Zmiany w Lidze Mistrzów w piłce ręcznej. VAR, challenge, mecze możliwe w weekendy, inne zasady przyznawania dzikiej karty

Paweł Kotwica
Paweł Kotwica
Od nowego sezonu w europejskich rozgrywkach klubowej piłki ręcznej dojdzie do kilku zmian.
Od nowego sezonu w europejskich rozgrywkach klubowej piłki ręcznej dojdzie do kilku zmian. Piotr Polak/PAP
Obradujący w Stambule Komitet Wykonawczy Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej (EHF) wprowadził kilka zmian, które będą obowiązywały w europejskich rozgrywkach od sezonu 2023/2024. Z najważniejszych - będzie dzika karta w rozgrywkach Ligi Mistrzów przyznawana według nowych kryteriów, wideoweryfikacja będzie możliwa we wszystkich meczach, sygnalizowanie wzięcia przerwy na żądanie będzie się odbywało za pomocą brzęczka, a pojedyncze mecze Ligi Mistrzów będą się mogły odbywać również w weekendy. Nie zdecydowano się natomiast na zgłaszaną przez wiele klubów potrzebę zmiany systemu rozgrywek fazy grupowej na cztery grupy po sześć zespołów.

Od sezonu 2023/24 zmiany w rozgrywkach europejskich pucharów w piłce ręcznej

W piątek w Stambule zebrał się Komitet Wykonawczy Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej (EHF), który wprowadził kilka zmian dotyczących prowadzonych przez siebie rozgrywek klubowych. Większość z nich będzie obowiązywała od następnego sezonu, czyli 2023/24. Najważniejsze to:

  • od przyszłego sezonu Europejska Federacja Piłki Ręcznej ma możliwość (ale nie obowiązek) przyznania jednego miejsca w Lidze Mistrzów i Lidze Mistrzyń na zasadzie tak zwanej dzikiej karty. Tę decyzję musi jeszcze zatwierdzić Komitet Wykonawczy EHF. Do tej pory (na przykład przed bieżącym sezonem) na 16 miejsc w Lidze Mistrzów, przyznanie dziewięciu wynikało z rankingu krajów, pozostałe siedem przyznawano jako dzikie karty. Nie podano jeszcze szczegółów, jak zostaną podzielone miejsca wynikające z lokat w rankingu EHF.
  • od przyszłego sezonu we wszystkich meczach w Lidze Mistrzów i Lidze Mistrzyń zostaną wprowadzone powtórki video na wniosek sędziów oraz automatyczny sygnalizator przerwy dla drużyny. Do tej pory weryfikacja wideo i elektroniczny brzęczyk były używane tylko podczas turniejów Final Four.
  • wzorem na przykład siatkówki, zostanie wprowadzony tak zwany challenge dla trenera. W meczach, które są obsługiwane weryfikacją, trener będzie mógł jeden raz zakwestionować decyzję sędziów i zostanie ona sprawdzona na video. Możliwe, że takie rozwiązanie zostanie wprowadzone już podczas turniejów Final Four w sezonie 2022/23.
  • w szczególnych okolicznościach, od przyszłego sezonu możliwe będzie rozgrywanie pojedynczych meczów Ligi Mistrzów w weekend, zamiast rozgrywania ich w środę i czwartek. "Tę możliwość należy brać pod uwagę tylko w przypadku, gdy można uzyskać korzyść z perspektywy kibiców lub transmitującej mecz telewizji" - pisze EHF.

Nie zdecydowano się natomiast na zgłaszaną przez wiele klubów potrzebę zmiany systemu rozgrywek fazy grupowej na cztery grupy po sześć zespołów. Rozgrywki najlepszych męskich drużyn, tak jak ostatnio, będą się toczyły w dwóch 8-zespołowych grupach na dotychczasowych zasadach.

EHF na razie przesunęła w czasie (do sezonu 2025/26) zaostrzenie wymagań, jeśli chodzi o wielkość widowni w obiektach, w których rozgrywane są mecze. Wcześniej planowano, że w Lidze Mistrzów od sezonu 2023/24 będzie można grać w halach o pojemności co najmniej 4000 miejsc stałych. Takiego wymogu nie spełnia kielecka Hala Legionów, która ma 3130 stałych miejsc i nieco ponad 1000 na dostawkach i trybunach rozkładanych.

od 12 lat
Wideo

Wspaniałe show Harlem Globetrotters w Tauron Arenie Kraków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zmiany w Lidze Mistrzów w piłce ręcznej. VAR, challenge, mecze możliwe w weekendy, inne zasady przyznawania dzikiej karty - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na i.pl Portal i.pl