Andrzej Duda wyznaczył nowego premiera i nowego marszałka seniora. Politycy komentują decyzję głowy państwa

Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Wideo
od 16 lat
W poniedziałek wieczorem prezydent Andrzej Duda wygłosił orędzie, w którym ogłosił, że misję sformowania rządu postanowił powierzyć premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, zaś funkcję marszałka seniora przekazuje posłowi Markowi Sawickiemu z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Jak na decyzję głowy państwa zareagowali znani ludzie polityki?

– Po spokojnej analizie i przeprowadzonych konsultacjach postanowiłem powierzyć misje sformowania rządu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. Tym samym zdecydowałem o kontynuowaniu dobrej tradycji parlamentarnej, zgodnie z którą to zwycięskie ugrupowanie jako pierwsze otrzymuje szansę utworzenia rządu – poinformował prezydent w czasie poniedziałkowego orędzia.

Andrzej Duda przekazał także, że „jako Prezydent Rzeczypospolitej mam zaszczyt wyznaczyć marszałka seniora, który poprowadzi pierwsze obrady Sejmu. Zdecydowałem o powierzeniu tej ważnej i prestiżowej funkcji panu posłowi Markowi Sawickiemu z Polskiego Stronnictwa Ludowego, który został wybrany z Komitetu Wyborczego Trzecia Droga"

Politycy komentują decyzję prezydenta

- Przyznam, że zaskoczyła mnie propozycja Pana Prezydenta Andrzeja Dudy. Jest mi niezmiernie miło i dziękuję za zaufanie. Z satysfakcją przyjmuję powierzoną mi funkcję. Będę działał zgodnie z Konstytucją i regulaminem Sejmu Rzeczpospolitej Polski - napisał Marek Sawicki na Facebooku.

- Decyzja prezydenta Andrzeja Dudy o powierzeniu misji sformułowania rządu Mateuszowi Morawieckiemu to potwierdzenie wieloletniej tradycji konstytucyjnej w naszym kraju - powiedział rzecznik PiS Rafał Bochenek.

Jak zaznaczył, „to PiS jest zwycięzcą tegorocznych wyborów parlamentarnych i dzięki tej desygnacji, w sposób oficjalny będziemy mogli podjąć rozmowy w sprawie powołania rządu na kolejną kadencję.”

Z kolei w ocenie szefa klubu Lewicy decyzja prezydenta to "dalszy ciąg hucpy politycznego i politycznego teatru, który odgrywa Andrzej Duda".

- Myślę, że to ze strony prezydenta, to jest to taki gest docenienia tej formacji, która jest politologicznym zwycięzcą tych wyborów - skomentował Marcin Horała fakt, że marszałkiem seniorem ma zostać Marek Sawicki.

Robert Biedroń z Nowej Lewicy opublikował post o treści: „Prezydent ciągle się uczy. Ale arytmetyka mu do głowy nie wchodzi. Trudno, jesteśmy cierpliwi”.

"Niewiele oczekując, nigdy się nie zawiodłem" - napisał lider Polski 2050 Szymon Hołownia.

Wiceprezes PSL Dariusz Klimczak również odniósł się do podjętej przez prezydenta decyzji.

- Doceniam fakt, że prezydent postanowił powierzyć funkcję marszałka seniora posłowi M. Sawickiemu, honorując jego dorobek parlamentarny, a nie tylko dostojny wiek. Nie mam jednak złudzeń, że decyzja ma związek z ostudzeniem emocji wyborców opozycji po desygnowaniu PMM na premiera - podkreślił.

Przemysław Wipler z Konfederacji powiedział Polskiej Agencji Prasowej, że „żaden z posłów Konfederacji nie poprze Mateusza Morawieckiego przy uzyskiwaniu wotum zaufania”.

- Bez zaskoczeń - dodał, komentując tę decyzję.

- Arytmetyka sejmowa jest jasna. Ja bym po prostu oczekiwał od prezydenta logicznego wniosku, że na czele rządu powinien jak najszybciej stanąć premier Donald Tusk - stwierdził Cezary Tomczyk z Koalicji Obywatelskiej.

- Pan prezydent nie wyszedł poza rolę człowieka PiS. Wybrał partię, a nie Polskę – tak decyzję głowy państwa skomentowała Katarzyna Lubnauer z Koalicji Obywatelskiej.

Decyzja Andrzeja Dudy nie przypadła do gustu także Krzysztofowi Śmiszkowi z Lewicy.

- Duda zdecydował się kupić PiSowi trochę czasu. Trochę czasu na drenowanie spółek skarbu państwa i zacieranie śladów po swoich przestępstwach. Ale to tyle. Te rządy odejdą na śmietnik historii. To tylko kwestia czasu – napisał polityk na portalu X.

- Ogłoszenie mianowania Marek Sawicki marszałkiem seniorem to jest jak z reklamą piwa. Facet mówił piwo – a potem mrugał okiem – bezalkoholowe oczywiście. My PSL się na to piwo bezalkoholowe nie nabierzemy – napisał Jan Filip Libicki, senator PSL, komentując decyzję prezydenta ws. marszałka-seniora.

Szef Rządowego Centrum Analiz Norbert Maliszewski zaś skomentował: "Dziękujemy za kontynuację dobrej tradycji parlamentarnej, zgodnie z którą zwycięskie ugrupowanie jako pierwsze otrzymuje szansę utworzenia rządu!".

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz krótko skomentował poniedziałkową decyzję prezydenta Andrzeja Dudy o powierzeniu misji sformowania rządu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu:

- Większość jest znana i spokojnie robimy swoje. Partie Paktu Senackiego są gotowe do wzięcia odpowiedzialności za Polskę" - napisał w serwisie X (dawniej Twitter).

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl