Obchody kolejnej rocznicy strajku głodowego kolejarzy rozpoczęły się od Mszy świętej w kaplicy na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu, której przewodniczył metropolita wrocławski abp Józef Kupny.
- Niestety, obecnie jesteśmy świadkami dewaluacji wartości, o które wtedy, przed 42 laty, z narażeniem życia walczono. Z trudem przychodzi nam pełna akceptacja pełnego etosu „Solidarności”. Owszem, potrafimy korzystać ze wszystkich wywalczonych wtedy praw. Ale mniej pamiętamy o postawie solidarności, wspólnotowości, o zasadzie jeden za wszystkich, wszyscy za jednego. Pamiętamy zaś o prawie do wolności, ale interpretujemy je bardzo egoistycznie. To zaprzeczenie idei solidarności, której istotą jest zawsze razem, nie przeciw drugiemu - mówił w homilii abp Józef Kupny.
Podkreślił, że przez strajk głodowy, kolejarze wyrazili swój sprzeciw wobec władzy komunistycznej i upomnieli się o podstawowe wolności. Chcieli także legalizacji NSZZ "Solidarność".
Po modlitwie wszyscy zebrani przeszli pod pomnik św. Katarzyny Aleksandryjskiej przy dworcu. Tam złożono kwiaty i wręczono wyróżnienia zasłużonym kolejarzom.
- Byliście gotowi poświęcić własne życie dla tej wielkiej idei solidarności międzyludzkiej. Chylę czoła i oddaję cześć wam jako wielkim bohaterom tych czasów. Dzięki waszej postawie tutaj we Wrocławiu zrodziła się ta najważniejsza solidarność – międzyludzka. Ona dała podstawę do tego, że wkrótce po tym strajku zalegalizowano NSZZ „Solidarność". To ogromna wasza zasługa. Dziękuję za waszą determinację oraz postawę - zwrócił się do żyjących bohaterów października 1980 minister Andrzej Dera, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP.
Agnieszka Soin, posłanka Prawa i Sprawiedliwości odczytała list marszałek Sejmu Elżbiety Witek.
„Przesłanie protestujących dotarło do opinii publicznej, spotkało się z dużym uznaniem i poparciem szerokich grup społecznych. Uczestnicy strajku głodowego osiągnęli wyznaczone cele. Bohaterowie tamtych wydarzeń zasługują na niezatartą pamięć i wdzięczność. [...] Do uczestników tamtych wydarzeń, kieruję słowa uznania za odważną, zdeterminowaną i pełną odpowiedzialności postawę. Dziękuję kolejarskiej społeczności za ogromny wkład w zmagania o odzyskanie niepodległej Polski. A organizatorom obchodów dziękuję za pielęgnowanie historycznego dziedzictwa i przekazywanie młodym pokoleniom patriotycznych wartości”
Z kolei Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, odczytał list ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka. Przypomniał także, iż historycy oceniają, że strajk głodowy to kamień węgielny i założycielski kolejowej „Solidarności”.
- Obecność tych licznych pocztów sztandarowych i ta żywa pamięć świadczy o tym, że tamta siła jest w Niezależnym Samorządnym Związku Zawodowym „Solidarność”. Dla nas wszystkich jest to wielkie zadanie, aby o tym pamiętać i tę siłę w sercu pielęgnować – mówił A.Bittel.
