Adam Sapeta objął stanowisko Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu

Łukasz Solski
Opracowanie:
Wideo
od 16 lat
Podkarpacki Urząd Wojewódzki poinformował, że Adam Sapeta został nowym Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w regionie. Jego poprzedniczka, Beata Kot, przeszła na emeryturę, a funkcję tę pełniła przez wiele lat.

Wojewoda podkarpacka docenia dotychczasową pracę Beaty Kot

W komunikacie przekazanym przez Podkarpacki Urząd Wojewódzki, wojewoda Teresa Kubas-Hul podziękowała Beacie Kot za jej wieloletni wkład w ochronę zabytków w regionie.

- Panu Adamowi Sapecie życzę powodzenia na nowym stanowisku. Jestem pewna, że nasza współpraca będzie układała się doskonale -

dodała wojewoda, wyrażając nadzieję na owocną współpracę z nowym konserwatorem.

Kariera i inspiracje nowego konserwatora

Adam Sapeta, nowy Wojewódzki Konserwator Zabytków, ma 66 lat i od najmłodszych lat miał styczność z zabytkami dzięki matce, która była historykiem sztuki oraz dwukrotnie pełniła funkcję konserwatora zabytków w Rzeszowie. Zajmowała także stanowiska w muzeum w Łańcucie i w Przeworsku. To właśnie wpływy rodzinne rozbudziły w Sapecie zainteresowanie dziedzictwem kulturowym i sztuką, co zaowocowało wieloletnią karierą w tej dziedzinie.

Sapeta ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, gdzie przygotował projekt konserwatorski dworu Oborskich w Husowie pod kierunkiem prof. Wiktora Zina. Od tej pory, jego kariera zawodowa niezmiennie związana jest z architekturą i ochroną zabytków.

Adam Sapeta objął stanowisko Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu
Jerzy Żygadło/PUW

Wieloletnie doświadczenie w ochronie i konserwacji zabytków

Adam Sapeta rozpoczął swoją karierę zawodową w 1984 roku w Pracowni Projektowej Przedsiębiorstwa Państwowego – Pracownie Konserwacji Zabytków o/Rzeszów. Jednym z kluczowych projektów, nad którymi pracował, była renowacja Zamku Lubomirskich w Rzeszowie, gdzie zajmował się adaptacją zamku na potrzeby Sądu Okręgowego.

W 1995 roku Sapeta przeszedł do Regionalnego Ośrodka Studiów i Ochrony Środowiska Kulturowego, który później stał się częścią Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Rzeszowie. Tam nadzorował m.in. prace konserwatorskie przy rewitalizacji Przeworskiej Kolei Dojazdowej oraz brał udział w opracowywaniu projektu „Szlak frontu wschodniego I wojny światowej”, mającego na celu upamiętnienie miejsc związanych z działaniami wojennymi na Podkarpaciu.

Odznaczenia i działalność społeczna

Działalność Adama Sapety została doceniona przez środowisko konserwatorskie i władze państwowe. W 2019 roku został uhonorowany złotą odznaką „Za opiekę nad zabytkami”, a trzy lata później, w 2022 roku, otrzymał medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości za swój wkład w ochronę polskiego dziedzictwa kulturowego.

Poza pracą zawodową, Sapeta angażował się społecznie, działając aktywnie w Polskim Związku Narciarskim oraz Polskim Związku Żeglarskim.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl