Ci posłowie zasiądą w komisjach śledczych. Adam Orliński: Chciałbym merytorycznej i konkretnej dyskusji

Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Poseł PSL Mirosław Adam Orliński w rozmowie z i.pl zauważył, że komisje śledcze, które mają zostać powołane w X kadencji funkcjonowania Sejmu, dotyczą „problemów, które były poruszane zwłaszcza w czasie kampanii wyborczej, ale także przez posłów w Sejmie już w poprzedniej kadencji”.
Poseł PSL Mirosław Adam Orliński w rozmowie z i.pl zauważył, że komisje śledcze, które mają zostać powołane w X kadencji funkcjonowania Sejmu, dotyczą „problemów, które były poruszane zwłaszcza w czasie kampanii wyborczej, ale także przez posłów w Sejmie już w poprzedniej kadencji”. brak
Klub parlamentarny PSL – Trzecia Droga rekomendował we wtorek do zasiadania w komisjach śledczych: Adama Orlińskiego (komisja ds. tzw. afery wizowej), Agnieszkę Kłopotek (komisja ds. tzw. wyborów kopertowych) oraz Magdalenę Srokę (komisja ds. oprogramowania Pegasus). – Nie chciałbym, żeby komisje działały na zasadzie lekkiego show, ale na zasadzie merytorycznej i konkretnej dyskusji – powiedział i.pl Mirosław Adam Orliński.

PSL wybrał posłów do komisji śledczych

Sejm we wtorek przystąpi do pierwszych czytań projektów trzech uchwał wniesionych przez Koalicję Obywatelską, powołujących trzy sejmowe komisje śledcze.

Pierwszy projekt dotyczy tzw. wyborów kopertowych, drugi – nieprawidłowości przy wydawaniu wiz, trzeci – oprogramowania Pegasus.

Klub parlamentarny PSL – Trzecia Droga rekomendował we wtorek do zasiadania w komisjach: Mirosława Adama Orlińskiego (komisja ds. tzw. afery wizowej), Agnieszkę Kłopotek (komisja ds. tzw. wyborów kopertowych) oraz Magdalenę Srokę (komisja ds. oprogramowania Pegasus).

Poseł PSL: Nie chciałbym, żeby komisje działały na zasadzie lekkiego show

Poseł PSL Mirosław Adam Orliński w rozmowie z i.pl zauważył, że komisje dotyczą „problemów, które były poruszane zwłaszcza w czasie kampanii wyborczej, ale także przez posłów w Sejmie już w poprzedniej kadencji”.

– Były to działanie niezgodne z prawem, które poruszała wtedy opozycja, czyli sprawa wyborów kopertowych, gdzie wszyscy przedstawimy, że brak było do tego podstawy prawnej, co wynika z konstytucji. Komisja musi wyjaśnić, czy te wszystkie decyzje były podjęte w sposób zgodny z przepisami prawa

– dodał.

Podkreślił, że kolejną komisją, która bardzo interesuje zarówno opinię publiczną, jak i specjalistów, będzie komisja ds. podsłuchów, czyli Pegasusa.

– Komisje śledcze mają uprawnienia quasi prokuratorskie – mogą przesłuchiwać świadków, a co za tym idzie, mogą od nich wydobywać pewne informacje

– podkreślił Orliński.

Zwrócił uwagę, że trzecią komisją będzie komisja ds. zbadania afery wizowej. – Wiele informacji wskazuje, że wizy mogły być kupowane i mogły być sprzedawane, co gorsza – przez urzędników państwowych, bądź osoby powiązane z urzędnikami państwowymi na wysokim szczeblu – dodał.

Zdaniem posła PSL to problem, który dał się odczuć.

– Widzimy go także w naszych małych miastach, nawet w Sochaczewie, czy w Płocku, czyli w moim regionie, że ogromna liczba osób z takimi tam się pojawiła. To budzi pytanie mieszkańców – na jakiej podstawie, czy ten napływ był kontrolowany, czy nie, czy konsulaty kontrolowały to w jakiś sposób? Jako komisja jeszcze nie działamy, więc nie zbieramy i nie analizujemy materiałów, wiemy na razie tyle, co z doniesień medialnych – że konsulaty działy na zasadzie przyspieszonego trybu

– mówił o sprawie wiz.

Mirosław Adam Orliński wyraził nadzieję, że wszystkie trzy komisje wniosą wiele pożytecznych informacji.

– Nie chciałbym, żeby komisje działały na zasadzie lekkiego show, ale na zasadzie merytorycznej i konkretnej dyskusji

– dodał.

jg

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcemy żyć wolniej - ciekawa analiza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl