Zbadano świąteczne zwyczaje Polaków. Co najczęściej kupujemy i co cenimy w świętach najbardziej?

Damian Świderski
Damian Świderski
Wideo
od 7 lat
Firma Primark przeprowadziła badanie dotyczące nawyków oraz odczuć Polaków w czasie przedświątecznym i w czasie samych Świąt Bożego Narodzenia. Jak prezentują się wyniki?
Co Polacy najczęściej kupują i kiedy zaczynają czuć magię świąt Bożego Narodzenia?
Co Polacy najczęściej kupują i kiedy zaczynają czuć magię świąt Bożego Narodzenia? Pixabay/monicore

Głównym celem badania, przeprowadzonego w dniach 17-20 listopada 2023 roku, było sprawdzenie, jakie nawyki mają Polacy w okresie świątecznym. W ramach badania sporządzono aż 1004 ankiety. W badaniu uczestniczyła reprezentatywna grupa Polek i Polaków powyżej 16. roku życia.

Okazuje się, że aż 67 proc. pytanych wskazało, że podczas świątecznych zakupów najbardziej lubi ich atmosferę. 58 proc. wskazało sam proces kupowania prezentów. 52 proc. wskazało za to oglądanie świątecznych dekoracji.
Jeśli chodzi o zakupy świąteczne w sklepach stacjonarnych, to 59 proc. pytanych odpowiedziało, że wszystkie zakupy świąteczne robi w takich placówkach. 20 proc. wybrało zakupy w internecie. Trzecie pytanie dotyczyło wydatków na świąteczne zakupy. 27 proc. respondentów wskazało, że na zakupy z okazji tegorocznych świat wyda między 300 a 500 złotych. 26 proc. osób ma wydać od 500 do 1000 złotych. 20 proc. osób wskazało, że wyda od 100 do 300 zł.

Czy Polacy porównują ceny produktów w różnych sklepach?

Na pytanie o porównywanie cen w różnych sklepach, aż 85 proc. pytanych odpowiedziało, że porównuje ceny, a 15 proc. że nie. Kolejne pytanie było o termin robienia świątecznych zakupów. 47 proc. pytanych pragnie zrobić świąteczne zakupy w pierwszej połowie grudnia, a na ostatnią chwilę planuje to uczynić 30 proc. A jakie prezenty zamierzają zrobić pytani? Okazuje się, że 54 proc. respondentów planuje kupić kosmetyki oraz słodycze. 38 proc. planuje kupić zabawki i książki. Ubrania na prezent świąteczny planuje kupić 27 proc. badanych, a 20 proc. gry.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuji.pl!

Kiedy Polacy zaczynają czuć święta?

Na pytanie o moment poczucia okresu świątecznego, 24 proc. osób odpowiedziało, że moment rozpoczęcia szału przed świętami Bożego Narodzenia zaczyna odczuwać tuż po Mikołajkach. 18 proc. wyznało, że czuje magię świąt wtedy, gdy dekoracje świąteczne trafiają do sklepów i na ulice. Respondenci odpowiedzieli także na pytanie o sposób spędzania świąt. 42 proc. odpowiedziało, że najbardziej lubi spotkania z bliskimi, a 29 proc. najbardziej ceni sobie świąteczną atmosferę. Dekorowanie domu świątecznymi ozdobami najbardziej lubi 13 proc. respondentów. Ostatnie pytanie dotyczyło dekoracji świątecznych. 58 proc. lubi najbardziej moment ubierania choinki, a 42 proc. nakrywanie do wigilijnego stołu.

Źródło: Primark

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl