To 2 najczęściej popełniane błędy podczas suplementacji żelaza
Suplementowanie żelaza najczęściej zalecane jest przy anemii spowodowanej niedoborem żelaza szczególnie u kobiet mających obfite miesiączki, kobiet w ciąży i w czasie laktacji. Anemię stwierdza lekarz na podstawie badania poziomu żelaza we krwi. Dawka jest ustalana indywidualnie dla każdego pacjenta.

Jednak samo przyjmowanie suplementów żelaza może być nieskuteczne i nie uzupełniać wystarczająco poziomu tego składnika jeśli przyjmujesz go nieprawidłowo.
Dr Saurabh Sethi, którego na TikToku obserwuje 485,4 tys. jest gastroenterologiem, który chętnie dzieli się w swoich nagraniach cennymi poradami zdrowotnymi. Opublikował on filmik, na którym wskazuje dwa najczęstsze błędy popełniane podczas przyjmowania suplementów żelaza:
Błąd 1: Przyjmowanie żelaza codziennie
– Po pierwsze, nie musisz go przyjmować codziennie. Badania pokazują, że przyjmowanie go co drugi dzień poprawia wchłanianie i zmniejsza skutki uboczne ze strony przewodu pokarmowego.
Błąd 2: Zażywanie żelaza z kawą, herbatą lub nabiałem
– Po drugie, nie należy przyjmować go z kawą, herbatą ani produktami mlecznymi. Mogą one utrudniać wchłanianie, przez co suplementy żelaza będą mniej skuteczne.
Jak przyjmować żelazo i jaka dawka będzie najlepsza dla ciebie?
Dr Sethi zaleca więc, żeby nie popełniać tych błędów i przyjmować żelazo w taki sposób:
Zamiast tego, przyjmuj je na pusty żołądek z sokiem pomarańczowym, ponieważ witamina C maksymalizuje wchłanianie żelaza.
Według zaleceń Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej dzienne zapotrzebowanie na żelazo w zależności od wieku oraz płci wynosi:
dorośli mężczyźni: 10 mg/dzień,
kobiety (w wieku 19-50 lat): 18 mg/dzień,
kobiety (>50 lat): 10 mg/dzień,
kobiety w ciąży: 27 mg/dzień,
kobiety karmiące piersią: 10 mg/dzień.
Jaką dawkę żelaza dziennie powinieneś przyjmować? Zapotrzebowanie na żelazo powinno być pokrywane z diety. Natomiast w przypadku niedoboru żelaza lekarz może zalecić suplementację w dawce 60-120 mg dziennie.
Po czym poznać, że brakuje żelaza? Sprawdź, czy masz te objawy
Niedobór żelaza może objawiać się na wiele różnych sposobów, zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Często objawy narastają stopniowo, więc na początku mogą być trudne do zauważenia. Do najczęstszych objawów niedoboru żelaza należą:
rozkojarzenie,
apatia,
zmęczenie,
bladość skóry,
drażliwość,
kołatanie serca,
zespół spaczonego łaknienia (np. zespół pica prowadzący do jedzenia kredy czy ziemi),
pękanie kącików ust,
sucha skóra,
ból, pieczenie i wygładzenie powierzchni języka.
Jeśli masz te objawy zgłoś się do lekarza, który zleci ci wykonanie badań krwi i poziomu żelaza we krwi. W przypadku stwierdzenia niedoboru żelaza lekarz zaleci suplementację i ustali odpowiednią dla ciebie dawkę żelaza.