Badacze z USA stworzyli wilki o cechach gatunku wymarłego ponad 10 tys. lat temu. Wilki straszne były pierwowzorem wilkorów w „Grze o tron”

Katarzyna Wąś-Zaniuk
Opracowanie:
Wideo
od 16 lat
Legenda o wilkach strasznych przestała być tylko echem prehistorycznych opowieści. Firma biotechnologiczna Colossal Biosciences, ze Stanów Zjednoczonych, ogłosiła, że udało jej się przywrócić do życia cechy jednego z najbardziej tajemniczych, drapieżnych ssaków epoki lodowcowej. Gatunek wymarł ponad 10 tys. lat temu.

Spis treści

Naukowcy stworzyli wilki o cechach prehistorycznego, wymarłego gatunku

Amerykańska firma biotechnologiczna Colossal Biosciences dokonała czegoś, co wielu uznałoby za nierealne. Posługując się narzędziami inżynierii genetycznej, stworzyła wilki, które mają posiadać cechy prehistorycznego, wymarłego ponad 10 tys. lat temu gatunku, wilka strasznego.

Jak przekazała agencja Associated Press, zespół badaczy, kierowany przez słynnego genetyka prof. George’a Churcha z Harvardu oraz paleogenetyczkę dr Beth Shapiro, z powodzeniem zastosował najnowsze technologie inżynierii genetycznej.

W wyniku ich pracy, w 2024 i 2025 roku, w laboratoriach Colossal Biosciences w Dallas przyszły na świat trzy szczenięta – dwa samce, Romulus i Remus, oraz samica, Khaleesi. Szczenięta w wieku od trzech do sześciu miesięcy znajdują się aktualnie w „bezpiecznym miejscu”. Ich dokładnej lokalizacji nie ujawniono.

Wilk straszny wyglądał zupełnie inaczej niż współczesne wilki.
Wilk straszny wyglądał zupełnie inaczej niż współczesne wilki.
Freepik

Jak przebiegały badania?

Naukowcy z firmy biotechnologicznej Colossal Biosciences przebadali materiał genetyczny wilków strasznych z zęba sprzed 13 tys. lat i fragmentów czaszki sprzed 72 tys. lat, znalezionych na terenie Stanów Zjednoczonych. W kolejnym kroku dokonali modyfikacji genów wilka szarego i przenieśli ten materiał genetyczny do komórki jajowej psa domowego.

Colossal Biosciences, firma stojąca za przełomowym projektem, twierdzi, że stworzone przez nią wilki to „pierwsze na świecie zwierzęta skutecznie ożywione po wyginięciu”. Według przedstawicieli firmy, zastosowanie zaawansowanej technologii inżynierii genetycznej pozwoliło im nie tylko przywrócić cechy prehistorycznego wilka strasznego, ale także stworzyć żywe organizmy, które noszą w sobie fragmenty DNA tego wymarłego gatunku.

Niektórzy naukowcy pozostają jednak sceptyczni wobec osiągnięcia firmy Colossal.

– Obecnie można jedynie sprawić, że coś będzie z wierzchu wyglądało jak coś innego, a nie w pełni ożywiać wymarłe gatunki – powiedział biolog z Uniwersytetu Buffalo Vincent Lynch, który nie brał udziału w tych badaniach.

Jak wyglądał wilk straszny?

Wilk straszny (Aenocyon dirus) był jednym z najsłynniejszych ssaków drapieżnych epoki lodowcowej. Cechował się wyjątkowymi rozmiarami, jak i potęgą fizyczną. Osiągał wagę nawet 150 kg, co czyniło go znacznie większym i silniejszym od współczesnego wilka szarego. Jego masywne ciało, potężne szczęki i ostre zęby pozwalały mu polować na duże zwierzęta, takie jak konie, bizony czy mastodonty, stanowiące główne źródło pożywienia w jego ekosystemie.

Wilk straszny zamieszkiwał obszary Ameryki Północnej, gdzie pełnił rolę szczytowego drapieżnika. Jego wyginięcie, związane było z serią zmian klimatycznych, które zniszczyły jego naturalne środowisko, oraz z rosnącą konkurencją ze strony mniejszych, bardziej elastycznych drapieżników, które były lepiej przystosowane do zmieniających się warunków.

Co ciekawe, jak podaje National Geographic, w „Grze o tron” wilkory inspirowane wilkami strasznymi odbiegały od pierwowzoru zarówno kolorem sierści (prehistoryczne wilki były rude, a filmowe szare), jak i upodobaniem do klimatu – wymarły gatunek był zdecydowanie bardziej ciepłolubny.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl