Angela Merkel po raz pierwszy odniosła się swojej wieloletniej polityki wobec Rosji i Władimira Putina. "Nie zamierzam przepraszać"

Anna Piotrowska
Opracowanie:
Angela Merkel: Nie uważam, żebym musiała powiedzieć: to było złe
Angela Merkel: Nie uważam, żebym musiała powiedzieć: to było złe Fot. Flickr/ European People's Party/ CC BY 2.0
Nie muszę sobie zarzucić, że za mało próbowałam uniknąć tego, do czego teraz doszło – powiedziała o swojej polityce wobec Federacji Rosyjskiej była kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Na ten wywiad Niemcy czekali ponad 3 miesiące. Była już kanclerz Angela Merkel po raz pierwszy odniosła się swojej wieloletniej polityki wobec Rosji, w kontekście militarnej agresji tego kraju na Ukrainę. Z rozmowy jasno wynika, że była kanclerz Niemiec nie ma sobie zbyt wiele do zarzucenia. Przepraszać również nie zamierza, o czym wprost poinformowała.

"Nie uważam, żebym musiała powiedzieć: to było złe"

Angela Merkel stanęła w obronie polityki Niemiec wobec Rosji w okresie swoich 16-letnich rządów. – Dyplomacja, jeśli się nie powiedzie, nie jest przez to zła. Nie uważam, żebym teraz musiała powiedzieć: to było złe, i dlatego nie będę przepraszać – powiedziała w rozmowie z dziennikarzem "Spiegla" Alexandrem Osangiem. Była kanclerz przyznała, iż nie udało się zbudować architektury bezpieczeństwa, która zapobiegłaby wybuchowi wojny, nie udało się też zakończyć zimnej wojny.

Polityk podkreśliła ponadto, że sam Władimir Putin mówił jej wielokrotnie, że rozpad ZSRS był najgorszym wydarzeniem ubiegłego wieku. Ona zaś miała mu odpowiadać, że dla niej było to szczęście.

"Wystarczająco dużo się starałam..."

W dalszej części rozmowy Merkel potwierdziła, że aneksja Krymu w 2014 roku mogła spotkać się z bardziej zdecydowaną reakcją. Jak jednak podkreśliła, nie oznacza to, że nie zrobiono zupełnie niczego. Była kanclerz wspomniała tu o wykluczeniu Rosji z grupy G8, a także decyzji NATO o przeznaczeniu przez każdy kraj członkowski Sojuszu 2 proc. PKB na obronność.

Angela Merkel nie uważa, że w swoim stosunku do Rosji była naiwna. Nie postrzega również swojego sprzeciwu wobec rozszerzenia NATO na wschód jako błąd. Jej zdaniem, gdyby Ukraina i Gruzja otrzymały propozycję członkostwa w 2008 roku, Moskwa mogłaby już wtedy wyrządzić Ukrainie "ogromne szkody". – Nie muszę sobie zarzucić, że za mało próbowałam uniknąć tego, do czego teraz doszło. Na szczęście wystarczająco dużo starałam się z ówczesnym prezydentem Francji, i to mnie uspokaja – powiedziała była kanclerz i dodała: "To bardzo smutne, że się nie udało".

Niemiecka polityk ponownie potępiła rosyjską agresję Rosji na Ukrainę, określając ją jako "brutalny i naruszający prawo międzynarodowe atak", który "nie ma żadnego usprawiedliwienia". Po raz pierwszy do rozpętanej przez Putina wojny Merkel odniosła się w ubiegłym tygodniu podczas uroczystości związanej z przejściem na emeryturę Reinera Hoffmann, szefa federacji związków zawodowych DGB.

dw.com

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Włochy i Szwajcaria zmieniają swoje granice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl