- Na razie objęliśmy nowe stanowiska i pożegnaliśmy dotychczasowych szefów. Decyzje o organizacji pracy będziemy podejmowali po weekendzie - mówi prok. Marek Woźniak. Od czwartku jest szefem Prokurator Regionalnej w Krakowie (PR), powstałej w miejsce Prokuratury Apelacyjnej (PA). Znany jest ze śledztwa w sprawie groźnego sądeckiego gangu Al Capone.
Śledczy zastąpił dotychczasowego szefa małopolskich prokuratorów Artura Wronę. Na razie nie wiadomo, jaką funkcję po zmianach będzie pełnił prok. Wrona.
Zastępcami Woźniaka zostali prok. Barbara Kapera z Prokuratury Okręgowej i prok. Wojciech Mularczyk z PA. Funkcję rzecznika prasowego PR objął prok. Włodzimierz Krzywicki, który już pełnił tę rolę 10 lat temu (w PA).
Nowe tablice i pieczątki
W siedzibie PR przy ul. Cystersów 18 panuje atmosfera niepewności.
- Zmienili nam tablicę przy wejściu do budynku, pieczątki i szefów, a pracownicy od kilku dni żyją w stresie o swoją przyszłość. Z dnia na dzień można spaść z apelacji nawet do regionu. Nikt nie jest pewny swojego stanowiska - mówi jeden z prokuratorów apelacyjnych.
Największe zamieszanie, według pracowników, jest w no-wopowstałym zamiejscowym wydziale Prokuratury Krajowej, którego naczelnikiem został Piotr Krupiński, prokurator znany ze sprawy Kraków Business Park w Zabierzowie, ma się zająć sprawami przestępczości zorganizowanej i korupcji. W siedzibie wydziału przy ul. Mosiężniczej 3 żaden z pracowników nie potrafił powiedzieć, kto oprócz naczelnika będzie tam pracował.
Do zmian na stanowiskach kierowniczych doszło też w Prokuraturze Okręgowej w Krakowie. Jej szefem został prok. Rafał Babiński, znany ze znalezienia „haka” na sprzedawców dopalaczy.
Jego zastępcą została prok. Maria Zębala, która do tej pory pracowała w wydziale postępowania sądowego. Zastępcą szefa PO został także prok. Krzysztof Pijaj, specjalista od spraw przestępczości zorganizowanej.
Zmiany w całym kraju
Zmiany w organizacji prokuratury to efekt wielkiej reformy tego urzędu pod rządami Prawa i Sprawiedliwości. 4 marca doszło do połączenie funkcji Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego.
Od tamtej pory minister Zbigniew Ziobro ma dużo więcej uprawnień niż jego poprzednik, może na przykład ingerować w śledztwa podwładnych, co spotkało się z ostra krytyką środowiska prawniczego.
Główne zmiany w prokuraturze dotyczą również powołania Prokuratury Krajowej z prok. Bogdanem Święczkowskim na czele. Ponadto zlikwidowano jednostki apelacyjne i przekształcono je w regionalne. W praktyce oznaczało to zmiany na stanowiskach kierowniczych we wszystkich tych placówkach.