- To co się zmieniło, to decyzja rządu w Pekinie, że status quo nie jest już akceptowalny, że chcą przyspieszyć proces, za pomocą którego dążą do reunifikacji - powiedział Blinken.
Jak dodał, władze ChRL zdecydowały, że będą zmierzać do objęcia kontroli nad Tajwanem "wywierając większą presję" i stosując środki przymusu, w tym "czynienie życia na Tajwanie trudniejszym w nadziei, że to przyspieszy reunifikację".
Blinken zaznaczył, że nikt nie ma interesu w kryzysie wokół wyspy.
Xi Jinping: Chiny nigdy nie wyrzekną się możliwości użycia siły przeciwko „elementom separatystycznym” na Tajwanie
W połowie października podczas przemówienia otwierającego XX zjazd Komunistycznej Partii Chin (KPCh) przywódca Chin Xi Jinping oświadczył, że Chiny nigdy nie wyrzekną się możliwości użycia siły przeciwko „elementom separatystycznym” na Tajwanie. Xi zapowiedział m.in. wzmocnienie zdolności bojowych armii.
W swojej przemowie przywódca Chin zapowiedział dążenie do „rozwiązania kwestii Tajwanu”.
– Będziemy dążyć do pokojowego zjednoczenia z całkowitą szczerością i wysiłkiem, ale nigdy nie obiecamy, że wyrzekniemy się użycia siły i zastrzegamy sobie możliwość użycia wszelkich koniecznych środków – powiedział Xi.
Zaznaczył przy tym, że „jest to wymierzone wyłącznie w ingerencje zewnętrznych sił i niewielką liczbę separatystów dążących do niepodległości Tajwanu".
– Całkowite zjednoczenie naszego kraju musi być osiągnięte i bez wątpienia może być osiągnięte – podkreślił Xi, wywołując aplauz delegatów zgromadzonych w Wielkiej Hali Ludowej.
Pekin uznaje demokratycznie rządzony Tajwan za część ChRL i dąży do przejęcia nad nim kontroli, ale większość mieszkańców wyspy nie popiera takiego rozwiązania.
Bezpieczeństwo głównym tematem XX zjazdu Komunistycznej Partii Chin [WIDEO]

wu
Źródło: