Wybory prezydenckie 2020. Głosowanie w reżimie sanitarnym. Co trzeba wiedzieć?

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Wybory prezydenckie 2020. Głosowanie w reżimie sanitarnym. Co trzeba wiedzieć?
Wybory prezydenckie 2020. Głosowanie w reżimie sanitarnym. Co trzeba wiedzieć? Konrad KozłOwski/Polskapress
Już w najbliższą niedzielę udamy się do lokali wyborczych, aby oddać głos na swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Tegoroczne wybory, ze względu na pandemie koronawirusa, będą odbywały się na specjalnych zasadach sanitarnych. Zobacz co trzeba wiedzieć nim ruszymy głosować.

Ministerstwo Zdrowia wydało rozporządzanie, zgodnie z którym w pierwszej kolejności w lokalach wyborczych obsługiwane będą osoby powyżej 60. Roku życia, kobiety w ciąży i osoby z dzieckiem do 3 lat. Na szybsze dostanie się do lokalu mogą liczyć także osoby z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego lub te, które ze względu na stan zdrowia nie mogą poruszać się samodzielnie.

Obostrzenia sanitarne w lokalach

W lokalu wyborczym będzie mogła przebywać w tym samym czasie nie więcej niż jedna osoba na cztery metry kwadratowe na jego ogólnodostępnej powierzchni. Przepis ten nie dotyczy członków obwodowej komisji wyborczej.

Przy wejściu do lokalu wyborczego musi znajdować się płyn, którym wyborcy będą mogli zdezynfekować ręce.

Ponadto w trakcie głosowania dezynfekowane muszą być również powierzchnie z którymi wyborcy i członkowie komisji mają kontakt, takie jak: klamki, urny wyborcze, blaty stołów, czy włączniki.

Co więcej lokal wyborczy musi być wietrzony co najmniej raz na godzinę przez 10 minut, także przed przystąpieniem do pracy komisji.

Wyborcy oddający głos muszą zasłonić usta i nos. Jedynie na chwilę, na prośbę członka komisji, trzeba zdjąć maseczkę w celu identyfikacji.

Co zabrać na wybory?

Aby móc zagłosować, do lokalu wyborczego trzeba wziąć dokument tożsamości, który pozwoli na znalezienie danej osoby w spisie i dopuszczenie jej do głosowania. Jeśli zaś wyborca będzie korzystał z zaświadczenia o prawie do głosowania, komisja dopisze go do spisu wyborców.

Wcześniej wyborcy mogą sprawdzić swoje miejsce głosowania m.in. w urzędzie gminy, na stronie internetowej gminy, na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej, gdzie znajduje się pełen wykaz obwodów głosowania oraz wyszukiwarka.

W lokalu wyborczym otrzymamy kartę do głosowania z nazwiskami dwóch kandydatów na prezydenta. Znajdziemy na niej informację o sposobie głosowania. Autentyczność karty będą potwierdzały: wydruk pieczęci Państwowej Komisji Wyborczej (za granicą jest to pieczęć konsulatu) oraz odcisk pieczęci obwodowej komisji wyborczej.

Aby oddać ważny głos należy postawić znak X w kratce przy nazwisku tylko jednego kandydata.

Lokale wyborcze będą otwarte od godz. 7.00 do 21.00. W niedzielę głos będą mogły oddać także osoby głosujące korespondencyjnie.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl