Odwołanie gen. Gromadzińskiego
W środę MON zakomunikował, że SKW wszczęła postępowanie kontrolne „dotyczące poświadczenia bezpieczeństwa osobowego gen. broni Jarosława Gromadzińskiego w związku z pozyskaniem nowych informacji na temat oficera”. „W związku z tym została podjęta decyzja o odwołaniu gen. broni Gromadzińskiego z zajmowanego stanowiska dowódcy Eurokorpusu i jego natychmiastowym powrocie do kraju” – przekazał MON.
Nowy dowódca Eurokorpusu
Na jego miejsce powołano w środę wieczorem gen. broni Piotra Błazeusza, dotychczasowego pierwszego zastępcę szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. W środę wieczorem w oświadczeniu opublikowanym na portalu X gen. Gromadziński zapewnił, że nie ma sobie nic do zarzucenia.
SKW wydała komunikat. Na czym polega procedura?
W czwartek SKW opublikowała na swojej stronie internetowej komunikat, w którym przekazano informację o postępowaniach kontrolnych prowadzonych przez SKW. „Służba Kontrwywiadu Wojskowego, działając na podstawie przepisów ustawy z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 756 z późn. zm.), wszczyna z urzędu kontrolne postępowanie sprawdzające w przypadku uzyskania nowych informacji wskazujących, iż osoba posiadająca ważne poświadczenie bezpieczeństwa nie daje rękojmi zachowania tajemnicy” – czytamy.
W komunikacie dodano, w latach 2021–2023 SKW wszczęła ok. 150 kontrolnych postępowań sprawdzających wobec żołnierzy, funkcjonariuszy SKW oraz pracowników resortu obrony narodowej.
SKW podała też, że postępowanie sprawdzające w terminie podstawowym może trwać do 6 miesięcy, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach może zostać jednorazowo przedłużone o kolejne 6 miesięcy. „Postępowanie jest dwuinstancyjne, co oznacza, że od negatywnej decyzji Służby Kontrwywiadu Wojskowego osobie sprawdzanej przysługuje odwołanie do Prezesa Rady Ministrów, a także podlega kontroli sądowo–administracyjnej” – czytamy w komunikacie.
„Obecnie Służba Kontrwywiadu Wojskowego, również w następstwie przeprowadzonego w pierwszym kwartale br. audytu działalności Służby Kontrwywiadu Wojskowego w latach 2015–2023, kierując się dobrem ochrony informacji niejawnych, wszczyna kontrolne postępowania sprawdzające wobec osób pozostających w jej właściwości, niezależnie od zajmowanego stanowiska służbowego i posiadanego stopnia” – dodano.
Źródło:
