Nazywany "Krwawym Maćkiem" Szczepański, był rzeczywistym twórcą potęgi propagandowej polskiej telewizji za czasów rządów Edwarda Gierka i współtwórcą jego propagandy sukcesu. Wprowadził do telewizji rozrywkę i publicystykę na wysokim poziomie, choć niepozbawioną cech agitacyjnych i propagandowych. Sam w wywiadach mówił, że telewizja pod jego zarządem zjadłaby TVN i Polsat. Mariusza Waltera określał nawet jako technika sanitarnego przyuczonego do dziennikarstwa.
W środę, 23 grudnia, Maciej Szczepański został pochowany po katolicku na cmentarzu w Sosnowcu.
ZOBACZ KONIECZNIE
ZMARŁ MACIEJ SZCZEPAŃSKI. POGRZEB W SOSNOWCU ZE ZDJĘCIAMI
Wcześniej na Śląsku doprowadził do tego, że prowincjonalna "Trybuna Robotnicza" stała się największą gazetą w kraju, bijąc nakładem nawet ogólnopolską partyjną "Trybunę Ludu".
Maciej Szczepański urodził się w Sosnowcu w 1928 roku. Tu kończył szkołę średnią. Studiował na UJ. Poza dziennikarstwem zajmował się też polityką, startując kilkukrotnie w wyborach do Sejmu PRL z okręgu rybnickiego.
Jako prezes telewizji odpowiedzialny m.in. za transmisje z pielgrzymki Jana Pawła II do Polski kazał kamerzystom pokazywać jak najwięcej zbliżeń ojca świętego, by uniknąć pokazywania tłumów. Tę samą pielgrzymkę wykorzystał jednocześnie do rozbudowy bazy transmisyjnej TVP.
W 1980 roku Maciejowi Szczepańskiemu oraz jego kilku najbliższym współpracownikom postawiono szereg zarzutów dotyczących nieprawidłowości w zarządzaniu telewizją oraz nadużyć finansowych. Jak mówił Łukasz Kamiński, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, w wywiadzie dla „Biuletynu IPN” (numer 5 [28]): „Na Uniwersytecie Warszawskim (raczej nie były to działania spontaniczne, ale nie ma na to dowodów) powielano ulotki dotyczące Macieja Szczepańskiego, które wyolbrzymiały jego nadużycia, wprowadzały do tej sprawy kilka innych osób z jego otoczenia i uczyniły go bliskim krewnym Gierka. Prawdopodobnie inspiracja płynęła z otoczenia Mieczysława Moczara”.
Maciej Szczepański stanął przed sądem. Postawione mu zarzuty dotyczyły korupcji i nieprawidłowości finansowych w Radiokomitecie. Proces nie potwierdził skandali obyczajowych, o jakich mówiono na mieście, nie wzbudził społecznych emocji. Maciej Szczepański został skazany na osiem lat więzienia. Przez cztery lata odsiadywał karę w więzieniu na ulicy Rakowieckiej w Warszawie.
Po wyjściu na wolność nie wrócił do mediów ani do polityki.
Maciej Szczepański zostanie pochowany w środę w Sosnowcu na cmentarzu przy ul. Będzińskiej.
*Prezenty pod choinkę 2015 To najciekawsze propozycje
*Najbardziej patologiczne miasta w woj. śląskim RANKING 2015
*Roraty 215: Pytania i odpowiedzi z Małego Gościa Niedzielnego
*Makabryczny wypadek w Mierzęcicach na trasie S1: Zginęła matka i ojciec ZDJĘCIA
*Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