Akcja Znicz na Wszystkich Świętych i wzmożone kontrole; jak długo alkohol znajduje się w organizmie?

Agnieszka Kowalko
Agnieszka Kowalko
Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Akcja znicz oznacza wzmożoną czujność służb mundurowych
Akcja znicz oznacza wzmożoną czujność służb mundurowych Fot: Darek Delmanowicz / PAP
Z okazji dnia Wszystkich Świętych rozpoczyna się kolejna policyjna Akcja Znicz. Większość z nas spędzi nadchodzące dni w rodzinnym gronie, często przy długich rozmowach, wspominkach i alkoholu. A to właśnie ten ostatni - użyty niewłaściwie - może doprowadzić do tragedii. Nawet wówczas, kiedy następnego dnia czujemy się znakomicie i mamy przeświadczenie, że już wytrzeźwieliśmy. W organizmie wciąż może być alkohol. Jakie konsekwencje grożą za prowadzenie pojazdu w takim stanie i ile czasu się metabolizuje? To zależy.

Spożywanie alkoholu, zwłaszcza w nadmiernych ilościach, często wiąże się z negatywnymi skutkami, w najlepszym wypadku takimi jak kac.

Wsiadanie za kierownicę pojazdu – samochodu osobowego, ciężarowego, motocykla lub innego pojazdu mechanicznego – w stanie nietrzeźwości może być poważnym przestępstwem. Jeśli alkoholu w organizmie mamy nieco mniej, możemy znajdować się w tzw. stanie po spożyciu alkoholu, ale należy pamiętać, że każda forma prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu jest nielegalna i wiąże się z surową karą. Nie mówiąc o tym, że przez chociażby spowolnioną rekcję, narażamy na niebezpieczeństwo nie tylko siebie, ale także innych. Tu nie ma żartów, bo chodzi o zdrowie, a nawet ludzkie życie.

Znaczna część kierowców zatrzymanych za jazdę pod wpływem alkoholu należy do tych, którym wydawało się, że są już trzeźwi. Należy więc wiedzieć i o tym pamiętać, że organizm potrzebuje znacznie więcej czasu na pozbycie się alkoholu niż nam się wydaje. To, jak długo ten proces będzie trwał, zależy od wielu czynników. Przede wszystkim inaczej jest w przypadku mężczyzn, a inaczej w przypadku kobiet.

Jak długo alkohol znajduje się w organizmie?

Główne czynniki mające wpływ na rozkład alkoholu to:

  • Płeć
  • Masa
  • Wiek
  • Szybkość metabolizmu
  • Ilość i rodzaj spożytego wcześniej pokarmu
  • Rodzaj alkoholu
  • Tempo picia alkoholu
  • Problemy z wątrobą

Kobiety alkohol spalają wolniej niż mężczyźni.

Jeśli chodzi o wypity alkohol, 80 proc. trafia do układu pokarmowego. Następnie przez ścianki jelita cienkiego trafia do krwioobiegu - a 20 proc. od razu do układu nerwowego - głównie mózgu. W zależności od ilości, spożyty alkohol może być wykrywany przez ok. 24 godziny, a w moczu pozostaje przez 12 do nawet 48 godzin.

Można przyjąć, że u dorosłego, przeciętnego mężczyzny o wzroście 1,8 m i ważącego 80 kg oraz u kobiety o wzroście 1,65 m i ważącej 55 kg miernik alkoholu wykaże następujące wartości:

Tak organizm mężczyzny i kobiety - o ile są zdrowi - metabolizuje alkohol. Ale uwaga, mogą być wyjątki!
Tak organizm mężczyzny i kobiety - o ile są zdrowi - metabolizuje alkohol. Ale uwaga, mogą być wyjątki! Infografika: Agnieszka Kowalko
  • Mężczyzna, rozpocząwszy picie o 20:00, po wypiciu 5 kieliszków (50ml) wódki lub 5 dużych piw będzie miał w organizmie około 1,5 promila alkoholu
  • Kobieta po 5 kieliszkach wódki będzie już miała nawet 1,9 promila, podobnie po 3 dużych piwach

Jak widzimy, do całkowitego wytrzeźwienia po takiej ilości potrzeba przynajmniej:

  • W przypadku mężczyzn od 22 do 24 godzin
  • W przypadku kobiet od 24,5 do 26 godzin

Alkohol i jego wpływ na zachowanie człowieka

Ilość wypitego alkoholu ma wpływ na zachowanie człowieka i jego postrzeganie rzeczywistości:

