"Cisi buntownicy. Polski symbolizm ok. 1900 r." Wybitne dzieła polskiego malarstwa na wernisażu w Monachium

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
fot. Instytut Adama Mickiewicza
Ponad 130 wybitnych dzieł sztuki z kolekcji Muzeum Narodowego i prywatnych kolekcjonerów. Huczne otwarcie z udziałem polskiego wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotra Glińskiego oraz ministra nauki i sztuki Bawarii Markusa Blume. Tak zaczęła się wyjątkowa wystawa "Cisi buntownicy. Polski symbolizm ok. 1900 r.”. Honorowy patronat nad ekspozycją objęli prezydenci Polski i Niemiec, Andrzej Duda i Frank-Walter Steinmeier. Przyjrzeliśmy się wyjątkowym dziełom prezentowanym w tym niezwykle prestiżowym miejscu.

Na wystawie w Kunsthalle München, prestiżowej instytucji sztuki w Monachium, zobaczyć będzie można dzieła polskich największych twórców przełomu XIX i XX wieku, m.in. Olgi Boznańskiej, Jacka Malczewskiego, Jana Matejki, Józefa Mehoffera, Władysława Podkowińskiego, Ferdynanda Ruszczyca, Kazimierza Sichulskiego, Wojciecha Weissa, Witolda Wojtkiewicza, Leona Wyczółkowskiego. Dzieła pochodzą m.in. ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Kolekcji Raczyńskich oraz wielu innych.

Niektóre z nich dla Polaków są wręcz kanonicznymi. Jako przykłady możemy wskazać choćby takie dzieła jak: “Stańczyk”, “Zawieszenie dzwonu Zygmunta na wieży katedry w Krakowie w 1521 roku” Jana Matejki, a także “Babie lato” Józefa Chełmońskiego. Teraz publiczność monachijska będzie mogła zapoznać się wybitnym malarstwem polskich twórców. “Stańczyk” to zresztą dzieło ponadczasowe. Wówczas zadumany nad losami Rzeczpospolitej, a dziś nad losami Europy i świata w obliczu inwazji Rosji na Ukrainę. Jego uniewersalność i ponadczasowość podkreślał także wicepremier Gliński.

„Język sztuki stał się uniwersalną mową ludzkości. Łączy kraje i nurty myślowe, związuje ze sobą osobiste historie” - mówiła też o wystawie Barbara Schabowska, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza.

Polski wicepremier podkreślał, że wystawa w związku z rosyjską agresją ma szczególny charakter. Za polską wschodnią granicą toczy się walka o niepodległość, wolność i życie narodu ukraińskiego, ale zagrożona jest także ich kultura i tożsamość narodowa. Zagrożone są zabytki, które przetrwały wojny, rewolucje i reżim komunistyczny. Przecież Lwów cudem praktycznie niezniszczony przetrwał II wojnę światową.

To właśnie polską tożsamość narodową w czasach zaborów wyrażali "Cisi buntownicy” - których dzieła możemy oglądać na tej wystawie. Musimy zdać sobie sprawę z tego jak ważnymi i nienaruszalnymi wartościami są swoboda artystycznego wyrazu, kultura i tożsamość, a co Polacy w skutek swojej historii doskonale rozumieją.

- To nasz obowiązek by działać, to nasz obowiązek by stawić czoła agresorowi i na wszystkie możliwe sposoby wspierać naród ukraiński. Zarówno tych, którzy bronią swojej ojczyzny, a także tych, którzy uciekają przed wojną m.in. do Polski. Oglądając tę wystawę można znaleźć wiele analogii i symboliki, która odpowiada obecnej sytuacji w środkowo-wschodniej Europie - dodawał wicepremier.

Markus Blume, minister nauki i sztuki Bawarii podkreślał, że to ważne, zwłaszcza teraz, by pokazać, że w Europie stoimy ramię w ramię i obecność polskiego wicepremiera na otwarciu wystawy "Cisi buntownicy. Polski symbolizm ok. 1900 r.” jest tego doskonałym dowodem. Zaznaczał, że każdego dnia musimy pracować nad wartościami takimi jak demokracja czy wolność. - Właśnie z tego powodu, ta wystawa i jej wkład jest bezcenny i wysyła mocny sygnał. Sygnał, że rozumienie własnej historii, wyciąganie z niej wniosków, tożsamość narodowa i kultura, są niezwykle ważne do tego by stanąć po odpowiedniej stronie historii i w chwili próby pokazać solidarność - powiedział Blume.

To pierwsza prezentacja polskiego malarstwa w Monachium i jedna z największych, jakie miały dotąd miejsce na świecie. Doceniamy ogromne znaczenie tego projektu dla promocji polskiej kultury i naszych zbiorów - podkreślał z kolei dr hab. Łukasz Gaweł, dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie.

Prof. Gliński dziękował też Instytutowi Adama Mickiewicza za przygotowanie wydarzeń towarzyszących samej wystawie. Wystawa oficjalnie inauguruje bogaty program prezentacji polskiej kultury w stolicy Bawarii zatytułowany „Fokus auf Polen”. W ramach programu już od kilku dni w Konsulacie Generalnym RP w Monachium można zobaczyć wystawę plenerową “Fotografia na szczytach” - zdjęcia kompozytora, podróżnika i fotografa Mieczysława Karłowicza (1876-1909).

W Kunsthalle München zaplanowane są m.in. wykłady:

- 26 kwietnia, godz. 18:30. „Młoda Polska. Odrodzenie sztuki ok. 1900 roku”, (wykład w języku angielskim), prof. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie,
- 31 maja, godz. 18:30. „Ukryte moce. Mity w malarstwie polskim około 1900”, dr Nerina Santorius, Kunsthalle Monachium,
- 21 czerwca, godz. 18:30. „Monachium i Paryż̇. Początki polskiej symboliki w kontekście europejskim”, dr Agnieszka Bagińska, Muzeum Narodowe w Warszawie,
- 5 lipca, godz. 18:30 „Żywa Polonia. Oblicza polskiej alegorii narodowej”, dr Katharina Ute Mann, historyk sztuki.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl