Chaos w małopolskim sejmiku trwa, PiS wciąż skłócony. Czwarta próba wyboru marszałka nieudana. "To jest kabaret"

Ewa Wacławowicz
Kandydat na marszałka Łukasz Kmita (z lewej) i przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Jan Tadeusz Duda
Kandydat na marszałka Łukasz Kmita (z lewej) i przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Jan Tadeusz Duda PAP/Łukasz Gągulski
Ten polityczny serial nie ma końca. W poniedziałek radni sejmiku podjęli dwie próby wyboru marszałka województwa małopolskiego. Bezskutecznie. PiS nie opanował kryzysu i kłótni wewnątrz partii, więc Łukasz Kmita - kandydat wskazany przez Jarosława Kaczyńskiego, ale nieakceptowany przez część małopolskich działaczy - znów przepadł w głosowaniu. W sumie już trzeci i czwarty raz! Lepszy wynik od niego uzyskał Krzysztof Jan Klęczar (zgłoszony przez Trzecia Droga-PSL i KO), obecny wojewoda Małopolski, ale nie zdobył większości. Kolejną sesję zaplanowano na wtorek na godz. 18.

W poniedziałek 1 lipca odbywała się kolejna sesja sejmiku województwa małopolskiego. Wybór marszałka województwa był jednym z punktów obrad, ale wiadomo z góry było, że to ten temat zdominuje wszystko. I tak się stało. Przełomu jednak nie było. Łukasz Kmita znów dostał czarną polewkę od kilku osób ze Zjednoczonej (!) Prawicy, które okazały się głuche na prośby i groźby prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

- Wybór zależy od radnych. To nie jest tak, że Jarosław Kaczyński decyduje, kto wybiera marszałka i kto ma zostać marszałkiem, tylko radni. Wierzę, że wreszcie dotarliśmy do takiego momentu, kiedy demokracja w Małopolsce zwycięży i dobro Małopolan, a nie zgodnie z pismem szefa struktur PiS-u dobro PiS-u - mówił przed startem obrad Miłosz Motyka, radny klubu Trzecia Droga - Polskie Stronnictwo Ludowe.

Łukasz Kmita był dobrej myśli i pewny swego. Od rana tryskał humorem i twierdził, że dziś poznamy nazwisko nowego marszałka.

Większym realistą był radny KO Kazimierz Barczyk. Twierdził on, że Łukasz Kmita marszałkiem nie zostanie, a w PiS w związku z tym należy się spodziewać dalszych dyskusji i nacisków.

- Prezes jest zdeterminowany żeby dokonać wyboru, a jeśli nie to zdeterminowany żeby doprowadzić do wcześniejszych wyborów. Zdecydowana większość radnych z PiS, ale również z Trzeciej Drogi i Koalicji Obywatelskiej jest przeciwna skracaniu kadencji, nowym wyborom, bo to by była jakaś forma przegranej demokracji - przekonywał Barczyk.

Opozycja tym razem nie miała zamiaru się tylko przyglądać, tylko zgłosiła też własnego kandydata.

Radni sejmiku wybierają marszałka

Przeciw Łukaszowi Kmicie stanął obecny wojewoda Małopolski i przewodniczący małopolskiego PSL Krzysztof Jan Klęczar.

– Co się zmieniło przez te ostatnie tygodnie? To, że kandydat Łukasz Kmita chciał doprowadzić do wcześniejszych wyborów. To co może Pan najlepszego zrobić dla Małopolski to nie przyjąć propozycji kandydowania na marszałka. Myśmy do tej pory nie zgłaszali kandydata na marszałka, bo stwierdziliśmy, że skoro PiS wygrał wybory to niech PiS wybierze marszałka. Dziś mówimy dość! Dość zabawy Małopolską – argumentował Stanisław Sorys z klubu Trzecia Droga – PSL.

- Jeżeli taka będzie wola radnych i zostanę wybrany na marszałka, z dniem dzisiejszym przestanę pełnić funkcję wojewody małopolskiego. Jestem pewien, że pan premier Donald Tusk wybierze na moje miejsce godnego zastępcę. Zgodnie ze statutem propozycje Zarządu przedstawia marszałek. Dopóki marszałkiem nie będę, nie będę wskazywał kogo wybiorę do Zarządu. Będę chciał dbać o harmonijny rozwój Małopolski, o kulturę, sport i środowisko. Nie boję się ciężkiej pracy. Zapewniam, że pod moim kierownictwem nie będzie pohukiwania na przewodniczącego Sejmiku, nie krzyczę, nie ma we mnie agresji, ale jest żelazna konsekwencja. Jestem przygotowany, by podjąć tę rękawicę i pracować dla Małopolan – mówił Krzysztof Jan Klęczar

Sesja nadzwyczajna

W tajnym głosowaniu otrzymał 18 głosów, a Łukasz Kmita 14. Siedem głosów było nieważnych. A to oznaczało, że żaden z kandydatów nie został wybrany na marszałka. W związku z tym przewodniczący Jan Tadeusz Duda zwołał jeszcze w tym samym dniu sesję nadzwyczajną.

Radni po raz kolejny wybierali między Kmitą a Klęczarem.

- To jest kabaret, co wy robicie. Wcale nie chcecie rozwiązać problemu marszałka w Małopolsce. Skoro was nie stać na to żeby wskazać innego kandydata, który połączy wszystkich, my zgłaszamy człowieka, który połączy wszystkie strony. Proszę o głos na Krzysztofa Jana Klęczara – zapowiedział radny Stanisław Sorys.

Wyniki: Krzysztof Jan Klęczar otrzymał 19 głosów, a Łukasz Kmita głosów 16, 4 głosy były nie ważne. Tym samym żaden z kandydatów nie został wybrany na Marszałka.

Barbara Nowak po sesji sejmiku: Jestem zawiedziona

Jak na rozstrzygnięcie, a raczej jego brak zareagowali radni i goście obecni na zgromadzeniu? Rozczarowania nie kryła m.in. Barbara Nowak.

- Jest jak jest, bardzo przykra sytuacja. Jestem zawiedziona – powiedziała na gorąco po ogłoszeniu wyników radna PiS i dodała, że o wszelkich konsekwencjach dla radnych, którzy nie poparli kandydatury Łukasza Kmity zadecyduje kierownictwo PiS.

Krzysztof Jan Klęczar nie krył natomiast zadowolenia.

– Podjęliśmy drugą próbę, dostaliśmy głos więcej, ale wciąż głos za mało żeby uzyskać większość i wybór na stanowisko marszałka. Będziemy dalej pracować konstruktywnie, by wystawić kandydata, który zdobędzie większość. Mnie chyba tych emocji wystarczy, nie jestem ukierunkowany na dalsze forsowanie mojej osoby. Będziemy szukać innego kandydata, rozmowy trwają – mówił wojewoda małopolski.

Grzegorz Lipiec z KO podkreślił, że partia spodziewa się poszerzenia wachlarza rozmów, bo obecne były nie wystarczające.

– Nie powinniśmy się skupiać na szukaniu dwudziestego głosu, bo do skutecznego rządzenia potrzebujemy 25-26 głosów, więc musimy rozmawiać z tymi, którzy nie zgadzają się na kandydata Łukasza Kmitę – mówi.

PiS w 39-osobowym sejmiku województwa ma większość - 21 mandatów. Koalicja Obywatelska ma 12 mandatów, a Trzecia Droga - 6.

Czas na wybór władz małopolskiego sejmiku radni mają do 9 lipca. Jeśli do tego nie dojdzie, w naszym województwie odbędą się przedterminowe wybory do sejmiku.

Zaczęły się wakacje. Dalej, pomimo wysokich cen, wybieramy Polskę

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

O
Olo
Tam gdzie duda tam zawsze jest szambo
E
Eustachy
Radni z PiS-u, którzy już 4 razy nie głosowali tak, jak chciał prezes, muszą szybko poprzeć kandydata koalicji 15 października, bo jeśli dojdzie do ponownych wyborów do sejmiku po 9 lipca, na pewno ne znajdą się na listach. Prezes im nigdy nie wybaczy niesubordynacji.
M
Marek
I.PL portal lewackiej ścierki
m
marek
Już tylko jeden pisowiec i będzie po wyborach. W takiej sytuacji muszą się śpieszyć kto pierwszy bo drugi i kolejny jest już niepotrzebny.

Pan prezes naczelnik nie ma ręki do ludzi albo ma rękę ale nie ma spośród kogo wybierać albo, co najbardziej prawdopodobne, i jedno i drugie. Zwłaszcza, że nie ma już dostępu do stanowisk, którymi mógł "zachęcać". Co teraz poczną żony i nieżony, ważnych i nadętych.
Wróć na i.pl Portal i.pl