Zesłanie Ducha Świętego czyli Zielone Świątki. Co to za święto? [ZDJĘCIA]

Piotr Łozowik
Zielone Świątki to ludowa nazwa kościelnego Zesłanie Ducha Świętego, święto uważa się za początek Kościoła. Uroczystość nazywana jest też "Pięćdziesiątnicą", ponieważ przypada 7 tygodni (50 dni) od Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego, a więc również w niedzielę. W tym roku jest to 28 maja.

Święto kościelne

Zielone Świątki to obecnie w kalendarzu liturgicznym ważne święto chrześcijańskie - Zesłanie Ducha Świętego. Jest to jedno z najstarszych świąt w kalendarzu liturgicznym, obchodzone już w czasach apostolskich. Od IV wieku stanowi odrębną uroczystość.

Zstąpienie Ducha świętego, zapowiedziane jest już w Starym Testamencie, ponownie zostało przepowiedziane przez Jezusa podczas Ostatniej Wieczerzy, przed Jego Wniebowstąpieniem. Jest obchodzona na pamiątkę wydarzenia w Wieczerniku, gdy na zebranych tam apostołów i Maryję zstąpił Duch Święty. Apostołowie zaczęli wtedy przemawiać w wielu językach oraz otrzymali szczególne dary duchowe - charyzmaty.

Nagle dał się słyszeć z nieba szum, jakby uderzenie gwałtownego wiatru, i napełnił cały dom, w którym przebywali. Ukazały się im też języki jakby z ognia, które się rozdzieliły, i na każdym z nich spoczął jeden. I wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym, i zaczęli mówić obcymi językami, tak jak im Duch pozwalał mówić

(Dz 2,1-42)

Bóg Ojciec objawił się w Starym Testamencie, Syn już się narodził, umarł i zmartwychwstał, a teraz Duch Święty zstępuje na apostołów. Symbolem Ducha Świętego jest gołębica.

Święto to zamyka w Kościele okres wielkanocny.

Ludowe nawiązania

W kulturze ludowej Zielone Świątki lub Świątki (na Podlasiu zwykło się je nazywać palinocką, a na południu Polski sobótką) wiążą się z licznymi zwyczajami i obrzędami. Było pierwotnie związane z przedchrześcijańskimi obchodami święta wiosny - z siłą drzew, zielonych gałęzi i wszelkiej płodności.

Najbardziej popularnym zwyczajem jest majenie domostw i kościołów gałązkami brzozy, wierzby albo jarzębiny oraz wykładanie podwórzy gospodarstw, ścieżek i podłóg tatarakiem. Zwyczajowo upiększano też gałązkami lub małymi drzewkami brzozy przydrożne krzyże i kapliczki. Jest to święto ruchome , jego data jest zmienna w zależności od Wielkanocy, ale zawsze przypada w rozkwicie wiosny. Dlatego ludzie połączyli je ze świątecznym dniem rolników, pasterzy i powitania lata.

Wierzy się, że w ten dzień rośliny mają szczególną moc i potrafią pomóc człowiekowi

  • brzoza na przyjaźń, sympatię i szczęście
  • dąb na siłę i długie życie
  • klon na zdrowie
  • tatarak na oczyszczenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Zesłanie Ducha Świętego czyli Zielone Świątki. Co to za święto? [ZDJĘCIA] - Gazeta Współczesna

Wróć na i.pl Portal i.pl