Afera korupcyjna w Portugalii. Prezydent Rebelo de Sousa rozwiązał parlament

OPRAC.:
Robert Szulc
Robert Szulc
Prokuratura generalna Portugalii uznała premiera Antonio Costę (w środku kadru) za podejrzanego o nadużycie władzy w związku z aferą korupcyjną
Prokuratura generalna Portugalii uznała premiera Antonio Costę (w środku kadru) za podejrzanego o nadużycie władzy w związku z aferą korupcyjną Fot. Twitter Premiera Costy
Afera korupcyjna, w którą jest uwikłany premier socjalistycznego rządu Portugalii Antonio Costa skończyła się niezwyczajną rzeczą. Prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa rozwiązał w poniedziałek parlament tego kraju.

Jak poinformował prezydent, przedterminowe wybory parlamentarne odbędą się w Portugalii 10 marca 2024 r.

Szef państwa przypomniał, że rozwiązanie Zgromadzenia Republiki jest konsekwencją kryzysu politycznego, który rozpoczął się w listopadzie ub.r. wraz z objęciem przez portugalski wymiar ścigania śledztwem premiera Costy i osób z jego najbliższego otoczenia.

7 listopada Antonio Costa niespodziewanie ogłosił, że zamierza podać się do dymisji, informując ogólnikowo, że został objęty śledztwem przez prokuraturę. Niebawem policja podała, że w biurze Vitora Escarii, szefa gabinetu premiera, funkcjonariusze znaleźli 75,8 tys. euro w gotówce.

Według lizbońskich mediów powołujących się na prokuraturę Antonio Costa jest podejrzany o nadużycie władzy w związku z aferą korupcyjną.

W piątek prokurator generalny uznał premiera za podejrzanego

Prokuratura generalna Portugalii uznała premiera Antonio Costę za podejrzanego o nadużycie władzy w związku z aferą korupcyjną - podały w piątek portugalskie media, powołując się na dokumenty organów ścigania.

Z dokumentów wynika, że szef socjalistycznego rządu miał świadomość, iż zatwierdzone w październiku 2023 roku przez jego gabinet nowe przepisy dotyczące urbanistyki i budownictwa będą korzystne dla jednej ze spółek. Jej właściciel ma, według śledztwa, bliskie relacje z rządzącą Portugalią Partią Socjalistyczną (PS).

Według lizbońskiego radia Observador materiał obciążający Costę, który od 2015 roku jest premierem, to m.in. zgromadzone przez portugalskie służby podsłuchy rozmów najbliższych współpracowników szefa rządu.

7 listopada Costa niespodziewanie ogłosił, że zamierza podać się do dymisji informując ogólnikowo, że został objęty śledztwem przez prokuraturę. Niebawem policja poinformowała, że w biurze Vitora Escarii, szefa gabinetu premiera, funkcjonariusze znaleźli 75,8 tys. euro w gotówce.

W rezultacie afery korupcyjnej prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa przyjął dymisję Costy i ogłosił rozwiązanie parlamentu, a także datę przedterminowych wyborów. Odbędą się one 10 marca.

rs

Źródło:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl