Zmiany na granicy polsko-ukraińskiej. Nie będzie kwarantanny dla części osób, rusza przejście w Budomierzu

Norbert Ziętal
Obecnie na podkarpackim odcinku granicy z Ukrainą funkcjonują dwa przejścia, w Medyce i Korczowej. Od 6 lipca zaczynie pracować przejście w Budomierzu.
Obecnie na podkarpackim odcinku granicy z Ukrainą funkcjonują dwa przejścia, w Medyce i Korczowej. Od 6 lipca zaczynie pracować przejście w Budomierzu. BiOSG
Od piątku (3 lipca) obywatele Unii Europejskiej, w tym Polacy, zwolnieni zostają z kwarantanny po przekroczeniu granicy zewnętrznej Unii. W województwie podkarpackim dotyczy to m.in. podróżnych przekraczających granicę z Ukrainy do Polski. Od 6 lipca pracę wznawia polsko-ukraińskie przejście w Budomierzu.

Od piątku Polacy oraz obywatele innych państw Unii Europejskiej, powracający z zagranicy, zwolnieni są z obowiązku kwarantanny. Na Podkarpaciu dotyczy to powrotów z Ukrainy.

- W stosunku do obywateli państw trzecich, w tym obywateli Ukrainy jadących do pracy, w dalszym ciągu realizowane są wytyczne dotyczące kontroli sanitarnej. Wciąż aktualne są przepisy dotyczące określonych kategorii cudzoziemców, którzy mogą przekroczyć granicę zewnętrzną i wjechać do naszego kraju

- mówi mjr SG Elżbieta Pikor, rzecznik Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.

Od 6 lipca otwarte będzie przejście graniczne w Budomierzu

Aktualnie, granicę z Ukrainą na Podkarpaciu można przekraczać w Korczowej, gdzie odbywa się ruch osobowy i towarowy oraz w Medyce, gdzie odbywa się ruch osobowy, w tym pieszy oraz towarowy.

Od 6 lipca otwarte zostanie również drogowe, polsko-ukraińskie przejście w Budomierzu. Odbywać się będzie tutaj ruch osobowy oraz pojazdów z towarami do 3,5 tony.

Nadal nie kursują osobowe pociągi międzynarodowe z Ukrainy do Polski.

- Planując podróż zagraniczną należy uwzględnić obostrzenia obowiązujące w kraju sąsiednim - radzi Straż Graniczna.

Podróżni wjeżdżający na Ukrainę zobowiązani są do 14-dniowej kwarantanny. Odbywa się ona w wyspecjalizowanych placówkach medycznych (izolatorach) albo w domu. W tym drugim przypadku konieczne jest korzystanie z ukraińskiej aplikacji „Działaj w domu” („Дій вдома”).

Wybierasz się za granicę i nie wiesz, jakie ją obostrzenia w kraju tranzytowym i docelowym? Wejdź na stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych, kliknij w nazwę kraju i poznaj szczegóły.


FLESZ: Praca sezonowa w dobie epidemii

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl