4. rocznica śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. 14 stycznia 2019 roku miasto pogrążyło się w żałobie

Agnieszka Kostuch
Agnieszka Kostuch
4. rocznica śmierci Pawła Adamowicza.
4. rocznica śmierci Pawła Adamowicza. Karolina Misztal
Paweł Adamowicz zmarł 14 stycznia 2019 roku, dzień po tym, jak Stefan W. zadał mu śmiertelny cios nożem. Chociaż lekarze walczyli o życie prezydenta, nie udało się go uratować. Gdańsk, ukochane miasto polityka, pogrążyło się w żałobie. Przypominamy, jak wyglądał tamten dzień.

Paweł Adamowicz bardzo angażował się w wydarzenia ważne dla swojego ukochanego Gdańska. Nie inaczej było 13 stycznia 2019 roku, gdy odbywał się XXVII finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Prezydent był wolontariuszem, a ponadto, około godziny 20:00 pojawił się na scenie ustawionej nieopodal Złotej Bramy przy ul. Bogusławskiego, gdzie podobnie wraz z tysiącami gdańszczan oczekiwał na słynne „Światełko do nieba”, kończące zbiórkę.

Ten wieczór nie zakończył się dla Adamowicza szczęśliwie. Niespodziewanie na scenę wtagrnął Stefan W.. Miał przy sobie nóż, którym śmiertelnie ugodził prezydenta. Lekarze robili co w ich mocy, by go uratować.

Niestety mimo walki, życia prezydenta nie udało się ocalić. O tym, że Paweł Adamowicz nie żyje, dzień po ataku tj. 14 stycznia 2019 roku, poinformował ówczesny minister zdrowia Łukasz Szumowski.

- Nie udało się wygrać z tym wszystkim, co dotknęło prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Zmarł niedawno – komentował minister. Te informacje potwierdzili też lekarze Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

Paweł Adamowicz nie żyje. Tak Gdańsk pożegnał prezydenta

Gdy wiadomość o tym, że Paweł Adamowicz nie żyje, obiegła media, Gdańsk okrył się żałobą. Flagi na masztach zostały opuszczone do połowy. Zostały też wygaszone wszystkie świąteczne iluminacje na ulicach oraz miejskiej choince przy fontannie Neptuna. Wojewoda ogłosił żałobę w całym województwie.

— W związku z tragiczną śmiercią Prezydenta Pawła Adamowicza, odpowiadając na potrzebę zamanifestowania jedności społecznej — podjąłem decyzję o ogłoszeniu żałoby na terenie województwa pomorskiego, która trwać będzie do dnia pogrzebu śp. Pawła Adamowicza — poinformował wojewoda pomorski Dariusz Drelich.

Mieszkańcy Gdańska nie zapomnieli o swoim prezydencie. Ulice niemal tonęły w kwiatach i zniczach. Te stanęły nie tylko na scenie, ale także w wielu innych miejscach w mieście.

Pojawiło się też kilka ksiąg kondolencyjnych. Zagościły one m.in. w Urzędzie Miejskim w Gdańsku oraz w Europejskim Centrum Solidarności. Osoby, które chciały się do nich wpisać, stały w bardzo długich kolejkach. Wyrazy współczucia rodzinie składały osoby niemal z całego świata. W mediach społecznościowych opublikowano na ten temat wiele wpisów.

Z kolei 14 stycznia odbył się wiec przeciw nienawiści i przemocy. Tysiące osób szczelnie wypełniło Długi Targ, by oddać hołd prezydentowi. Ciszę przerywał jedynie dźwięk dzwonów. Gdy zamilkły, wyemitowano nagranie ostatniego przemówienia Pawła Adamowicza, które wygłosił podczas finału WOŚP. Potem przedstawiciele różnych wyznań odmówili modlitwę w intencji prezydenta. Wtedy też solista wykonał a capella utwór „Sound of Silence".

Pogrzeb prezydenta odbył się 19 stycznia 2019 r. W Bazylice Mariackiej pojawiły się tłumy. Wśród nich byli też czołowi polscy politycy.

4. rocznica śmierci Pawła Adamowicza.

4. rocznica śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. 14 ...

W galerii przypominamy, jak Gdańsk żegnał swojego prezydenta Pawła Adamowicza.

DZIENNIK BAŁTYCKI w GOOGLE NEWS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl