Co było przyczyną głuchoty Beethovena? Naukowcy wzięli się za badanie DNA kompozytora

Andrzej Grochal
Andrzej Grochal
Zagadka śmierci Ludwiga van Beethovena wciąż nie jest rozwiązana
Zagadka śmierci Ludwiga van Beethovena wciąż nie jest rozwiązana Fot. Martin Meissner/Associated Press/East News
Jednym z życzeń kompozytora Ludwiga van Beethovena było zbadanie jego dolegliwości, aby „przynajmniej w miarę możliwości świat po mojej śmierci został ze mną pojednany”. 196 lat po jego śmierci, naukowcy podjęli się rozwikłania tajemnicy jego choroby oraz stopniowej utraty słuchu, z którą wielki kompozytor zmagał się od lat dwudziestych swojego życia.

Naukowcy przebadali DNA Beethovena

W tym celu badacze przebadali jego DNA z pięciu próbek jego włosów. – Naszym głównym celem było rzucenie światła na problemy zdrowotne Beethovena, który słynął z postępującej utraty słuchu, która zaczęła się w wieku około dwudziestu kilku lat i ostatecznie doprowadziła do całkowitej głuchoty przed 1818 rokiem – powiedział jeden ze współautorów badania, Johannes Krause, profesor Instytutu Antropologii Ewolucyjnej im. Maxa Plancka w Lipsku w Niemczech.

Oprócz utraty słuchu Beethoven przez całe życie cierpiał na nawracające dolegliwości żołądkowo-jelitowe, a także ciężką chorobę wątroby. W 1802 r., a więc na 25 lat przed swoją śmiercią w wieku 56 lat, kompozytor napisał list do swoich braci, w którym prosił, aby jego lekarz, Johann Adam Schmidt, określił i podzielił się z ludzkością naturą „choroby” kompozytora po jego śmierci. List ten znany jest jako Testament z Heiligenstadt.

Od śmierci kompozytora mnożą się pytania o jej przyczynę

Jednak Beethoven przeżył swojego ulubionego lekarza o 18 lat, a po śmierci kompozytora testament został znaleziony w ukrytym schowku w jego biurku. W liście Beethoven przyznał, jak beznadziejnie czuł się jako kompozytor zmagający się z ubytkiem słuchu, ale jego praca powstrzymywała go przed odebraniem sobie życia. Powiedział, że nie chce odchodzić, dopóki nie stworzy „wszystkich dzieł, których potrzebę skomponowania poczułem”.

Od jego śmierci roiło się od pytań, co dolegało kompozytorowi i jaka była prawdziwa przyczyna jego zgonu. W ciągu ostatnich siedmiu lat życia kompozytor przeżył co najmniej dwa ataki żółtaczki związanej z chorobą wątroby, co doprowadziło do powszechnego przekonania, że zmarł na marskość wątroby.

Od tego czasu biografowie medyczni przeczesywali listy i pamiętniki Beethovena, analizowali sekcję zwłok, notatki lekarzy, a nawet notatki sporządzone podczas dwukrotnej ekshumacji jego ciała w 1863 i 1888 r., z nadzieją na poskładanie w całość jego skomplikowanej historii medycznej.

Nadal nie wiadomo, czemu kompozytor ogłuchł

Jednak naukowcy stojący za nowym badaniem poszli o krok i postanowili przeprowadzić analizę genetyczną włosów Beethovena. Próbki, których użyli, obejmowały włosy ścięte z głowy w ostatnich siedmiu latach życia kompozytora.

– Nie byliśmy w stanie znaleźć definitywnej przyczyny głuchoty Beethovena lub problemów żołądkowo-jelitowych. Odkryliśmy jednak szereg istotnych genetycznych czynników ryzyka chorób wątroby – powiedział Krause.

– Znaleźliśmy również dowody zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu B najpóźniej na kilka miesięcy przed ostateczną chorobą kompozytora. Prawdopodobnie przyczyniły się one do jego śmierci – dodał naukowiec.

Z listów Beethovena i jego przyjaciół wynika, że kompozytor regularnie spożywał alkohol. Chociaż trudno powiedzieć, ile spożywał, bliski przyjaciel napisał, że Beethoven wypijał codziennie co najmniej litr wina do obiadu. Picie alkoholu w połączeniu z genetycznymi czynnikami ryzyka chorób wątroby i wirusowego zapalenia wątroby typu B mogło fatalnie wpłynąć na zdrowie Beethovena pod koniec życia.

Spożycie alkoholu mogło się przyczynić do śmierci kompozytora

– Jeśli jego spożycie alkoholu było wystarczająco duże przez wystarczająco długi okres czasu, interakcja z genetycznymi czynnikami ryzyka stanowi jedno z możliwych wyjaśnień jego marskości wątroby – powiedział główny autor badania, dr Tristan Begg z Uniwersytetu Cambridge.

Naukowcy podkreślają, że przyszłe badania mogą ujawnić więcej spostrzeżeń, w tym przyczynę utraty słuchu u Beethovena – stwierdzili autorzy badania.

– Mamy nadzieję, że dzięki publicznemu udostępnieniu genomu Beethovena i być może dodaniu kolejnych uwierzytelnionych próbek do początkowej serii chronologicznej, pewnego dnia można będzie odpowiedzieć na pozostałe pytania dotyczące jego zdrowia i genealogii – powiedział Begg.

Polecjaka Google News - Portal i.pl

Źródło: CNN, BBC

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl