Ciężkie warunki na świętokrzyskich drogach
Wszystkie drogi krajowe są przejezdne ale trwa walka ze śniegiem, który jest nawiewany z pól. Najgorzej jest na drodze numer 9 w powiecie opatowskim. W okolice Lipnika został wysłany w środę rano ciężki sprzęt, by walczyć z tworzącymi się zaspami.
Wszystkie trasy wojewódzkie są przejezdne. Wiele z nich jest pokrytych zajeżdżonym śniegiem i jest na nich bardzo ślisko. Najgorzej było we wtorek w nocy i w środę rano na drodze numer 753 łączącej Ostrowiec z Kielcami. Na odcinku Huta Koszary - Bartoszowiny wiatr cały czas nawiewał śnieg i droga chwilami była nieprzejezdna. Głównym powodem kłopotów z przejazdem są ciężarówki, które nie mogą podjechać pod górę. Na miejscu cały czas pracują piaskarki.
Drogowcy po okresie pełnej gotowości wkroczyli we wtorek w fazę czynną akcji "Zima". Na trasy krajowe przebiegające przez region świętokrzyski wyruszyło 50 sztuk sprzętu. - Chodzi o pługi, piaskarki i pługopiaskarki - mówiła Małgorzata Pawelec-Buras, rzecznik prasowe świętokrzyskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
- W monitorowaniu sytuacji na drogach krajowych pomagają kamery wyposażone w czujniki meteo. Zarówno informacje o warunkach pogodowych, jak i podgląd z kamer dostępny jest na stronie internetowej GDDKiA pod adresem www.gddkia.gov.pl w zakładkach „mapa kamer monitorujących” i „mapa warunków drogowych”. Przy drogach krajowych województwa świętokrzyskiego zamontowanych zostało ponad 60 kamer. Najwięcej przy trasie ekspresowej S7. Na przykład węzły Suchedniów i Zalezianka monitoruje po 8 kamer. Aż 26 kamer zamontowanych zostało przy węzłach kieleckiej obwodnicy. Kamery znajdują się również przy drogach krajowych nr 74 i 78. Dodatkowo przy drodze ekspresowej S7 znajdują się tablice zmiennej treści, z których kierowcy mogą odczytać np. temperaturę powietrza i nawierzchni.
- Na drogach wojewódzkich - jak zapewniali dyżurni ze Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich - nawierzchnie są czarne. - Na godzinę 12 nie występowały żadne utrudnienia na drogach wojewódzkich - zaznaczali dyżurni.
Podobne zapewnienia usłyszeliśmy od dyżurnych z Powiatowego Zarządu Dróg w Kielcach. - Mieliśmy sygnały z ternu gminy Zagnański i Morawica o miejscami zaśnieżonych, nieprzejezdnych drogach. Na bieżąco reagujemy na sygnały. Drogi z terenów górzystych, jak w gminach Bieliny czy Nowa Słupia są przejezdne, w niektórych miejscach może zalegać błoto pośniegowe - tłumaczył dyżurny z Powiatowego Zarządu Dróg w Kielcach.
Na bieżąco też usuwany jest śnieg z dróg miast regionu. W Kielcach na drogach pracowało 24 pługopiaskarki i piaskarki. - Główne ulice w mieście są przejezdne i z czarnymi nawierzchniami. Stopniowo śnieg będzie usuwany z dróg drugiego i trzeciego stopnia utrzymania - mówiła Elżbieta Czechowicz z kieleckie Miejskiego Zarządu Dróg.
Podobnie jest w Ostrowcu, gdzie główne drogi zostały odśnieżone w pierwszej kolejności. "Drogowcy" "biorą się" teraz za ulice osiedlowe. Mieszkańcy są na razie bardzo wyrozumiali, nie krzyczą, że zima nas zaskoczyła - usłyszeliśmy z zarządzie dróg w OstrowcuA jak sytuacja wyglądała na drogach powiatowych? W powiecie kieleckim rano największe utrudnienia wystąpiły na terenie gminy Zagnańsk. – Mieliśmy zgłoszenia dotyczące drogi biegnącej przez las z Kielc do Zagnańska, a także szos w Belnie i Zachełmiu. Tam zwłaszcza rano kierowcy mieli największe kłopoty, chodziło o podjazdy pod górę, ale poprawiliśmy warunki jazdy. Teraz utrudnień nie ma, a drogi nawet te, które biegną przez gminy leżące bezpośrednio w Górach Świętokrzyskich, czyli Łagów, Bodzentyn, Bieliny, są przejezdne – powiedział nam Marcin Dzięcioł, dyżurny w Powiatowym Zarządzie Dróg w Kielcach.
Sześć zgłoszeń, a więc niewiele, odebrano do południa w Zarządzie Dróg Powiatowych w Opatowie. – Dotyczyły odśnieżenia szos w Wszachów, Gojców, Mydłów i Kaczyce. Usuwanie śniegu i błota pośniegowego przebiega u nas bez problemów. Może jedynie występować tak zwana śliskość pośniegowa na nawierzchniach, ale na to nie mamy wpływu, bo jeśli śnieg pada cały czas, a wiatr nawiewa go z pól, to tak się dzieje – wyjaśnił Jan Łaskawiec, dyżurny w Zarządzie Dróg Powiatowych w Opatowie.
- Mieliśmy 4 zgłoszenia. Dotyczyły dróg w miejscowościach takich jak Józefów Witowicki czy Długołęka. Generalnie chodziło o szosy mniej uczęszczane, na które sprzęt wysyłamy w drugiej kolejności – powiedział Andrzej Trela, dyżurny Zarządu Dróg Powiatowych w Staszowie. Dodał, że przed godziną 12 na drogach powiatowych w powiecie staszowskim pracowały cztery pługopiaskarki.
O warunkach drogowych w województwie świętokrzyskim będzie informować na bieżąco
Wypadki na drogach
W środę wieczorem doszło do dwóch zdarzeń drogowych, które poważnie utrudniły ruch na dwóch bardzo ważnych drogach krajowych przebiegających przez województwo. Chodzi o krajowe 73 i 74, gdzie tiry wpadły do rowów i zablokowały ruch na długie godziny.
Ciężarówka w rowie. Droga krajowa numer 74 zablokowana - czytaj więcej
Tir zatarasował drogę krajową numer 73 w Lisowie - czytaj więcej
[*]Około godziny 11 do wypadku doszło w Lechowie, w gminie Raków. Ranne zostały trzy osoby. Tam, jak informował Mariusz Bednarski z biura prasowego świętokrzyskiej policji 43-latek kierujący audi uderzył w przepust drogowy.
CZYTAJ więcej:
Lechów. Trzy osoby ranne w wypadku. Audi uderzyło w przepust
CZYTAJ więcej:
Lechów. Wypadek dwóch busów. Trzy osoby ranne
- Piaskarkę, która utknęła w rowie pomagali wydobyć strażacy. Do zdarzenia doszło w środę przed godziną 5 rano w miejscowości Mocha w gminie Raków. - Otrzymaliśmy zgłoszenie o tym, że piaskarka jest na boku w rowie i częściowo blokuje jeden pas ruchu - mówił Sławomir Karwat, zastępca komendanta miejskiego kieleckiej straży pożarnej. Kierowca piaskarki szczęśliwie nie odniósł większych obrażeń. Strażacy pomogli wydobyć piaskarkę i ustawić ją na kołach.
CZYTAJ więcej
Piaskarka ... wpadła do rowu w gminie Raków
- Przed godziną 7 rano w Bęczkowie w gminie Górno autobus miejski przewożący dzieci do szkoły utknął w zaspie i nie mógł wyjechać na drogę. - Zastęp Ochotniczej Straży Pożarnej liną pociągnął autobus i pomógł wyjechać na drogę. Młodzi pasażerowie nie ucierpieli w zdarzeniu - wyjaśniał Sławomir Karwat.
CZYTAJ więcej:
Bęczów. Autobus z dziećmi utknął w zaspie
Jaka pogoda w środę i w czwartek?
– W środę i czwartek będzie sypać śnieg – mówi Grzegorz Mikutel z Centralnego Biura Prognoz w Krakowie.
– W tym czasie będzie mocno wiać. W środę temperatura będzie na plusie, w czwartek w dzień spadnie do –4 stopni, a w piątek i sobotę w dzień będzie –10 stopni, w nocy do –14. W niedzielę zacznie się ocieplać i ponownie padać śnieg. W poniedziałek temperatura będzie już na plus - dodaje.
Gdzie zgłaszać utrudnienia?
- Obowiązek utrzymania dróg w odpowiednim stanie spoczywa na ich zarządcy.
- Za drogi krajowe (na mapach oznaczone znakami o numerach jedno i dwucyfrowych na czerwonym tle ) odpowiedzialna jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Wszelkie zgłoszenia dotyczące niebezpiecznych odcinków można zgłaszać dzwoniąc pod numer ogólnopolskiej całodobowej infolinii drogowej 19 111.
- Za nasze drogi wojewódzkie (trzycyfrowe, na żółtym tle) odpowiada Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich. Informacji o ich przejezdności w godzinach udzielać będzie dyżurny Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich pod numerami telefonów: 41 347 04 71(72); 41 347 04 80(81); 41 347-04-90(91)(92).
- Obowiązek dbania o stan nawierzchni dróg powiatowych (dwu i trzycyfrowe na żółtym tle z dodatkowym oznaczeniem literowym) spoczywa na zarządach poszczególnych powiatów, Za utrzymanie porządku na drodze gminnej odpowiada wójt gminy, burmistrz lub prezydent miasta. Zgłoszenia w zakresie zimowego utrzymania dróg na terenie Kielc można kierować do Miejskiego Zarządu Dróg w Kielcach pod numerem telefonu 41 34 02 800, a na terenach gmin do właściwego urzędu.