  • 0,3 promila − oznacza rozproszoną uwagę
  • 0,8 promila − nadmierna pobudliwość, upośledzenie koordynacji ruchowo-wzrokowej
  • 1,5 promila − zaburzenia równowagi, brak logiki, agresja, senność, brawura
  • 2 promile − zaburzenia mowy, senność, obniżenie kontroli
  • 4 promile − możliwość zapadnięcia w śpiączkę
  • 5 promili − zapaść, śmierć

Jeśli dzień po spożywaniu alkoholu planujemy wsiąść za kółko, a nie mamy pewności, czy już nie jesteśmy pod wpływem, należy odczekać lub skontrolować trzeźwość za pomocą badania alkomatem, dostępnym w sklepach, supermarketach, stacjach benzynowych czy aptekach. Należy też dodać, że zgodnie z przepisami obowiązującymi w polskim prawie, każdy kierowca, który spożywał alkohol, a chce wsiąść za kierownicę, może udać się na najbliższy komisariat, aby skorzystać z dostępnego tam alkomatu (nie róbcie tego kierując autem!).

Konsekwencje prawne

Stan po użyciu alkoholu to stan, w którym stężenie alkoholu osoby kierującej pojazdem wynosi więcej niż 0,2 promila, a nie więcej niż 0,5 promila. Stan nietrzeźwości to stan, kiedy stężenie alkoholu wynosi więcej niż 0,5 promila.

Jeśli chodzi o konsekwencje prawne, prowadzenie jakiegokolwiek pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem i grozi za to grzywna, ograniczenie wolności lub kara więzienia, a ponadto zakaz prowadzenia pojazdów przez minimum rok do 15 lat, co w rzeczywistości skutkuje cofnięciem uprawnień. Dodatkowo taka osoba zobowiązana jest zapłacić karę pieniężną (nie mylić z grzywną) na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5 do 60 tys. zł. Dodatkowo, według najnowszego taryfikatora, na konto kierowcy dopisywane jest 15 punktów karnych.

Prowadzenie pojazdu mechanicznego po użyciu alkoholu oznacza grzywnę nie niższą niż 2500 zł (maksymalna to 30 tys. zł) lub areszt do 30 dni, zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat oraz 15 punktów karnych.

Policyjna Akcja Znicz 2022

Na polskich drogach Akcja Znicz 2022 rozpoczyna się w piątek 28 października i potrwa do 2 listopada włącznie. W tym czasie policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem tych, którzy wybiorą się w podróż, aby odwiedzić groby swoich bliskich. Na pewno będą przeprowadzane liczniejsze kontrole trzeźwości.

W 2021 roku w całym kraju, w okresie świąt towarzyszącym 1 listopada, odnotowano 288 wypadków drogowych, w których śmierć poniosło 18 osób, natomiast 345 zostało rannych. Zazwyczaj przyczyną wypadków była nadmierna prędkość jazdy oraz brawura kierowców. Ale to niestety nie wszystko. W czasie ubiegłorocznej akcji „Znicz” zatrzymano również 1 360 nietrzeźwych kierowców.

Jeśli znajdujemy się pod działaniem jakiejkolwiek ilości alkoholu w organizmie, nie ma mowy o jeździe pod jego wpływem. Warto wiedzieć, że jeśli policyjny alkomat pokaże jakąkolwiek inną wartość niż 0 (zero), to badanie odbędzie się ponowne po około 15 minutach. Ma to na celu ustalenie, czy tendencja nie jest wzrostowa. Najbardziej godnym naśladowania zachowaniem wykazują się kierowcy, którzy z zasady nie wsiadają za kółko czy to po wypiciu alkoholu, czy nawet następnego dnia po zakrapianej imprezie. Nie pij ani kropli alkoholu kolejną dobę przed jazdą - nie będziesz musiał martwić się o konsekwencje.

Komunikat Polskiej Policji

Policja wystosowała do wszystkich kierujących komunikat:

„_Apelujemy do wszystkich kierowców, aby pod żadnym pozorem nie wsiadali za kierownicę będąc pod wpływem alkoholu, a do pasażerów, by nie pozwolili, by wiózł ich nietrzeźwy kierujący! Pamiętajmy, że na drodze nie jesteśmy sami. Nasze nieodpowiedzialne zachowanie, pośpiech czy rozkojarzenie w połączeniu z coraz gorszą aurą może stać się przyczyną wielu niebezpiecznych zdarzeń, które w konsekwencji zaważą na czyimś zdrowiu lub życiu._”

od 16 lat

rs

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl