
Wasyl Zwarycz, czyli ambasador Ukrainy w Polsce zabrał głos w sprawie współpracy obu narodów. Według niego poziom dialogu i współpraca układa się świetnie. Dla ambasadora minął rok na tym stanowisku. Dla obu krajów zaś, to był rok solidarności. Dla Ukrainy natomiast olbrzymie wyzwanie, ze względu na fakt, że 511 dni temu Ukrainę napadła Federacja Rosyjska.
Dyplomata ocenił, że Polska pozostaje w czołówce krajów, które pomagają Ukrainie. - Polacy są świadomi, że Ukraińcy obecnie bronią również Polski, by rosyjski bucior nie deptał po polskiej ziemi - zaznaczył.
Polska jest pierwszym państwem w regionie pod względem wielkości pomocy. Była także pierwszym państwem, które wysłało na Ukrainę czołgi Leopard 2. W tym roku było bardzo dużo inicjatyw na rzecz wsparcia dla Ukrainy ze strony polskich organów władzy, co bardzo zbliżyło nasze kraje i narody. To niezwykle solidny fundament dla przyszłości naszych narodów, naszej wspólnej przyszłości w UE i NATO - oznajmił Zwarycz.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuji.pl!
Czy Polacy są zmęczeni wojną na Ukrainie i pomocą dla niej?
Ambasador został zapytany także o to, czy wyczuwa w polskim społeczeństwie zmęczenie wojną, Odpowiedział, że obserwuje "pewne fale nastrojów", ale to nie jest zmęczenie. Dyplomata zwrócił uwagę, że polskie haubice Krab zmieniły sytuację na froncie. Zwarycz podziękował także za zestawy Piorun, transportery Rosomak, polskie drony oraz amunicję.
- Ta broń jest nam bardzo potrzebna. Nie zapominajmy, że oprócz MiG-29 Polska przekazała też kilka śmigłowców bojowych Mi-24. Obecnie jest nam bardzo potrzebna artyleria, która aktywnie jest wykorzystywana podczas naszej kontrofensywy, oraz rakiety średniego i dalekiego zasięgu. Zatem prosimy Polskę o tę broń, która może zmienić sytuację na polu bitwy — powiedział agencji ambasador.
Polska przekazała Ukrainie także 10 myśliwców MiG-29 i nie jest wykluczone, że na Ukrainę trafi kolejnych ok. 20 maszyn tego typu. Aż 2 tys. polskich firm zadeklarowało chęć udziału w projektach odbudowy. Polska już realizuje projekty na Ukrainie. Mają być to mieszkania dla osób wewnętrznie przesiedlonych. Polska weźmie też udział w rozminowywaniu terytorium ukraińskiego i odbudowę sieci energetycznych.
A co z zakazem wywozu zboża z Ukrainy do Polski?
Zwarycz został zapytany także o zakaz wwozu zboża z Ukrainy do Polski. Według ambasadora, Kijów jest przeciwny takim, które zabraniałyby eksportu ukraińskiej żywności do krajów UE.
- Uważamy, że w tej sytuacji trzeba działać nie poprzez zakazy, a poprzez normalną dwustronną współpracę, trzeba znajdować ścieżki i możliwości dotyczące tego, jak działać dalej, nie stosując środków ograniczających - powiedział ambasador.
Źródło: