35. rocznica pierwszego posiedzenia odrodzonego Senatu. W uroczystościach wzięli udział prezydent oraz marszałkowie Sejmu i Senatu

Lidia Lemaniak
Opracowanie:
Adam Jankowski/Polska Press
W czwartek odbyła się uroczystość z okazji 35. rocznicy pierwszego posiedzenia odrodzonego Senatu. Przemówienie wygłosili prezydent Andrzej Duda, marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska oraz marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Spis treści

35. rocznica pierwszego posiedzenia odrodzonego Senatu

Uroczyste posiedzenie Senatu rozpoczęło się od wspólnego odśpiewania hymnu państwowego i powitania gości. Zgromadzeni uczcili minutą ciszy zmarłych senatorów III RP oraz pracowników kancelarii odrodzonego Senatu.

Marszałek Kidawa-Błońska: Senat zawsze będzie strażnikiem współpracy

Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska zauważyła w swoim wystąpieniu, że dokładnie 35 lat temu, po dekadach totalitarnej władzy zainaugurowała swoje prace pierwsza wybrana w pełni demokratyczna izba parlamentu, odrodzony Senat RP. – Dopiero rok później Polacy odzyskali samorządy, czyli demokrację na szczeblu lokalnym, a finałem tego procesu był w pełni demokratyczny wybór prezydenta i Sejmu – mówiła.

Podkreśliła, że chce swoimi słowami przypomnieć o odpowiedzialności, jaka ciążyła na senatorach pierwszej kadencji.

Podziękowała wszystkim swoim poprzednikom pełniącym funkcję marszałków odrodzonego Senatu „za przywództwo, oddanie i sumienną pracę”: Andrzejowi Stelmachowskiemu, Augustowi Chełkowskiemu, Adamowi Struzikowi, Alicji Grześkowiak, Longinowi Pastusiakowi, Bogdanowi Borusewiczowi, Stanisławowi Karczewskiemu oraz Tomaszowi Grodzkiemu.

Marszałek Senatu zapewniła, że izba wyższa polskiego parlamentu zawsze będzie strażnikiem współpracy wszystkich instytucji polskiego państwa na rzecz dobra i bezpieczeństwa Polek i Polaków. – To jest nasze wspólne zobowiązanie wynikające z 35-lecia historii odrodzonego Senatu. To jest nasze zadanie na dzisiaj, na te trudne czasy – dodała.

Prezydent Duda: Senat ma niezwykle zróżnicowany i cenny dorobek legislacyjny

Prezydent Andrzej Duda w swoim przemówieniu podkreślił, że pierwszoplanowym zadaniem Senatu jest współtworzenie prawa - najczęściej poprzez pracę nad ustawami przyjętymi przez Sejm, ale też w drodze własnej inicjatywy ustawodawczej.

– Izba Wyższa szczególnie intensywnie korzystała z tego uprawnienia podczas swojej pierwszej, niezwykle pracowitej - a przy tym, co trzeba przypomnieć - także i skróconej kadencji. Ustawa o samorządzie terytorialnym, ordynacja wyborcza do rad gmin, ustawa o pracownikach samorządowych i ustawa o zmianie konstytucji, umożliwiły przywrócenie wolnej, demokratycznej samorządności – wyjaśnił.

Prezydent zaznaczył, że Senat był także inicjatorem uchwalenia ustawy o referendum gminnym oraz ustawy o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu państwa polskiego. Dodał, że dzięki izbie wyższej przywrócono święto 3 Maja, które po wojnie zostało zniesione przez komunistyczny reżim. Na podstawie senackiego projektu została też uchwalona ustawa o zwrocie korzyści uzyskanych niesłusznie kosztem skarbu państwa lub innych państwowych osób prawnych wskutek zbyt niskiej wyceny mienia państwowego.

Andrzej Duda podkreślił, że po uchwaleniu Konstytucji w 1997 roku, pomimo zdecydowanie mniejszych w porównaniu z Sejmem kompetencji, pozycja Senatu umocniła się.

Zaznaczył, że odrodzony Senat „znów otoczył opieką Polonię i Polaków za granicą, angażując się w pogłębianie ich więzi z ojczyzną i rodakami w kraju”. – Do rangi symbolu urasta fakt, że sprawami wielomilionowej diaspory polskiej zajmuje się jeden z najwyższych konstytucyjnych organów naszego państwa – Izba Wyższa Parlamentu – podkreślił.

Marszałek Sejmu: Wolność jest czymś, czego wciąż musimy się uczyć

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia wspominał wybory do Senatu, które odbyły się 4 czerwca 1989 roku. – Dobrze pamiętam wzmożenie, które w mojej rodzinie - działaczy podziemia solidarnościowego - wtedy miało miejsce. My, jako dzieci, chodziliśmy z ulotkami komitetu obywatelskiego, Pamiętam z jaką pasją wyklejaliśmy plakaty na klatkach schodowych i w różnych miejscach, gdzie dziś pewnie nie bylibyśmy w stanie, otorbieni pewnymi konwenansami, robić tego w tak otwarty sposób – mówił.

– Wolność jest czymś, czego wciąż musimy się uczyć, co wciąż musimy w sobie odnawiać, bo mamy to w genach, mamy to we krwi. Natomiast cały czas musimy szukać form wyrażania tej wolności, takich, które będą nas budować jako naród, a nie które będą nas niszczyć. Te wybory do Senatu 4 czerwca pokazały jedną rzecz z całą pewnością wszystkim, którzy mogliby mieć co do tego jakiekolwiek wątpliwości, że wolności nic nie jest w stanie zatrzymać – podkreślił Hołownia.

Wybory do Senatu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, które odbyły się 4 czerwca 1989 roku, były pierwszymi w pełni wolnymi wyborami od 1945 roku. Solidarność zdobyła wówczas 99 ze 100 mandatów senatorskich. Pierwsze posiedzenie odrodzonego Senatu odbyło się 4 lipca 1989 roku w Sali Kolumnowej w gmachu Sejmu.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata Harris-Trump. Kto wygrał przedwyborcze starcie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl