Apel hiszpańskich lekarzy o ocenę działań w związku z pandemią koronawirusa. „Jak to możliwe, że Hiszpania znalazła się w takiej sytuacji?"

Wojciech Szczęsny
Wojciech Szczęsny
Fot. Pixabay
W prestiżowym brytyjskim czasopiśmie medycznym „The Lancet” ukazał się apel grupy naukowców o niezależne badania dotyczące rozwoju pandemii koronawirusa w Hiszpanii. Według badaczy skala zachorowań może być skutkiem błędnej polityki władz centralnych oraz regionalnych.

Jak podkreśliło w apelu dwudziestu epidemiologów i ekspertów, dane dotyczące rozwoju pandemii Sars-CoV-2 w Hiszpanii są bardzo niepokojące. W państwie uznawanym za jedno z czołowych pod względem sprawności służby zdrowia zarejestrowano ponad 50 tysięcy infekcji wśród pracowników szpitali oraz około 20 tysięcy zgonów w domach opieki. Do 4 sierpnia w całej Hiszpanii wykryto ponad 300 tysięcy zachorowań na Covid-19, zmarło 28.498 osób, co plasuje to państwo wśród najbardziej dotkniętych przez koronawirusa na świecie.

Autorzy apelu jako przyczynę takiego stanu rzeczy wskazują m.in. spóźnione działania administracji państwowej – zarówno władz centralnych w Madrycie, jak i samorządów w poszczególnych regionach kraju.

Hiszpańscy lekarze podkreślają jednocześnie, że głównym celem przeprowadzenia niezależnego badania mającego ustalić, jakie błędy zostały popełnione, nie jest wskazanie osób bezpośrednio odpowiedzialnych, lecz określenie w jakich sferach służba zdrowia na Półwyspie Iberyjskim potrzebuje najpilniejszych reform.

- Zachęcamy hiszpański rząd do rozważenia możliwości przeprowadzenia niezależnej oceny działań podjętych w związku z rozwojem pandemii. Może to pomóc w lepszym przygotowaniu się do ochrony kraju przez epidemiami, zapobiec przedwczesnym zgonom oraz zbudować sprawny system służby zdrowia oparty na badaniach naukowych – napisali w oświadczeniu opublikowanym na łamach wydawanego od 1823 roku brytyjskiego czasopisma „The Lancet” hiszpańscy lekarze.

Według dziennika „El Pais” rzeczywista liczba ofiar koronawirusa w Hiszpanii może znacznie przekraczać oficjalne statystyki. Z szacunków gazety wynika, że zgonów spowodowanych Covid-19 mogło być do tej pory nawet 45 tysięcy, co pod tym względem stawiałoby Hiszpanię na piątym miejscu na świecie.

- Istotne jest, abyśmy dokładnie dowiedzieli się, co właściwie się wydarzyło, po to, żeby sytuacja nie stała się ponownie tak poważna jak na początku pandemii – powiedziała w rozmowie z „El Pais” pomysłodawczyni wystosowania apelu Helena Legido-Quigley z Londyńskiej Szkoły Higieny i Medycyny Tropikalnej (London School of Hygiene and Tropical Medicine). – Działania, o które prosimy hiszpański rząd są zdecydowania wskazane, ponieważ część regionów naprawdę musi lepiej przygotować się do tego, co może wydarzyć się w najbliższej przyszłości – podkreśliła.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kolejna dawka szczepionki już dostępna!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl