29 stycznia 1946 r. oddział pod dowództwem Burego podpalił domy we wsi Zaleszany. Od kul i płomieni zginęło 16 osób w tym kobiety i dzieci. Dokładnie 75 lat po tamtych wydarzenia, w piątek (29 stycznia) hołd zamordowanym oddali mieszkańcy i samorządowcy.
Z powodu pandemii koronawirusa oficjalnych uroczystości nie było. Po porannej mszy w cerkwi w Kleszczelach, kwiaty przy krzyżu i pomniku upamiętniającym ofiary modlitwę złożyli mieszańcy i delegacje z urzędu miejskiej w Hajnówce oraz Kleszczel, a także starosta hajnowski. Zapalono znicze.
- Trzeba oddać hołd pomordowanym mieszkańcom tej wsi - mówi Aleksander Sielicki, burmistrz Kleszczel. - Podtrzymywanie pamięci o tych tragicznych wydarzeniach ma sprawić, żeby nigdy więcej w przyszłości się nie powtórzyły. Największym barbarzyństwem jest mordowanie niewinnych ludzi. W Zaleszanach zginęły kobiety, dzieci, mężczyźni - osoby niezwiązane z żadną polityką, żadną wojną, żadnym podziemiem. Zginęli za wiarę, bo byli prawosławni.
Zimą 1946 roku partyzancki oddział kpt. Rajsa "Burego" wymordował prawosławnych, cywilnych mieszkańców kilku wsi w okolicach Bielska i Hajnówki: Zanie, Zaleszany, Końcowiznę, Szpaki i Wólkę Wygonowską, zamieszkane przez ludność białoruską wyznającą prawosławie.
Zobacz także: [a]https://wspolczesna.pl/zbrodnia-w-zaleszanach-oddzial-romualda-rajsa-burego-spalil-wies-zaleszany-uczczono-pamiec-ofiar-zdjecia/ar/12890544
IPN uznał, że była to zbrodnia ludobójstwa. Ofiar było w sumie 79. Wszyscy zostali kanonizowani przez Polski Kościół Prawosławny i uznani przez Cerkiew za męczenników.
2 lutego odbędą się lokalne uroczystości ku czci Świętych Męczenników Podlaskich w Parafia w Maleszach i Brańsku. W ramach 75. rocznicy pacyfikacji, odbędzie się liturgia w cerkwiach, a następnie modlitwa na grobie męczenników w Zaniach oraz przy krzyżu w Szpakach. Początek Boskiej Liturgii w Brańsku o godzinie 10.
Sam "Bury" został po wojnie skazany na śmierć przez rozstrzelanie. W latach 90. ubiegłego wieku zrehabilitowano go. Od 2016 r. z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych pod koniec lutego odbywa się w Hajnówce Marsz organizowany przez środowiska prawicowe hołdującego "Burego". Na razie do władz Hajnówki nie dotarł wniosek o zgodę na organizację VI Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych - które ze względów na ograniczenia w zgromadzeniach, i tak może się nie odbyć. Jest już za to kilkanaście zgłoszeń od osób fizycznych z różnych części Polski, które w okresie 26-28 lutego - chcą uczcić pamięć ofiar "Burego". Każdego dnia w różnych godzinach ma się odbyć po kilka 5-osobowych zgromadzeń (na tyle pozwalają przepisy związane z reżimem sanitarnym). Planowane są przy Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego, z przejściem do Soboru Trójcy Świętej i Hajnowski Dom Kultury.
