Bomba atomowa to najbardziej niszczycielska i śmiercionośna broń, jaką do tej pory stworzyła ludzkość. Gigantyczna energia, która jest uwalniania po wybuchu takiej broni, opiera się na reakcji łańcuchowej rozszczepienia jąder ciężkich pierwiastków (uranu i plutonu) lub kombinacji reakcji rozszczepienia. Broń atomowa niszczy i zabija nie tylko bezpośrednią falą uderzeniową, ale także poprzez promieniowanie przenikliwe i cieplne oraz długotrwałe skażenie promieniotwórcze.
Od początku inwazji na Ukrainę władze Rosji wielokrotnie groziły, że w razie zaistnienia niebezpieczeństwa dla Federacji Rosyjskiej, mogą sięgnąć po broń jądrową. Groźby Moskwy pozostają jak dotąd tylko groźbami. Zachód, z prezydentem USA i szefem NATO na czele, zapewniają, że użycie tzw. broni A przez Putina spowoduje zdecydowaną odpowiedź.
Arsenał nuklearny na świecie. Ile głowic ma Rosja, a ile USA?
Atomowe groźby Moskwy rodzą pytanie o to, kto ma większy arsenał głowic - USA i Zachód czy Rosja? Według danych serwisu Statista.com najwięcej głowic jądrowych posiada obecnie Rosja. Arsenał broni atomowej Putina szacowany jest na 5 977 głowic.

Arsenał nuklearny Stanów Zjednoczonych jest znacznie mniejszy. USA w swoich zasobach dysponuje około 5 428 głowicami z ładunkiem jądrowym. W tym miejscu warto zaznaczyć, że ilość nie przekłada się na jakość. Zdaniem wielu ekspertów, rosyjski arsenał atomowy ustępuje amerykańskiemu pod innym ważnym względem - jest gorszy jakościowo (rosyjskie technologie jądrowe cechuje m.in. większa usterkowość).
Arsenały atomowe USA i Rosji nie mają sobie równych, biorąc pod uwagę tylko liczbę głowic. Trzecie w tym zastawieniu Chiny mają "zaledwie" około 350 bomb tego typu, czyli wielokrotnie mniej.
Najwięcej bomb atomowych w Europie posiada Francja - ma ich około 290. Siły zbrojne Wielkiej Brytanii dysponują 225 głowicami broni A.
Pakistan ma około 165 bomb jądrowych, a sąsiednie Indie - 160. Arsenał nuklearny Izraela szacowany jest na 90 głowic z ładunkami atomowymi. Rządzona przez Kim Dzong Una Korea Północna ma około 20 bomb jądrowych.
Zagrożenie konfliktem atomowym jest realne [WIDEO]

dś