Prezydent Andrzej Duda przyjechał do Bełchatowa około godz. 13 w piątek (4 grudnia).
- Wszystkim polskim górnikom chciałbym złożyć ukłon w imieniu Rzeczypospolitej i podziękować. Podziękować za pracę trudną, ciężką i, zapewniam, niezwykle przez polskie społeczeństwo szanowaną. Cieszę się ogromnie, że mogę być dzisiaj właśnie w Bełchatowie - mówił Andrzej Duda.
Prezydent tłumaczył, dlaczego przyjechał właśnie do Bełchatowa.
- Zrobiliście państwo dla mnie rzecz niezwykłą - te słowa prezydent Andrzej Duda kierował do wszystkich bełchatowian, nie tylko do tych obecnych na sali. - To ostatnie spotkanie, tu w Bełchatowie, w czasie kampanii, i to że przybyliście wtedy tak niezwykle gremialnie, było dla mnie z jednej strony oszałamiające, a z drugiej strony dodało mi skrzydeł. Nigdy tego nie zapomnę. Dlatego tak niezwykle się cieszę, że w to górnicze święto wspólnie z państwem, z bełchatowskimi górnikami, z pracownikami kopalni i energetyki, mogę się spotkać. Ogromnie za to dziękuję - mówił prezydent.
Prezydent podkreślał także rolę bełchatowskiego zagłębia dla krajowej gospodarki.
- Bardzo się cieszę także dlatego, że tu jestem, bo państwa firma jest dla Polski ogromnie ważna - mówił Andrzej Duda. Podkreślał, że to jedna z największych kopalni węgla brunatnego w Europie i największa elektrownia konwencjonalna na tym kontynencie.
- Nie sposób wyobrazić sobie funkcjonowania państwa polskiego bez Bełchatowa - mówił Andrzej Duda. - Bez tego wszystkiego, co w tym zakładzie dla Polski, dla Polaków, robicie.
Były też słowa na temat kierunku, w jakim polska energetyka powinna według prezydenta zmierzać:
- Polityka energetyczna powinna być prowadzona odpowiedzialnie, tj. z uwzględnieniem możliwości i zasobów oraz warunków, na jakich możemy być państwem suwerennym - mówił w Bełchatowie prezydent Andrzej Duda. - Jeżeli jakieś państwo posiada 90 proc europejskich zasobów węgla, a system energetyczny tego kraju opiera się w zdecydowanej części na węglu, to mówienie w tym państwie o dekarbonizacji jest herezją i jest antypaństwowe - te słowa prezydenta skwitowano owacją.
- Jeżeli możemy mówić o dekarbonizacji z punktu widzenia naszych interesów, to tylko w znaczeniu ograniczania emisji dwutlenku węgla, a nie ograniczania wydobycia węgla - podkreślał prezydent Duda.
Następnie, prezydent Andrzej Duda wręczył medale państwowe odznaczonym górnikom. Zanim ich jednak odznaczył, z każdym z osobna zrobił sobie zdjęcie. Wszystkich zaprosił też do grupowej fotografii.
- Oczywiście wszystkich tych, którzy chcą sobie ze mną zrobić zdjęcie - humor prezydentowi podczas bełchatowskiej wizyty dopisywał. Wychodząc z sali uściskami dłoni żegnał się z obecnymi na sali górnikami.
Andrzej Duda to pierwszy prezydent RP, który 4 grudnia odwiedzi bełchatowskich górników.
CZYTAJ TEŻ: Dyrektor kopalni w Bełchatowie: Dbamy o tradycje, ale myślimy też o przyszłości
Podczas akademii wystąpił również Jacek Kaczorowski, prezes PGE GiEK S.A.:
- Nasze wyniki produkcyjne świadczą o tym, że dobrze radzimy sobie z wydobyciem węgla oraz wytwarzaniem energii elektrycznej i cieplnej - mówił Jacek Kaczorowski. - Należące do spółki kopanie wydobyły w ubiegłym roku prawie 50 mln ton węgla a nasze elektrownie i elektrociepłownie wyprodukowały ponad 58 TWh energii elektrycznej, co stanowi ponad 37 procent krajowej produkcji energii oraz niemal 19 mln GJ ciepła. Również nasze tegoroczne zadania zrealizujemy zgodnie z przyjętymi planami.
Prezes PGE GiEK S.A. podkreślał:
- Z uwagi jednak na konieczne odpisy aktualizacyjne wartości aktywów rzeczowych, wynik finansowy spółki będzie niestety ujemny - po raz pierwszy w historii. Co gorsza, wyniki finansowe spółki w kolejnych latach będą coraz bardziej obciążone kosztami uprawnień z tytułu emisji CO2. Bardzo prawdopodobne, że koszty, jakie poniesiemy na ich zakup, wzrosną w najbliższych pięciu latach czterokrotnie - zaznaczał Jacek Kaczorowski.
Podkreślał także:
- Konsolidacja, za którą stoją duże zmiany i trudne decyzje przerowadzona została z pełnym zaangażowaniem kadry managerskiej ale przede wszystkim w dialogu z reprezentująca pracowników spółki stroną społeczną. Korzystając z okazji, chciałbym jeszcze raz podziękować za to zaangażowanie, jak również za wypracowane standardy współpracy. Będziemy z nich korzystać w kolejnych trudnych rozmowach - mówił Jacek Kaczorowski.
