Bliskie spotkania między siłami Moskwy i Waszyngtonu. Zaczęło się od zestrzelenia Powersa

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
Bliskie spotkania między siłami Rosji i USA w powietrzu. Zaczęło się od Powersa.
Bliskie spotkania między siłami Rosji i USA w powietrzu. Zaczęło się od Powersa. fot. Wikimedia; Vitaly V. Kuzmin
Od kubańskiego kryzysu rakietowego w roku 1962 po agresję powietrzną w XXI wieku. Historia pełna jest przerażających starć między siłami amerykańskimi i rosyjskim. Na szczęście nie doszło do otwartego konfliktu.

Zderzenie rosyjskiego samolotu z amerykańskim dronem Reaper nad Morzem Czarnym to tylko ostatnia z litanii starć wojskowych między dwoma krajami.

Niebezpieczne i nieprofesjonalne przechwycenie drona, jak to nazwali Amerykanie, w międzynarodowej przestrzeni powietrznej przez rosyjskie myśliwce Su-27, przypomniało podobne zdarzenia z przeszłości.
.
Od kubańskiego kryzysu rakietowego podczas zimnej wojny po agresję powietrzną w XXI wieku, historia pełna jest przerażających starć między siłami amerykańskimi i rosyjskimi. Oto niektóre z innych wyjątkowych bliskich spotkań między siłami Moskwy i Waszyngtonu w XX i XXI wieku.

Zestrzelenie szpiegowskiego U-2

Samolot szpiegowski U-2 Francisa Gary'ego Powersa został zestrzelony nad ZSSR 1 maja 1960 roku. Powers został trafiony podczas tajnego lotu zwiadowczego nad Związkiem Radzieckim i przebywał w więzieniu przez 21 miesięcy. Przeżył 61 dni przesłuchań przez KGB, został osądzony i skazany za szpiegostwo i miał spędzić w więzieniu dziesięć lat, w tym siedem lat ciężkich robót.

Kiedy schwytanie Powersa i jego samolotu zostało upublicznione przez wściekłego przywódcę ZSRR, Nikitę Chruszczowa, USA początkowo zaprzeczyły, że samolot był używany do rozpoznania wojskowego. Powiedzieli, że to samolot testowy NASA.

Ostatecznie Powers został uwolniony po wymianie z sowieckim szpiegiem Rudolfem Ablem na berlińskim moście Glienicke. Po powrocie do domu pracował jeszcze jakiś czas jako pilot testowy. Zginął tragicznie, gdy w jego helikopterze skończyło się paliwo i rozbił się na polu.

Wojna wisiała na włosku

Podczas kryzysu kubańskiego w 1962 cudem nie doszło do starć między ZSRR a USA. Amerykanie wysłali nad Kubę maszynę szpiegowską, która miała ustalić, czy na wyspie są radzieckie rakiety. Świat odetchnął z ulgą, gdy widmo wojny światowej zostało oddalone.

W ostatnich latach doszło do szeregu bliskich spotkań między amerykańskimi i rosyjskimi odrzutowcami. W lutym USA dwukrotnie wysyłały myśliwce, aby przechwycić rosyjskie bombowce Tu-95 Bear w pobliżu Alaski.

Kilka rosyjskich bombowców strategicznych i myśliwców zostało przechwyconych przez północnoamerykańskie siły obrony powietrznej, kiedy przelatywały nad międzynarodową przestrzenią powietrzną, w rutynowych incydentach niezwiązanych z tym, co się dzieje na Ukrainie.

Niebezpieczny manewr w powietrzu

7 września 2016 r. rosyjski myśliwiec przeleciał nad Morzem Czarnym w odległości trzech metrów od samolotu marynarki wojennej USA. Odrzutowiec dokonał czegoś, co Pentagon nazwał „niebezpiecznym przechwyceniem” amerykańskiego samolotu obserwacyjnego.

Manewr wykonał myśliwiec SU-27 Flanker. Było to w pobliżu samolotu P-8A Poseidon, który wykonywał operacje w międzynarodowej przestrzeni powietrznej. Rosyjski odrzutowiec dokonał czterech przechwyceń Posejdona, a to, które uznano za niebezpieczne, trwało 19 minut.

W 2016 roku rosyjskie odrzutowce przeleciały nad USS Donald Cook na Morzu Bałtyckim, zbliżając się na odległość 10 metrów od okrętu. 9 maja 2017 r. rosyjski myśliwiec przeleciał w odległości 7 metrów od jednego z samolotów Marynarki Wojennej USA w międzynarodowej przestrzeni powietrznej nad Morzem Czarnym.

Przegonili statki amerykańskie

Podobnie we wrześniu 2016, rosyjski SU-27 zbliżył się do amerykańskiego P-8A Poseidon. Latem 2020 rosyjskie okręty wojenne, które prowadziły ćwiczenia na Morzu Beringa, mniej niż 200 mil od wybrzeży Alaski, nakazały amerykańskim statkom handlowym opuścić terytorium połowowe USA.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl