20 czerwca to najdłuższy dzień roku 2024. Kiedy w Polsce zaczyna się lato?

Adam Kielar
Wideo
od 7 lat
Czwartek 20 czerwca to najdłuższy dzień 2024 roku. Oznacza to początek astronomicznego lata. Według Głównego Urzędu Miar, na północnych krańcach Polski dzień potrwa ponad 17 godzin.

Spis treści

20 czerwca najdłuższym dniem 2024 roku

Główny Urząd Miar podaje, że najdłuższy dzień w roku „trwa od ok. 17 godzin i 20 minut na północnych krańcach naszego kraju do 16 godzin 13 minut na południowych krańcach”.

Taki dzień wyznaczany jest na podstawie pozycji Słońca i Zwrotnika Raka. Letnie przesilenie, jak podaje portal timeanddate.com, na półkuli północnej wypadnie w czwartek dokładnie o godzinie 22:50 czasu środkowoeuropejskiego letniego (CEST).

Nie jest to data stała, najdłuższy dzień w roku może wypaść między 20 a 22 czerwca.

Kiedy zaczyna się lato?

To, kiedy ma miejsce początek lata zależy od tego, jak go zdefiniujemy. Oprócz wspomnianego wyżej astronomicznego rozpoczęcia, istnieją także inne sposoby wyznaczania.

Kalendarzowy koniec wiosny i początek lata jest stałą datą. Przyjęto, że zmiana pór roku ma miejsce 22 lutego.

Z kolei lato meteorologiczne już trwa. Rozpoczęło się 1 czerwca, a zakończy 31 sierpnia. Jak podaje Uniwersytet Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie, ten okres wyznaczyli naukowcy.

„To wynik ustaleń meteorologów i klimatologów, którzy dzielą rok na 4 sezony (wiosna, lato, jesień, zima). Jest to wygodne przy porównywaniu warunków pogodowych w różnych częściach roku. W naszym klimacie najwyższą w ciągu roku średnią miesięczną temperaturę powietrza notuje się najczęściej w lipcu, jednakże w pojedynczych latach może ona wystąpić w sąsiednich miesiącach” – czytamy w komentarzu dr Krzysztofa Bartoszka z UMCS.

Początek lata w Polsce

Istnieje również pojęcia „lata termicznego”. Jest to okres, gdy średnia dobowa temperatura przekracza 15 st. C.

„Przejście temperatury przez ten próg w danym roku zwykle przypada na inny dzień niż w latach poprzednich” – informuje ekspert z lubelskiego uniwersytetu.

Osobną kategorią są tzw. fenologiczne pory roku, które są wyznaczane na podstawie zakwitania roślin wskaźnikowych. Wyróżniamy następujące pory:

  • Zaranie wiosny

  • Wczesna wiosna

  • Pełnia wiosny

  • Wczesne lato

  • Lato

  • Wczesna jesień

  • Jesień

Początek lata fenologicznego wyznacza się na podstawie zakwitania lipy drobnolistnej. W większej części Polski ma to zazwyczaj miejsce w drugiej połowie czerwca, ale na przykład w rejonach górskich – na początku lipca.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl