Brak lekarza na nocnej opiece zdrowotnej w Starogardzie. Powodem braki kadrowe?
Nocna i świąteczna opieka zdrowotna są to świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej udzielane od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy.
W Kociewskim Centrum Zdrowia kilka razy podczas takiego dyżuru nie było lekarza.
- Powodem braku lekarza jest wiele czynników, zarówno okres urlopowy, jak również wzmożona liczba zachorowań na grypę, ale również, co jest kwestią najważniejszą, braki kadrowe na rynku pracy. Praca lekarza podczas dyżuru w NOCH-u jest pracą niewdzięczną i lekarze niechętnie angażują się w tego typu formy aktywności zawodowej. Trudno jest w dzisiejszych czasach pozyskać lekarza, który będzie dyżurował w nocy lub w okresie świąt - przyznaje Sylwia Neubauer-Borzyszkowska, specjalista ds. Marketingu i Komunikacji Społecznej w Kociewskim Centrum Zdrowia.
W ciągu ostatnich trzech miesięcy brak lekarza podczas dyżuru zdarzył się dwukrotnie: 15 i 22 stycznia. W skali roku to tylko 4 takie przypadki.
Czytaj także: Jak szpitale na Pomorzu oceniają internauci? Sprawdziliśmy. Ranking może zaskoczyć!
Co można zrobić, gdy na dyżurze w Starogardzie nie będzie lekarza?
- Rozwiązaniem jest przekierowywanie pacjentów do innych, ościennych NOCHów, jak to dzieje się w przypadku, kiedy oni wysyłają do nas. Nagminną sytuacją jest, że starogardzka placówka, przyjmuje pacjentów z Tczewa, Gniewu i okolic. Poza tym zapewniamy podstawową opiekę, jaka jest opieka pielęgniarek - informuje Sylwia Neubauer-Borzyszkowska.
W tygodniu średnia liczba pacjentów na dyżurze to 15 osób, w weekendy i święta średnia oscyluje w granicach 65 osób, które zgłaszają się na dyżur.
Wykaz najbliższych punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w rejonie powiatu starogardzkiego jest m.in. Tczew, Gdańsk, Kościerzyna: nocna i świąteczna opieka zdrowotna
