
Spis treści
Były premier Pakistanu skazany na 10 lat więzienia
Imran Khan, który był premierem Pakistanu w latach 2018-2022, jest oskarżony w ponad 150 postępowaniach sądowych. Zarzuty dotyczą między innymi terroryzmu oraz podżegania do przemocy.
We wtorek sąd zdecydował w tzw. sprawie szyfrogramu. Były premier usłyszał wyrok 10 lat pozbawienia wolności. W sprawie chodziło to o, że podczas jednego z wieców wyborczych Khan miał pokazywać zaszyfrowany dokument, który rzekomo miał być korespondencją dyplomatyczną pomiędzy Ministerstwem Spraw Zagranicznych Pakistanu a ambasadą tego kraju w Waszyngtonie, stolicy Stanów Zjednoczonych.
Imran Khan usłyszał wyrok więzienia
Były premier przekonywał wówczas, że jego obalenie było „spiskiem USA”, który został przeprowadzony przez wojsko i władze Pakistanu. Waszyngton i Islamabad odrzuciły te oskarżenia, a treści dokumentu nigdy nie ujawniono.
Pakistański Ruch na rzecz Sprawiedliwości (PTI), partia, do której należy Khan, zapowiedziała zaskarżenie wyroku, który jej zdaniem został wydany w „sfingowanej sprawie”.
„Nie akceptujemy tej nielegalnej decyzji” – napisał prawnik byłego szefa rządu na platformie społecznościowej X, dawniej Twitter.
Kim jest Imran Khan?
Imran Khan to były gwiazdor krykieta, który stał się islamistycznym politykiem. Został odwołany ze stanowiska premiera w 2022 roku, gdy przegłosowano wniosek o jego wotum nieufności. Rok później skazano go na trzy lata więzienia za korupcję. Miał sprzedawać prezenty, które otrzymywał jako premier. Chodzi m.in. o drogie zegarki, biżuterię, itp, o wartości ponad 140 mln rupii (ok. 2 mln zł). Dochody uzyskane ze sprzedaży tych przedmiotów nie zostały przez niego nigdzie zgłoszone.
Wyrok wykluczył go ze startu w nadchodzących wyborach parlamentarnych, jednak sam polityk pozostaje popularny i cieszy się dużym poparciem. Gdy w maju 2023 roku został aresztowany, Pakistan ogarnęły zamieszki. Wcześniej, podczas jednego z wieców został zaatakowany i postrzelony.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Źródło: