CBOS: prawie 60 proc. ankietowanych nie wie, że Polska obejmuje prezydencję w Radzie UE

Marcin Koziestański
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
59 proc. ankietowanych nie wie, że Polska obejmuje prezydencję w Radzie UE - wynika z sondażu CBOS. 41 proc. osób deklaruje, że wie o tym. To mniej, niż w 2011 r., kiedy w analogicznym okresie przed rozpoczęciem prezydencji wiedziało o niej 64 proc. respondentów.

Spis treści

Polska obejmuje prezydencję w Radzie UE

1 stycznia 2025 r. po raz drugi w historii Polska na sześć miesięcy obejmie prezydencję w Radzie Unii Europejskiej, co wiąże się z kierowaniem pracami nad unijnym ustawodawstwem oraz dbaniem o ich ciągłość.

Z listopadowego sondażu CBOS wynika, że wie o tym jedynie ponad dwie piąte respondentów - 41 proc. "Są to najczęściej osoby, które interesują się polityką i uważnie śledzą wydarzenia na scenie politycznej" - wskazano w omówieniu sondażu. O prezydencji w Polsce w Radzie UE nie słyszało natomiast 59 proc. ankietowanych.

"Wydaje się, że objęcie przez nasz kraj prezydencji w Radzie UE jest obecnie mniej nagłośnione niż poprzednio, gdy Polska przewodniczyła jej po raz pierwszy – wówczas w badaniu realizowanym w analogicznym okresie przed rozpoczęciem prezydencji (a więc w maju 2011 r.) słyszało o tym 64 proc. ankietowanych" - czytamy.

Jakie wyzwania stoją przed Polską?

Wśród najważniejszych wyzwań stojących obecnie przed UE ankietowani wymieniają przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa i zwiększenie współpracy w dziedzinie obronności (52 proc.), ograniczenie migracji do Europy (48 proc.), wyrównywanie poziomu i jakości życia w całej Unii (46 proc.), a także zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego (44 proc.).

Polacy spodziewają się, że sprawowanie przewodnictwa w Radzie UE będzie miało pozytywne następstwa dla Polski. Ponad dwie trzecie badanych (68 proc.) ma nadzieję na poprawę wizerunku Polski w Europie, a niemal trzy piąte (59 proc.) – na zwiększenie wpływu naszego kraju na politykę Unii Europejskiej.

Jednocześnie większość badanych (66 proc.) uważa, że niezależnie od tego, które państwo sprawuje prezydencję, najistotniejszy wpływ na politykę Unii mają największe kraje należące do tej organizacji, takie jak Niemcy i Francja. Przekonanie to nie jest już jednak tak bardzo rozpowszechnione jak w latach 2011–2012, kiedy podobnego zdania było 77 proc. ankietowanych.

Czy Polacy popierają członkostwo w UE?

CBOS zapytał również ankietowanych czy popierają członkostwo Polski w UE. Obecnie poparcie deklaruje 80 proc. respondentów. 13 proc. jest przeciwnych, a 7 proc. - niezdecydowanych. Wyniki różnią się znacząco w zależności od deklarowanych preferencji politycznych. Podczas gdy członkostwo w Unii popiera 99 proc. elektoratu KO, odsetek ten w przypadku elektoratu PiS wynosi już 71 proc. (przeciwnicy - 22 proc.; niezdecydowani - 7 proc.), zaś w przypadku elektoratu Konfederacji - 63 proc. (przeciwnicy - 28 proc., niezdecydowani - 9 proc.).

Badanie zrealizowano w dniach 9-21 listopada tego roku na próbie liczącej 981 osób metodą mieszaną uwzgledniającą bezpośredni wywiad z udziałem ankietera (CAPI), wywiad telefoniczny (CATI) oraz wypełnieni ankiety internetowej (CAWI).

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

a
andre
Jak słuchają Trwam i Respublika to nie wiedzą !
a
andre
16 grudnia, 20:01, Grzegorz:

POcichu chcą nas okraść

Już nie ma co kraść , PiS wszystko rozkradł !

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl