35 tysięcy żołnierzy WOT w gotowości
Osiągnięcie liczebności Wojsk Obrony Terytorialnej na poziomie 35 tys. żołnierzy jest uznawane za ważny krok w osiągnięciu pełnej operacyjności piątego rodzaju Sił Zbrojnych RP (obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Wojsk Specjalnych i Marynarki Wojennej). Siły WOT mają liczyć docelowo 50 tys. ludzi.
- Na tym etapie budowy właśnie nasycanie personelem jest jednym z najważniejszych zadań – przyznał mjr Witold Sura, rzecznik prasowy Dowództwa WOT.
Formowanie pierwszych brygad WOT rozpoczęło się w 2016 r., od 1 Podlaskiej BOT, 2 Lubelskiej BOT, oraz 3 Podkarpackiej BOT. Jednostki powstawały w pierwszej kolejności na „ścianie wschodniej” kraju, co jednoznacznie wiązało się z zagrożeniem ze strony Rosji (w tamtym czasie trwała wojna hybrydowa wszczęta w 2014 r. przez Rosję w ukraińskim Donbasie).
W kolejnym roku zaczęto budowę kolejnych brygad OT – 4 Warmińsko-Mazurskiej oraz dwóch Mazowieckich – 5 i 6. Potem powstało 11 kolejnych jednostek (szczebla brygady) – w tym 7 Pomorska Brygada OT. W tym roku trwa formowanie trzech związków taktycznych WOT. Łącznie terytorialsi służą w 20 jednostkach w całym kraju.
Ile kobiet w WOT? Liczby mogą zaskakiwać
Co ciekawe, około 20 proc. sił WOT stanowią kobiety. Z kolei blisko 10 proc. wszystkich „terytorialsów” to żołnierze z Warmii i Mazur.
- Obserwujemy niesłabnące zainteresowanie służbą w 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej, szczególnie wśród młodych ludzi. Duża grupa żołnierzy to studenci i uczniowie. Co trzeci żołnierz brygady ma mniej niż 25 lat. Ich zainteresowanie wstąpieniem do WOT widać podczas zimowej i letniej przerwy w nauce – st. szer. Aleksandra Gęstwicka, rekruter 4W-MBOT.
Wkrótce rozpoczną się kolejne działania rekrutacyjne, m.in. w Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie.
- Przygotowanie rozwiązania, które umożliwiło młodym ludziom udział w szkoleniach było dla nas priorytetem. Projekty „Ferie z WOT” oraz „Wakacje z WOT” spełniły swoją rolę i doprowadziły do sytuacji, w której młodzi ludzie mogą służyć ojczyźnie nie rezygnując z nauki. Wiemy, że takie rozwiązanie jest potrzebne, dlatego będziemy je kontynuować w 2023 roku – mówi dowódca 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk Jarosław Kowalski.
- Powstanie i rozwój WOT stanowią silny impuls rozwoju Sił Zbrojnych i ewolucji ich zdolności. Rozwój potencjału osobowego oraz operacjonalizacja ich zdolności w czasie pandemii Covid-19, operacji obrony granicy Polski oraz pośrednio wnioski z wojny obronnej na Ukrainie jednoznacznie dowiodły słuszności powołania formacji oraz wskazały na potrzebę jej dalszego rozwoju – powiedział gen. broni Wiesław Kukuła, dowódca WOT.
ZOBACZ TEŻ:
