We Lwowie odbyła się w piątek konferencja „Zjednoczeni na rzecz Sprawiedliwości”, poświęcona rozwiązaniom, które pozwolą rozliczyć odpowiedzialnych za zbrodnie wojenne Rosji popełnione na Ukrainie.
W otwarciu konferencji uczestniczyli też prezydent Łotwy Egils Levits, komisarz UE ds. wymiaru sprawiedliwości Didier Reynders, prokurator generalny USA Merrick Garland, minister sprawiedliwości i prokurator generalny RP Zbigniew Ziobro, politycy, dyplomaci oraz szefowie prokuratur niektórych państw europejskich.
Nasz kraj jest obecnie niestety wielkim polem bitwy. Powinniśmy wygrywać na różnych kierunkach. Najważniejszy to rzeczywiste pole walki, gdzie walczą nasi żołnierze, nasza armia - podkreślił Zełenski zaznaczając, że istotne są również kierunki dyplomatyczny i prawny, w tym ustanowienie sprawiedliwej odpowiedzialności rosyjskich okupantów za ich zbrodnie i zniszczone życie ludzkie.
Winni muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności
Oczywiście mechanizm odszkodowania jest ważny. Ale prawdziwa sprawiedliwość ma miejsce wtedy, gdy wszyscy winni zostaną pociągnięci do odpowiedzialności wobec prawa. To bardzo istotne – powiedział prezydent Ukrainy.
Zaznaczył, że pociągnięcie do odpowiedzialności winnych agresji stanie się dla Ukraińców i wszystkich narodów na planecie sygnałem, że na świecie istnieje sprawiedliwość.
I że po tej wojnie żaden agresor nie będzie miał szansy powtórzyć niczego podobnego albo nawet o tym pomyśleć. Dlatego jest nam potrzebna sprawiedliwość, trybunał, by ujrzeć wszystkich winnych za kratami – powiedział.
Zelenski spotkał się w piątek we Lwowie z prokuratorami generalnymi państw-partnerów oraz prokuratorami organizacji międzynarodowych.
Ziobro: Kara będzie nieuchronna
Mówimy sprawcom rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie, że kara będzie nieuchronna, a społeczeństwo wolnego świata będzie działać solidarnie z Ukrainą – powiedział w piątek we Lwowie prokurator generalny, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
W swoim wystąpieniu Ziobro zwrócił uwagę, że we Lwowie trwają „rozmowy na temat architektury odpowiedzialności karnej sprawców zbrodni, które dotknęły tak wiele istnień ludzkich na Ukrainie”. „Mówimy tym samym sprawcom, że kara będzie nieuchronna, że przestępstwo nie będzie popłacać, że społeczeństwo wolnego świata będzie działać solidarnie z Ukrainą” – mówił szef MS.
Jak dodał, wyrazem tego jest też działanie polskiej prokuratury. „Już cztery dni po napaści Rosji na Ukrainę wydałem polecenie wszczęcia śledztwa w związku napaścią na suwerenny kraj przez Rosję. Wspólnie z innymi państwami: Litwą, Łotwą, Estonią, Rumunią, Słowenią, w MTK utworzyliśmy zespół, który prowadzi intensywne śledztwo” – powiedział minister Ziobro. Poinformował, że polscy śledczy odebrali już zeznania od ponad 1,7 tys. świadków i przeprowadzili wiele dowodów materialnych.
„Mam nadzieję, że wyjdziemy z tej konferencji bogatsi o przemyślenia, jak skutecznie w przyszłości pociągnąć rosyjskich sprawców zbrodni do odpowiedzialności. Nie możemy zapomnieć ofiar z Irpienia, Buczy i innych miast ukraińskich. Musimy oddać im cześć i pamięć, dla prawdy sprawie" - podkreślił Ziobro.
Minister zaznaczył, że gdy 15 lat temu prezydent Lech Kaczyński wypowiedział w Tbilisi słynne słowa: "dziś Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze państwa bałtyckie, a później – Polska", protestując przeciwko rosyjskiej agresji na Gruzję, "świat nie dowierzał".
"Ufam, że społeczność międzynarodowa doprowadzi do ukarania sprawców tych strasznych zbrodni” – podkreślił Ziobro.
Polskę podczas konferencji reprezentowali też wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta i Prokurator Krajowy Dariusz Barski.
Wizyta polskiej delegacji w Kijowie

Źródła: PAP
dś
Źródło: