wyborów. Podamy aktualne dane o frekwencji, przypomnimy, jak głosować oraz dostarczymy pierwszych komentarzy tuż po ogłoszeniu pierwszych wyników sondażowych. Będziemy czuwać do samego końca - aż do ogłoszenia oficjalnych rezultatów przez PKW. Zachęcamy do śledzenia naszej relacji.

Pamiętaj! Każdy głos ma znaczenie. Nawet jeden człowiek może wpłynąć na ostateczny wynik wyborów. Dlatego nie wahaj się i oddaj głos na swojego kandydata.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl