Cła Trumpa. Podatek VAT zniesiony w UE? Taki pomysł ma doradca prezydenta USA. Unia Europejska podjęła kroki

Lidia Lemaniak
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Peter Navarro, doradca prezydenta USA Donalda Trumpa ds. handlu, ocenił, że „Unia Europejska musi znieść pozataryfowe bariery handlowe, w tym podatek VAT, by zawrzeć układ z USA”. Donald Trump ocenił zaś, że jest skłonny rozmawiać, ale na „twardych warunkach”. Zasygnalizował przy tym chęć pozostania przy cłach. W poniedziałek na posiedzeniu ministrów UE zapadła zgoda, że trzeba kontynuować negocjacje z USA w sprawie handlu. Ponadto komisarz ds. handlu utrzymał ofertę zerowych stawek w negocjacjach handlowych z USA.

Spis treści

USA obniżą nałożone na UE cła? Oto warunki

Peter Navarro wymienił w wywiadzie warunki, które UE miałaby spełnić, by USA mogły obniżyć nałożone przeciwko niej cła. Zaznaczył, że nie wystarczy, by UE obniżyła swoje własne cła.

– Powiedziałbym UE, że kiedy wydajecie swoje ogłoszenia (o odpowiedzi na cła), czy możecie (...) powiedzieć nam, że obniżycie swoje bariery pozataryfowe?. Zrezygnujcie z 19-procentowego VAT-u, uszanujcie decyzję WTO, że powinniśmy mieć możliwość sprzedaży naszej kukurydzy i mięsa. Stosujecie subsydia eksportowe, okradacie Amerykanów na wszelkie możliwe sposoby. Więc nie mówcie po prostu, że obniżycie swoje taryfy. To mały początek, ale o wiele większym problemem są inne bariery handlowe. Więc jeśli zaczniecie o nich mówić, to możemy zacząć rozmawiać – tłumaczył.

W podobny sposób wyraził się o ofercie władz Wietnamu, które zaproponowały całkowite zniesienie ceł w handlu z USA. Argumentował, że „oszustwa” polegają na barierach pozataryfowych.

Trump przekonany, że cła działają. Ale pozostaje otwarty na negocjacje

Inny doradca Donalda Trumpa, dyrektor Narodowej Rady Ekonomicznej Kevin Hassett, wypowiadał się w podobnym tonie w wywiadzie dla telewizji Fox News. Twierdził, że choć Donald Trump jest przekonany, że cła działają, pozostaje otwarty na negocjacje z partnerami, jeśli przyjdą do niego z „z naprawdę świetnymi ofertami, które przyniosą korzyści amerykańskiemu przemysłowi i amerykańskim rolnikom”.

Prezydent USA nie zamierza rezygnować ze swojej polityki

Sam prezydent USA sugerował przed otwarciem giełdy w Nowym Jorku, że nie zamierza rezygnować ze swojej polityki nawet w obliczu gwałtownych spadków na giełdzie.

„Stany Zjednoczone mają szansę zrobić coś, co powinno zostać zrobione DEKADY TEMU. Nie bądźcie słabi! Nie bądźcie głupi! Nie bądźcie PANIKANAMI (nowa partia oparta na ludziach słabych i głupich!). Bądźcie silni, odważni i cierpliwi, a WIELKOŚĆ będzie rezultatem!” – napisał na swoim portalu Truth Social.

Niecałą godzinę później dodał jednak, że rozmawia z „krajami całego świata”, w tym z premierem Japonii, lecz stawia w tych rozmowach twarde warunki.

„Ustanawiane są surowe, ale sprawiedliwe parametry. Rozmawiałem dziś rano z premierem Japonii. Wysyła on zespół ekspertów do negocjacji! Traktują USA bardzo źle w kwestii handlu. Nie biorą naszych samochodów, ale my bierzemy MILIONY ich samochodów. Podobnie w przypadku rolnictwa i wielu innych »rzeczy«. Wszystko musi się zmienić, ale szczególnie w przypadku CHIN!!!” – dodał.

Spadki na Wall Street

Po jego słowach notowania kontraktów futures na Wall Street poszły ostro w dół, a giełda zanotowała kolejne otwarcie na głębokim minusie. W przypadku indeksu Dow Jones było to ponad 3 proc.

Odnosząc się do giełdowych spadków, Navarro twierdził, że giełda „próbuje znaleźć dno”, by się od niego odbić i zapewnił, że „Dow skończy rok na 50 tys. punktach” (obecny kurs to 36,8 tys.). Przekonywał też, że prognozy o czekającej USA recesji są chybione, ponieważ wpływy z ceł pozwolą na uchwalenie przez Kongres cięć podatkowych.

Ustalenia UE po cłach Trumpa

Na poniedziałkowym unijnym posiedzeniu ministerialnym w Luksemburgu panowała zgoda, że UE powinna kontynuować rozmowy z USA w sprawie handlu.

„Obecnie jesteśmy na wczesnym etapie dyskusji, ponieważ USA postrzegają taryfy nie jako krok taktyczny, ale jako środek naprawczy” – powiedział komisarz ds. handlu Marosz Szefczovicz.

Zapowiedział, że w negocjacjach z USA na temat handlu UE nie zaproponuje wycofania podatku VAT. Poinformował, że oferował Stanom Zjednoczonym zerowe stawki nie tylko na samochody, ale też na wszystkie towary przemysłowe. Komisarz podtrzymał tę ofertę.

Potwierdził po spotkaniu z ministrami ds. handlu z krajów członkowskich w Luksemburgu wcześniejsze słowa przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen na temat oferty wobec USA, dotyczącej wprowadzenia zerowych stawek na import i eksport samochodów. Powiedział, że badali taką opcję z amerykańskim sekretarzem handlu Howardem Lutnickiem w trakcie ich pierwszego spotkania w lutym br. Podkreślił, że ma nadzieję, iż powrócą do rozmowy na ten temat w przyszłości.

„Samochody mają duże znaczenie symboliczne dla naszych amerykańskich partnerów, więc porównywaliśmy liczby dotyczące importu, eksportu i całego segmentu przemysłu samochodowego” – mówił.

Zaznaczył, iż to prawda, że w przypadku pojazdów osobowych cła po stronie amerykańskiej były niższe, ale w kategoriach vanów i pickupów już tak nie było. W jego ocenie istniała więc równowaga.

„Ponieważ przeprowadziliśmy sporo dyskusji, spędziliśmy sporo czasu, wiele, wiele godzin razem, to mogę powiedzieć, że - jeśli chodzi o ten segment - powiedziałem, że jesteśmy gotowi omówić zerowe stawki dla samochodów. Ale jesteśmy również gotowi omówić zerowe stawki dla wszystkich towarów przemysłowych” – stwierdził.

Poza samochodami Szefczovicz mówił m.in. o chemikaliach, produktach farmaceutycznych, plastiku, maszynach i „reszcie produktów przemysłowych”.

Takie „zero za zero” w wymianie pomiędzy UE a USA funkcjonowało np. w handlu napojami alkoholowymi.

Komisarz zapowiedział, że UE nie zamierza podejmować w rozmowach z USA kwestii podatku VAT, który jest postrzegany przez Waszyngton jako bariera pozacelna. Podkreślił, że VAT jest elementem systemu podatkowego w Europie i ważnym źródłem dochodu dla krajowych budżetów, dlatego nie podlega negocjacjom handlowym.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl