Artemis 1. Kolejna próba uruchomienia odbędzie się dziś w nocy

Maciej Jasiński
Maciej Jasiński
Jak zawsze w przypadku startów rakiet, pogoda jest czynnikiem decydującym
Jak zawsze w przypadku startów rakiet, pogoda jest czynnikiem decydującym NASA
Misja Artemis 1, która ma przyczynić się do ponownego lądowania człowieka na Księżycu, miała wystartować w sobotę 3 września między godz. 20:17 a 22:17 czasu polskiego. Pierwszy start został odwołany z powodu usterki jednego z silników. Czy tym razem rozpocznie się powrót człowieka na Księżyc?

NASA potwierdziła, że ​​kolejna próba wystrzelenia misji Artemis I odbędzie się w nocy, a start zaplanowano na północ we wczesnych godzinach poniedziałkowych 14 listopada. Po kilku trudnych miesiącach prób wystrzelenia rakiety Space Launch System z Ziemi po raz pierwszy, obejmujących kilka ćwiczeń, poprzednie próby startu, testy czołgów i odcięcie od huraganu, rakieta zacznie się cofać do startu Pad 39B w Kennedy Space Center na Florydzie po północy w piątek 4 listopada.

Nocny start oznaczał niską widoczność, a przedstawiciele NASA powiedzieli, że woleliby startować w dzień. Jednak zespół był przekonany, że nocny start może bezpiecznie i spełnić wszystkie wymagania misji, powiedział Jim Frey, zastępca administratora w NASA Exploration Systems Development Mission Directorate. Dla ogółu publiczności nocna premiera oznacza, że ​​program nie będzie tak dobry, ale niektóre wizualizacje powinny być nadal dostępne.

„Mamy kamery na podczerwień. Zamierzamy uzyskać pewne wizualizacje – wielki ogień z tyłu pomoże nam również oświetlić rzeczy” – powiedział Frey podczas telekonferencji dla mediów.

Celem bezzałogowego startu 14 listopada jest przetestowanie nowej rakiety. Statek Orion bez załogi na pokładzie zostanie wysłany w kierunku Księżyca. Tam wejdzie na orbitę wokół naszego naturalnego satelity, przejdzie rozmaite testy i za jego pomocą przeprowadzone zostaną eksperymenty naukowe. Rakieta SLS i statek Orion będą wykorzystane w przyszłości do misji załogowych, dzięki którym człowiek wróci w okolice Księżyca i potem na jego powierzchnię.

TD

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl