"Żywioł rozpoczęła pracę w TVP Info w 2016 roku. Prowadziła serwisy informacyjne i pasma publicystyczne. Jednocześnie prowadziła program „Aktualności” na antenie TVP3 Katowice. Choć nowe kierownictwo Telewizyjnej Agencji Informacyjnej nie zdecydowało się nawiązać współpracy z większością twarzy poprzedniej TVP Info, to Żywioł dano szansę. W sobotę po południu prowadziła serwisy informacyjne stacji" — czytamy na stronie portalu "Wirtualne Media".
Powrót prezenterki na antenę nowej TVP zderzył się jednak z głosami krytyki na portalu X.
- W odmienionym TVP Info, twarze propagandy PiS. Elżbiecie Żywioł nie przeszkadzały paski i szczucie. Dzisiaj Elżbieta Żywioł objawiła się na antenie TVP Info. Nagle przypomniała sobie o standardach dziennikarskich?
- pytał Patryk Michalski, dziennikarz WP.
Szef TVP Info: Posłuchaliśmy głosu widzów
Nowy dyrektor TVP Info Paweł Moskalewicz, w rozmowie z tygodnikiem „Polityka”, pytany był o występy Żywioł na antenie.
- Oczywiście, to nie jest tak, że zamknęliśmy oczy, nie pamiętamy, zapominamy, odkreślamy grubą kreską to, co było. Przychodząc do TVP Info, doskonale wiedzieliśmy, kto i co firmował swoją twarzą - z tymi osobami się pożegnaliśmy. Nie deklaruję, że nikt, kto pracował w starym TVP Info, nie pojawi się teraz na antenie, ale to będzie zdecydowana mniejszość. Bo w kwestii ludzi, którzy występują na wizji, dokonaliśmy prawdziwej rewolucji. W przypadku Elżbiety Żywioł, zresztą bardzo sprawnej prezenterki, posłuchaliśmy głosów widzów i wycofaliśmy ją z anteny
- powiedział Moskalewicz.
Sytuacja w mediach publicznych
19 grudnia Sejm podjął uchwałę w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej, wzywającą Skarb Państwa do działań naprawczych.
Dzień później resort kultury poinformował, że minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz, jako organ wykonujący uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa, działając na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych, odwołał 19 grudnia dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej S.A., Polskiego Radia S.A. i Polskiej Agencji Prasowej S.A. i Rady Nadzorcze. Minister powołał nowe Rady Nadzorcze ww. Spółek, które powołały nowe Zarządy Spółek. Tego samego dnia został wyłączony sygnał TVP Info.
23 grudnia prezydent Andrzej Duda poinformował, że zawetował przygotowaną przez nowy rząd ustawę okołobudżetową, która przewidywała m.in. środki dla mediów publicznych na następny rok. Prezydent uzasadnił, że jego decyzja wiązała się z „rażącym łamaniem konstytucji i zasad demokratycznego państwa prawa” w mediach publicznych.
Po prezydenckim wecie szef MKiDN podjął w ubiegłą środę decyzję o postawieniu TVP, Polskiego Radia i PAP w stan likwidacji. Stan likwidacji może być cofnięty w dowolnym momencie przez właściciela. Analogiczną decyzję minister kultury podjął w piątek w stosunku do 17 spółek regionalnych rozgłośni Polskiego Radia.
Źródło: i.pl/Wirtualne Media

jg