Bodnar znów przymknie oko na prawo? Chodzi o konkurs na Prokuratora Krajowego

OPRAC.:
Damian Kelman
Damian Kelman
Wideo
od 12 lat
Ogłoszono pięciu kandydatów na Prokuratora Krajowego. Niebawem rozpoczną się rozmowy kwalifikacyjne. Jak się jednak okazuje, jeśli zostanie wybrany któryś z nich, będzie konieczny specjalny tryb działania władzy.

Konkurs na Prokuratora Krajowego

9 lutego Adam Bodnar ogłosił konkurs na stanowisko Prokuratora Krajowego. Ministerstwo sprawiedliwości wydało specjalny komunikat, w którym opisano szczegóły.

Aby kandydować, należało spełnić konkretne wymogi. Wśród nich były m.in. konieczność posiadania co najmniej 15 lat doświadczenia na samodzielnym stanowisku prokuratora czy posiadanie listy poparcia dla swojej kandydatury podpisanej przez co najmniej 50 prokuratorów w służbie czynnej lub asesorów prokuratury.

Ogłoszono również, że ostatecznie Prokuratora Krajowego wybierze specjalny dziewięcioosobowy zespół.

Piątka kandydatów na Prokuratora Krajowego

We wtorek wieczorem "Gazeta Wyborcza" przedstawiła kandydatów na Prokuratora Krajowego, która w środę ma ukazać się oficjalnie. Gazeta wspomniała, że od najbliższego poniedziałku rozpoczną się rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami, które będą transmitowane online.

Na liście znalazło się pięciu kandydatów:

  • Katarzyna Kwiatkowska
  • Dariusz Korneluk
  • Ewa Wrzosek
  • Jacek Skała
  • Agnieszka Leszczyńska

Adam Bodnar znów przymknie oko na prawo?

"Gazeta Wyborcza" w swoim tekście zauważa, że żadna z osób, które kandydują na stanowisko, nie ma tytułu prokuratora Prokuratury Krajowej, co jest koniecznym do objęcia tego stanowiska. Oznacza to potrzebę awansu.

Tutaj pojawia się problem, ponieważ w standardowym trybie niezbędne jest do tego minimum ośmioletni staż na stanowisku prokuratora lub sędziego, przy czym konieczne jest do tego co najmniej pięcioletnie doświadczenie na stanowisku prokuratora prokuratury apelacyjnej, regionalnej, okręgowej lub prokuratora IPN.

Pojawia się jednak furtka, ponieważ "w szczególnie uzasadnionych przypadkach" istnieje możliwość awansu w specjalnym trybie, gdy powołania dokonuje Prokurator Generalny na wniosek Prokuratora Krajowego.

Co ciekawe, wiele uwag do takiego przepisu mieli prokuratorzy z Lex Super Omnia, z którego o stanowisko Prokuratora Krajowego ubiega się obecnie trzech prokuratorów: Kwiatkowska, Korneluk, Wrzosek.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

źródło: Gazeta Wyborcza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl