Spis treści
20 czerwca najdłuższym dniem 2024 roku
Główny Urząd Miar podaje, że najdłuższy dzień w roku „trwa od ok. 17 godzin i 20 minut na północnych krańcach naszego kraju do 16 godzin 13 minut na południowych krańcach”.
Taki dzień wyznaczany jest na podstawie pozycji Słońca i Zwrotnika Raka. Letnie przesilenie, jak podaje portal timeanddate.com, na półkuli północnej wypadnie w czwartek dokładnie o godzinie 22:50 czasu środkowoeuropejskiego letniego (CEST).
Nie jest to data stała, najdłuższy dzień w roku może wypaść między 20 a 22 czerwca.
Kiedy zaczyna się lato?
To, kiedy ma miejsce początek lata zależy od tego, jak go zdefiniujemy. Oprócz wspomnianego wyżej astronomicznego rozpoczęcia, istnieją także inne sposoby wyznaczania.
Kalendarzowy koniec wiosny i początek lata jest stałą datą. Przyjęto, że zmiana pór roku ma miejsce 22 lutego.
Z kolei lato meteorologiczne już trwa. Rozpoczęło się 1 czerwca, a zakończy 31 sierpnia. Jak podaje Uniwersytet Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie, ten okres wyznaczyli naukowcy.
„To wynik ustaleń meteorologów i klimatologów, którzy dzielą rok na 4 sezony (wiosna, lato, jesień, zima). Jest to wygodne przy porównywaniu warunków pogodowych w różnych częściach roku. W naszym klimacie najwyższą w ciągu roku średnią miesięczną temperaturę powietrza notuje się najczęściej w lipcu, jednakże w pojedynczych latach może ona wystąpić w sąsiednich miesiącach” – czytamy w komentarzu dr Krzysztofa Bartoszka z UMCS.
Początek lata w Polsce
Istnieje również pojęcia „lata termicznego”. Jest to okres, gdy średnia dobowa temperatura przekracza 15 st. C.
„Przejście temperatury przez ten próg w danym roku zwykle przypada na inny dzień niż w latach poprzednich” – informuje ekspert z lubelskiego uniwersytetu.
Osobną kategorią są tzw. fenologiczne pory roku, które są wyznaczane na podstawie zakwitania roślin wskaźnikowych. Wyróżniamy następujące pory:
Zaranie wiosny
Wczesna wiosna
Pełnia wiosny
Wczesne lato
Lato
Wczesna jesień
Jesień
Początek lata fenologicznego wyznacza się na podstawie zakwitania lipy drobnolistnej. W większej części Polski ma to zazwyczaj miejsce w drugiej połowie czerwca, ale na przykład w rejonach górskich – na początku lipca.