Chory na raka mężczyzna nagle zaczął mówić z obcym akcentem. "Pierwszy taki przypadek"

Anna Piotrowska
Opracowanie:
50-latek, o którym pisze "British Medical Journal" nie miał w Irlandii bliskiej rodziny. Z zaskakującym akcentem mówił aż do śmierci. Zdjęcie ilustracyjne.
50-latek, o którym pisze "British Medical Journal" nie miał w Irlandii bliskiej rodziny. Z zaskakującym akcentem mówił aż do śmierci. Zdjęcie ilustracyjne. Pixabay/ Mitrey
Chory na raka prostaty mieszkaniec Karoliny Północnej w USA niespodziewanie zmienił akcent w swoim języku angielskim na irlandzki. Niezwykłą historię 50-latka opisuje BBC, powołując się na "British Medical Journal".

Zespół obcego akcentu. Czym jest FAS?

Lekarze uznali, że chorego dotknął FAS (foreign accent syndrome), czyli bardzo rzadki zespół chorobowy powodujący nagłą zmianę akcentu. Osoba dotknięta tym syndromem mówi nadal w swoim ojczystym języku, ale z obcym akcentem, np. włoskim albo japońskim. Zachowuje dawny zasób słów, stosuje tę samą składnię, ale zmienia się u niej akcent, intonacja, artykulacja.

Pierwszy taki przypadek u pacjenta z rakiem prostaty

50-latek, o którym pisze "British Medical Journal", nie miał w Irlandii bliskiej rodziny. Z zaskakującym akcentem mówił aż do śmierci.

"Według naszej wiedzy, jest to pierwszy przypadek FAS opisany u pacjenta z rakiem prostaty i trzeci opisany u pacjenta z nowotworem złośliwym" – napisali badacze na łamach "British Medical Journal".

Zaczęła mówić z niemieckim akcentem. "Uważali się za szpiega"

Zespół obcego akcentu jest niezwykle rzadki. Jednym z ciekawszych przypadków była młoda Norweżka, która w 1941 roku została ranna w głowę podczas ataku lotniczego. W efekcie kobieta zaczęła niespodziewanie mówić z niemieckim akcentem. Spowodowało to masę problemów – otoczenie odrzucało ją, uważając za niemieckiego szpiega.

Polecjaka Google News - Portal i.pl
od 16 lat

lena

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl