Pasek artykułowy - wybory

Bachmut na Ukrainie to piekło Europy. Przypomina walki o Passchendaele w I wojnie światowej

Kazimierz Sikorski
Walki pod  Passchendaele w 1917 trwały wiele miesięcy, zginęło kilkaset  tysięcy żołnierzy. Bitwa o niczym nie przesądziła. Podobnie jest teraz w Bachmucie na Ukrainie.
Walki pod Passchendaele w 1917 trwały wiele miesięcy, zginęło kilkaset tysięcy żołnierzy. Bitwa o niczym nie przesądziła. Podobnie jest teraz w Bachmucie na Ukrainie. The Print Collector/Image State/East News
Zdaniem większości analityków, Bachmut nie jest wart ofiar, jakie ponoszą tam walczący. Napędza fanatyzm, nic więcej. Podobnie było w bitwie o belgijskie Passchendaele ponad sto lat temu.

Piekło powraca do Europy. Sto lat po koszmarze Passchendaele w belgijskiej Flandrii, obrazy z bitwy pod Bachmutem na Ukrainie ujawniają podobnie przerażające sceny.

Kreml śle żołnierzy do ataków na ukraińskie okopy w błotnistym terenie, Ukraińcy dziesiątkują ich salwami z karabinów.

Przypomina to jeden z najciemniejszych momentów pierwszej wojny światowej, bitwę pod Passchendaele. Wojska alianckie spędziły wówczas cztery miesiące, próbując zdobyć pasmo Passchendaele, tylko po to, by rok później oddać je Niemcom bez jednego wystrzału.

Lekcja sprzed stu lat poszła na marne

To była lekcja, która poszła na marne. Na europejskiej ziemi znów rozgrywają się sceny przypominające jedną z najkrwawszych bitew pierwszej wojny światowej. Putin śle wojska pod lufy ukraińskich karabinów, żołnierze szarżują przez błotniste tereny, znaczone dziurami po pociskach i usiane zwłokami ich towarzyszy.

Bachnut zupełnie jak Passchendaele

Podobnie było pod Passchendaele, gdy w 1917 roku wojska alianckie zostały zmuszone do walki z Niemcami w błocie, czasem po piersi brnąc pod górę przez cztery miesiące pod ostrzałem, tracąc 300 tys. ludzi, tylko po to, by oddać je z powrotem w następnym rok bez walki.

Dla wielu ta bitwa bardziej niż jakakolwiek inna symbolizuje daremność pierwszej wojny światowej. Analitycy podobnie oceniają Bachmut. Twierdzą, że strategiczna wartość miasta nie jest warta tylu ofiar, które Rosja poświęciła, próbując je zdobyć.

Na początku Passchendaele alianci użyli 3000 dział, aby wystrzelić 4,5 miliona pocisków na niemiecką obronę – chcąc wyciągnąć wnioski z Sommy, kiedy wstępny ostrzał okazał się zbyt słaby do przełamania linii wroga. Rezultatem były sceny takie jak ta, która teraz odbija się echem na Ukrainie.

od 16 lat

lena

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl