Chiny gotowe zacieśniać więzi z Rosją. Xi Jinping przyjął Dmitrija Miedwiediewa

Grzegorz Kuczyński
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Pekin jest gotów zacieśnić więzi z Moskwą w celu skoordynowania strategii rozwoju obu państw - zapewnił chiński przywódca Xi Jinping podczas spotkania z wiceprzewodniczącym Rady Bezpieczeństwa Rosji Dmitrijem Miedwiediewem. W kwestii "kryzysu na Ukrainie" władze w Pekinie przekonują, że zachowują konsekwentne stanowisko.

SPIS TREŚCI

Xi, przyjmując Miedwiediewa w Pałacu Ludowym w Pekinie, podkreślił, że Chiny i Rosja "powinny wzmocnić komunikację i współpracę w ramach wielostronnych struktur, takich jak Organizacja Narodów Zjednoczonych, BRICS i Szanghajska Organizacja Współpracy".

Jak zwrócił uwagę Xi, Komunistyczna Partia Chin i Jedna Rosja, które utrzymują stosunki od 20 lat, są "ważną siłą promującą postęp ludzkości" i powinny ściśle współpracować, aby wraz z "zaprzyjaźnionymi partiami ze wszystkich krajów świata, zwłaszcza tych z globalnego Południa, pchnąć świat we właściwym kierunku".

Xi o Ukrainie

W kwestii "kryzysu na Ukrainie", jak wciąż Chiny nazywają rosyjską inwazję, w nocie MSZ przypomniano, że Pekin wielokrotnie podkreślał potrzebę przestrzegania trzech zasad - nierozszerzania pola bitwy, nieeskalowania walk i nieprowokowania przez żadną ze stron - aby "jak najszybciej dążyć do deeskalacji". Chiny - zapewniał Xi - są gotowe "współpracować ze społecznością międzynarodową w celu stworzenia korzystnych warunków dla politycznego rozwiązania kryzysu".

Klaun Miedwiediew

Dmitrij Miedwiediew, były prezydent Federacji Rosyjskiej, odwiedzający Chiny po raz pierwszy od grudnia 2022 r., odgrywa ograniczoną rolę w rosyjskim systemie politycznym i jest obecnie znany głównie ze swoich napaści na inne kraje i polityków oraz gróźb wojennych w mediach społecznościowych. Nikogo nimi nie przestraszył, prędzej wywołał kpiny i politowanie.

Faktyczny sojusz z Moskwą

Komunistyczne władze ChRL nie potępiły rosyjskiej agresji na Ukrainę na pełną skalę. Pekin sprzeciwia się też sankcjom nakładanym na Moskwę, a chińskie media przekazują propagandową narrację Kremla. W lutym 2022 r., krótko przed rozpoczęciem inwazji, doszło do spotkania obu przywódców w stolicy Chin, po którym zadeklarowano przyjaźń "bez granic". Po wybuchu wojny ChRL i Rosja zacieśniały współpracę w wielu dziedzinach, w tym militarnej, i prowadzą wspólne ćwiczenia wojskowe.

źr. PAP

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

E
Ehh
Dobry standard dziennikarski nazwac polityka ,,klaunem".Poki co to u naszego sojUSnika z Korei Pld jakis nie do konca zrownowazony Polityk oglosil stan wojenny .
D
Dowcipniś
Z kogo w Azji ostatnio kpili to my dobrze pamiętamy. Kto wolał na pomoc szoguna, kto brak szacunku Japończykom okazał.

Do dziś jest jego wpis o leczeniu się w bulu
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl