Członkowie Fundacji im. Grupy Operacyjnej "Śląsk" 1939 utworzyli w Chorzowie w budynku przy ul. Powstańców 70/3, Izbę Pamięci Grupy Operacyjnej Śląsk i 75 Pułku Piechoty. Można tu zobaczyć repliki broni, umundurowania, ale też archiwalne zdjęcia, okulary żołnierzy, lornetkę czy stary kompas.
- 75 Pułk Piechoty był ważny dla Chorzowa. Tu mieściły się bowiem koszary 75 Pułku Piechoty. Pozostałości koszar znajdują się dalej w mieście przy ul. 75 Pułku Piechoty. Żołnierze uczestniczyli w życiu miasta. Widać ich było na ulicach miasta, brali udział w uroczystościach,a a w okresie przed wybuchem II Wojny Światowej i od września 1939 roku swoją walecznością udowodnili, że to jest jeden z elitarnych pułków, które walczyły w ramach Grupy Operacyjnej "Śląsk" - mówi Marcin Tutaj z Fundacji im. Grupy Operacyjnej "Śląsk" 1939.
"Historia 75 Pułku Piechoty zaczyna się w grudniu 1918 roku, kiedy to kilku Ślązaków, uciekinierów z terenu niemieckiego wówczas Górnego Śląska, przekroczyło granice między Bańgowem, a Czeladzią." - można przeczytać na jednych z plakatów w nowej izbie.
Tu będą odbywać się w przyszłości "żywe" lekcje historii dla uczniów oraz spotkania z żołnierzami 75 Pułku Piechoty.
ZOBACZ TAKŻE:
Obszar Warowny Śląsk: nowe życie polskich schronów
ZOBACZ KONIECZNIE: NASZA RAMÓWKA
DZISIAJ POLECAMY PROGRAM KATARZYNY KAPUSTY Z CYKLU TU BYŁAM