Jak podkreśliło w apelu dwudziestu epidemiologów i ekspertów, dane dotyczące rozwoju pandemii Sars-CoV-2 w Hiszpanii są bardzo niepokojące. W państwie uznawanym za jedno z czołowych pod względem sprawności służby zdrowia zarejestrowano ponad 50 tysięcy infekcji wśród pracowników szpitali oraz około 20 tysięcy zgonów w domach opieki. Do 4 sierpnia w całej Hiszpanii wykryto ponad 300 tysięcy zachorowań na Covid-19, zmarło 28.498 osób, co plasuje to państwo wśród najbardziej dotkniętych przez koronawirusa na świecie.
Autorzy apelu jako przyczynę takiego stanu rzeczy wskazują m.in. spóźnione działania administracji państwowej – zarówno władz centralnych w Madrycie, jak i samorządów w poszczególnych regionach kraju.
Hiszpańscy lekarze podkreślają jednocześnie, że głównym celem przeprowadzenia niezależnego badania mającego ustalić, jakie błędy zostały popełnione, nie jest wskazanie osób bezpośrednio odpowiedzialnych, lecz określenie w jakich sferach służba zdrowia na Półwyspie Iberyjskim potrzebuje najpilniejszych reform.
- Zachęcamy hiszpański rząd do rozważenia możliwości przeprowadzenia niezależnej oceny działań podjętych w związku z rozwojem pandemii. Może to pomóc w lepszym przygotowaniu się do ochrony kraju przez epidemiami, zapobiec przedwczesnym zgonom oraz zbudować sprawny system służby zdrowia oparty na badaniach naukowych – napisali w oświadczeniu opublikowanym na łamach wydawanego od 1823 roku brytyjskiego czasopisma „The Lancet” hiszpańscy lekarze.
Według dziennika „El Pais” rzeczywista liczba ofiar koronawirusa w Hiszpanii może znacznie przekraczać oficjalne statystyki. Z szacunków gazety wynika, że zgonów spowodowanych Covid-19 mogło być do tej pory nawet 45 tysięcy, co pod tym względem stawiałoby Hiszpanię na piątym miejscu na świecie.
- Istotne jest, abyśmy dokładnie dowiedzieli się, co właściwie się wydarzyło, po to, żeby sytuacja nie stała się ponownie tak poważna jak na początku pandemii – powiedziała w rozmowie z „El Pais” pomysłodawczyni wystosowania apelu Helena Legido-Quigley z Londyńskiej Szkoły Higieny i Medycyny Tropikalnej (London School of Hygiene and Tropical Medicine). – Działania, o które prosimy hiszpański rząd są zdecydowania wskazane, ponieważ część regionów naprawdę musi lepiej przygotować się do tego, co może wydarzyć się w najbliższej przyszłości – podkreśliła.
