Wymiana opon na zimowe. Przepisy. Czy jest obowiązek? Kiedy trzeba zmienić opony?

Daniel Świerżewski
Daniel Świerżewski
Zmiana opon na zimowe. Co na ten temat mówią przepisy. Czy istnieją dokładne regulacje mówiące o tym, kiedy należy zmienić opony na zimowe? A jeśli nie, to jak wybrać właściwy moment na wizytę u wulkanizatora?

Na początku warto podkreślić i raz na zawsze rozwiać wszelkie wątpliwości - polskie prawo w żadnym miejscu nie nakazuje zmiany opon! Kierowca może cały rok jeździć na jednym rodzaju opon. Nie dostanie za to mandatu, ani nie utraci dowodu rejestracyjnego. Ryzykuje tylko i wyłącznie bezpieczeństwem (swoim, swoich współpodróżnych oraz innych uczestników ruchu drogowego).

Jeśli już decydujemy się na dwa komplety opon warto wiedzieć, kiedy najlepiej je zmieniać. Jeśli zrobimy to za wcześnie lub za krótko to nie dość, że opony na których jedziemy nie spełniają swojej roli to jeszcze dodatkowo niszczą się w bardzo szybkim tempie. Dlatego warto wybierać optymalny moment na założenie letnich bądź zimowych opon.

ZOBACZ TAKŻE: Kiedy zmienić opony na zimowe? 5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć

Kiedy zmienić opony na zimowe

Decyzja o założeniu letnich opon wydaje się być o wiele prostsza. Robi się ciepło, termometry pokazują 10 stopni i więcej. Nie ma raczej już szans na powrót zimy i śniegu. Wtedy do mechaników i wulkanizatorów ustawiają się kolejki. Ale co w drugą stronę? Kiedy powinna zapaść decyzja o zmianie opon na zimowe? Czy decydującym czynnikiem jest data w kalendarzu, temperatura za oknem czy pierwszy opad śniegu?

Przede wszystkim sobie należy uświadomić różnicę między oponami letnimi i zimowymi. Różnią się one od siebie mieszanką, z jakiej zostały wykonane. Opony zimowe w niskich temperaturach zachowują swoją elastyczność. Przy wyższych temperaturach sprawuje się ona znacznie gorzej. Dodatkowo bieżnik bardzo szybko się zużywa i niszczy. Letnie opony zimą z kolei nie zapewniają odpowiedniej przyczepności

Kiedy więc zmienić opony na zimowe? Na pewno nie należy kierować się sztywno kalendarzem. Co z tego, że będziemy mieli końcówkę listopada, jeśli pogoda zwariuje i za oknem będzie aura bardziej przypomina tę majową. W takiej sytuacji na pewno należy wstrzymać się ze zmianą opon i "zimówki" trzymać jeszcze w garażu lub piwnicy. Zdecydowanie też nie należy czekać na śnieg. Wtedy jest już za późno i zimowe opony powinny być zamontowane.

CZYTAJ TAKŻE: Auto przed zimą. Co należy sprawdzić, gdzie zajrzeć, co wymienić?

Kryterium jest jasne, ale jednocześnie potrafi przysporzyć nieco trudności. Zasada mówi, że zimowe opony zależy założyć wtedy, kiedy przez kilka kolejnych dni temperatura w dzień jest niższa niż 7 stopni Celsjusza. Na pierwszy rzut oka wydaje się to proste. Ale nigdzie nie jest napisane, ile to jest "kilka dni". Poza tym trzeba regularnie i skrupulatnie sprawdzać temperaturę na zewnątrz.

Zmiana opon na zimowe powinna być poprzedzona kontrolą bieżnika. To bardzo ważne, bo jeśli bieżnik jest za mały to opony nie spełniają swojej roli i jazda na nich może być zwyczajnie niebezpieczna. Prawo mówi, że opona nie nadaje się do użytku jeśli głębokość bieżnika wynosi mniej niż 1,6 milimetra. Wśród ekspertów nie brakuje jednak głosów, że przepisy są w tej kwestii zbyt liberalne. Według niektórych opony, których bieżnik jest płytszy niż 4 milimetry nie nadają się już do użytku. Różnica jest dość spora.

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl