- To, czym wypełniona jest kołdra, decyduje o jej jakości, funkcjonalności, termoizolacyjności i innych czynnikach, wpływających na komfort snu - mówią specjaliści.
Kołdry puchowe wykonuje się z puchu gęsiego lub kaczego. Doskonale grzeją, a jednocześnie odprowadzają pot i wilgoć, czyli pozwalają skórze oddychać. Nadają się zarówno na zimę, jak i na lato. Działają jak membrana. Są lekkie, w 100 procentach naturalne. Lepsze są te wypełnione puchem gęsim, który jest bardziej sprężysty i wytrzymały niż kaczy.
Kołdry z pierzem - to ptasie pióra wraz z puchem. Są cięższe, ich właściwości termoizolacyjne są nieco gorsze, ale są całkowicie naturalne.
Kołdry z wełny. Najlepsza pozyskiwana jest z merynosów australijskich, bardzo miękka i przyjemna w dotyku. Są też kołdry z wełny wielbłądziej, która ma charakterystyczny brązowy kolor. Jest wyjątkowo sprężysta, „oddychająca”, nie uczula. Kołdra z kaszmiru jest przyjemna w dotyku, niewiele waży, za to świetnie izoluje ciepło.
Kołdry z jedwabiu. To jedna z najbardziej luksusowych tkanin na świecie, używana od 6 tysięcy lat. Ma dobre właściwości termoizolacyjne i wentylacyjne. Nie jest tak ciepła jak wełna czy puch, ale idealnie sprawdza się w ciepłych mieszkaniach.
Kołdry z włókien poliestrowych. Elastyczne, lekkie, antystatyczne. Nie zapewniają jednak takiej termoizolacji, jak puchowe czy wełniane, ale nadają się do ciepłych, ogrzewanych pomieszczeń. Włóknem poliestrowym wypełnia się na przykład kołdry letnie.
POLECAMY RÓWNIEŻ:
Studniówki 2018. Zobacz najpiękniejsze dziewczyny
