Wojsko Polskiej, bo chwilowej przerwie spowodowanej pandemią, na nowo wzywa rezerwistów na ćwiczenia. W Internecie pojawiły się informacje o "zaproszeniach" kierowanych do ponad 50-letnich mężczyzn, a nawet miał je otrzymać nawet 61-latek. Ile osób może dostać karty powołania? Sporo, biorąc pod uwagę, że ubiegłoroczne plany przewidywały ćwiczenia dla 200 tys. rezerwistów, a z powodu pandemii udało się ściągnąć tylko nieco ponad 18 tys. osób.
W wirtualnej sieci zawrzało.
- Mam 61 lat i zostałem powołany na dwa tygodnie w październiku 2021. Chyba ich poj...o. Twierdzą, że mam kategorie zdrowia A z komisji w 1979 roku, 42 lata temu - narzeka mężczyzna.
Inni wymieniają swoje liczne choroby. Najczęściej jednak są narzekania na dezorganizację życia prywatnego. Chodzi m.in. o brak opieki nad dziećmi, bo żona takiego wezwanego rezerwisty pracuje na zmiany i nie jest w stanie niemal z dnia na dzień zmienić swojego harmonogramu pracy.
Jak się okazuje, na ćwiczenia mogą zostać powołani rezerwiści, którzy ukończyli 18 lat, a nie skończyli 63. roku życia (do końca roku kalendarzowego, w którym osiągnęli ten wiek), a reguluje to ustawa o powszechnym obowiązku obrony.
Obowiązkowi służby wojskowej podlegają obywatele polscy, począwszy od dnia, w którym kończą osiemnaście lat życia, do końca roku kalendarzowego, w którym kończą pięćdziesiąt pięć lat życia, a posiadający stopień podoficerski lub oficerski - sześćdziesiąt trzy lata życia - wynika z przepisów.
- Na ćwiczenia wojskowe będą powoływanie wyłącznie żołnierze rezerwy, a więc obywatele, którzy w przeszłości pełnili czynną służbę wojskową (byli w wojsku). Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wprowadzenia obowiązkowych ćwiczeń wojskowych nie nakłada tego obowiązku na osoby przeniesione do rezerwy niebędące żołnierzami rezerwy - precyzuje Wojskowa Komenda Uzupełnień w Warszawie.
Teoretycznie możemy zostać wezwani do natychmiastowego stawiennictwa się w swojej jednostce. Mamy na to cztery godziny. W praktyce zwykle otrzymujemy kartę powołania z dwutygodniowym wyprzedzeniem. Jest to decyzja administracyjna, dlatego mamy możliwość odwołania się od niej, do 14 dni od otrzymania. Krótkotrwałe ćwiczenia trwają od dwóch do 30 dni, długotrwałe do 90 dni. O powołaniu żołnierza rezerwy do odbycia ćwiczeń decyduje dowódca jednostki wojskowej, do której żołnierz rezerwy ma nadany przydział mobilizacyjny.
Po co wzywać 50 i 60-latków? Od wyjścia tych ludzi z wojska minęło sporo czasu, zmieniła się technika i wyposażenie. Chodzi o to, aby zapoznali się z nowym sprzętem, techniką i zmianami w wojsku. Pracodawca jest zobowiązany zwolnić pracownika na czas ćwiczeń wojskowych. Za nie przysługuje wynagrodzenie, od 117 złotych dla szeregowego wzwyż. Ponadto darmowe zakwaterowanie, jedzenie i umundurowanie.
Niewiele jest wyjątków, które pozwalają uniknąć ćwiczeń rezerwistów. Reklamuje m.in. stan zdrowia, ale również praca za granicą.
Księżycowy krajobraz. Zobacz niezwykłe zdjęcia satelitarne p...
