Będzie więcej mandatów za brak maseczek? Minister zdrowia Adam Niedzielski spotkał się z Komendantem Głównym Policji

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Będzie więcej mandatów za brak maseczek? Minister zdrowia Adam Niedzielski spotka się z Komendantem Głównym Policji
Będzie więcej mandatów za brak maseczek? Minister zdrowia Adam Niedzielski spotka się z Komendantem Głównym Policji Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
- Przechodzimy na politykę wystawiania mandatów za brak maseczek - zapowiedział w Poznaniu minister zdrowia Adam Niedzielski. W tej sprawie szef resortu zdrowia spotkał się w piątek z Komendantem Głównym Policji.

W czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał, że „przechodzimy na politykę wystawiania mandatów za brak maseczek”. W tej sprawie szef resortu zdrowia spotkał się w piątek z Komendantem Głównym Policji Jarosławem Szymczykiem.

- Jeżeli chodzi o karanie za brak maseczek, myślę, że ta polityka będzie niestety bardziej dolegliwa. Do tej pory podstawowym elementem to było zwracanie uwagi albo upomnienie, teraz przechodzimy na politykę wystawiania mandatów. Mamy dobre podstawy prawne, przypomnę, że pod tym kątem został zmieniony Kodeks wykroczeń - powiedział jeszcze w czwartek Niedzielski dziennikarzom.

Zaznaczył, że potrzebna jest "egzekucja tego obowiązku i zwracanie również uwagi innym". – Dbajmy o swoje bezpieczeństwo również w ten sposób - dodał.

Decyzja o większym egzekwowaniu noszenia maseczek ma związek z rozpędzającą się czwartą falą pandemii koronawirusa, która zaskoczyła prognozy przygotowane przez ministerstwo. Jednocześnie duża część Polaków przestała stosować się do podstawowych zaleceń, jak prawidłowe noszenie maseczki w miejscach zamkniętych, zachowywanie dystansu czy dezynfekcja.

Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski w rozmowie z polskatimes.pl poinformował, że mandaty są po to, żeby w jeszcze większym stopniu zmusić do przestrzegania tych obostrzeń. – Nie chcemy wprowadzać kolejnych obostrzeń, mając pewne mechanizmy, które powinny być jak najszerzej uruchamiane. Jeden mechanizm to dystans i maseczki – podkreślił.

Czwarta fala się rozpędza

Czwarta fal pandemii koronawirusa nabiera na sile, jednak przed nami dopiero jej szczyt. Codziennie padają kolejne rekordy nowych zakażeń. W piątek było to 9387 nowych przypadków. Dla porównania tydzień wcześniej Ministerstwo Zdrowia informowało o 5706 nowych zakażeniach.

Niedzielski podczas wtorkowej konferencji przekazał, że ministerstwo spodziewało się, że 5 tysięcy zakażeń dziennie zaobserwujemy dopiero pod koniec tygodnia. Szef resortu zdrowia przekazał, że pierwotna prognoza, która zakładała, że „na koniec listopada będziemy mieli zakażenia w przedziale od siedmiu do dwunastu tysięcy, wymaga przeszacowania”.

- Roboczo przyjmujemy, że te dolne przedziały, o których mówiłem na koniec listopada i na koniec grudnia, będą z całą pewnością bliżej dziesięciu tysięcy niż siedmiu tysięcy, które były pierwotniej w prognozie - podsumował.

Aktualne obostrzenia w Polsce

Ministerstwo Zdrowia wyznaczyło 12 kategorii, których dotyczą bieżące zasady bezpieczeństwa. Zalicza się do nich: dystans społeczny i maseczki, kwarantannę, kulturę i rozrywkę, zgromadzenia i imprezy, opiekę i edukację, granice i ruch międzynarodowy, usługi, handel, sport i rekreację, sanatoria, uzdrowiska i rehabilitację, transport oraz uroczystości religijne.

Jednak najbardziej kluczowe są te dotyczące noszenia maseczek oraz zachowywania dystansu. Cały czas obowiązuje utrzymanie 1,5 metra dystansu między pieszymi. Wyłączeni z tego obowiązku są: rodzice z dziećmi wymagającymi opieki, osoby wspólnie mieszkające lub gospodarujące oraz osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności, osoby z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, osoby niemogące się samodzielnie poruszać i ich opiekunowie.

W Polsce cały czas obowiązuje nakaz zasłaniania maseczką ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych. Jako przestrzeń zamkniętą definiuje się: sklepy, klatki schodowe, środki komunikacji miejskiej, zakłady pracy, kina i teatry, przychodnie, szpitale, studia tatuażu, kościoły, szkoły i uczelnie oraz urzędy oraz inne budynki użyteczności społecznej.

Nie trzeba natomiast nosić maseczki na świeżym powietrzu m.in. w lasach, parkach, chodnikach.

Z obowiązku zakrywania ust i nosa są zwolnione jedynie osoby posiadające zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający:

  • całościowe zaburzenia rozwoju,
  • zaburzenia psychiczne,
  • niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym lub głębokim,
  • trudności w samodzielnym odkryciu lub zakryciu ust lub nosa.
  • zaawansowane schorzenia neurologiczne, układu oddechowego lub krążenia, przebiegające z niewydolnością oddechową lub krążenia.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl