Ciało papieża złożono do trumny w kaplicy Domu Świętej Marty. Co dalej? Procedura wyboru nowego papieża potrwać może do trzech tygodni

Adam Kielar
Opracowanie:
Dom Świętej Marty - tu mieszkał papież Franciszek
Dom Świętej Marty - tu mieszkał papież Franciszek Wikipedia
W poniedziałek wieczorem ciało papieża Franciszka złożono do trumny w kaplicy Domu Świętej Marty, gdzie Franciszek mieszkał. Jego śmierć oznacza, że – oprócz okresu żałoby – rusza cały proces wyboru nowego przywódcy Kościoła Katolickiego. Procedura potrwa nieco ponad dwa tygodnie, powinno to zająć od 15 do 20 dni.

Spis treści

Ciało papieża złożono w trumnie w kaplicy Domu Świętej Marty

W kaplicy Domu Świętej Marty w Watykanie, w którym mieszkał i zmarł papież Franciszek, odbył się w poniedziałek wieczorem obrzęd oficjalnego stwierdzenia jego śmierci. Ciało złożono do trumny, która znajduje się w kaplicy.

Jak podał Watykan, odczytany został akt zgonu i akt potwierdzony przez Kamerlinga Świętego Kościoła Rzymskiego kardynała Kevina Farrella. Następnie odbyła się modlitwa. Obrzęd trwał około godziny.

Watykańskie biuro prasowe wyjaśniło, że kaplica na parterze Domu Świętej Marty została otwarta dla współpracowników papieża, którzy pragną modlić się przy jego trumnie.

Śmierć papieża Franciszka. Ogłosił ją Kamerling Kevin Farrell

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek około godziny 7:35 rano. O jego śmierci poinformował Kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego, 77-letni kardynał Kevin Farrell, urodzony w Irlandii, mający także amerykańskie obywatelstwo.

On teraz
On teraz
PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

To on teraz staje na czele administracji Kościoła i nadzoruje przygotowania do konklawe, podczas którego Kolegium Kardynalskie wybierze nowego papieża. Będzie on też przewodniczył obrzędom, zaplanowanym na poniedziałkowy wieczór. Trumna z ciałem Franciszka będzie wystawiona w kaplicy w jego rezydencji w watykańskim domu św. Marty.

Jednym z zadań Kamerlinga jest zamknięcie i zapieczętowanie domu zmarłego papieża. To jedna z czynności, wykonywanych oficjalnie po śmierci papieża.

Pieczęcie zostały nałożone na apartamenty papieskie - mieszkanie w Domu Świętej Marty, gdzie Franciszek mieszkał przez cały swój pontyfikat, a także na apartament w Pałacu Apostolskim, którego używał tylko by pojawić się w oknie w południe na modlitwie Anioł Pański.

Sprawdzanie pieczęci na drzwiach apartamentu papieża Franciszka
Sprawdzanie pieczęci na drzwiach apartamentu papieża Franciszka
PAP/EPA

Kolejną oficjalną czynnością jest zniszczenie pierścienia Rybaka oraz pieczęci, której głowa Kościoła używała do podpisywania dokumentów.

Co dalej po śmierci papieża Franciszka?

Kard. Kevin Farrell będzie także szykował mszę żałobną oraz pogrzeb Franciszka oraz cały terminarz wydarzeń żałobnych po śmierci papieża. Asystować mu w tym ma trzech innych kardynałów. Okres żałoby w Watykanie zazwyczaj trwa dziewięć dni, a ceremonie powinny – zgodnie z przepisami Stolicy Apostolskiej – mieć miejsce od czterech do sześciu dni od śmierci papieża.

Decyzja w sprawie daty pogrzebu ma zapaść podczas pierwszej kongregacji kardynałów, czyli ich zgromadzenia. Odbędzie się ono we wtorek rano. Według biura prasowego Watykanu, pogrzeb będzie miał miejsce „między piątkiem a niedzielą” - najprawdopodobniej w sobotę.

Zespół pod przewodnictwem Kamerlinga Farrella zdecyduje również o tym, kiedy ciało Franciszka zostanie wystawione na widok publiczny w Bazylice św. Piotra w Watykanie, by wierni mogli oddać mu cześć.

Znany ze skromnego prowadzenia się Franciszek zrezygnował z wielu elementów pogrzebów i pochówków papieskich. Poprosił na przykład, by został złożony do prostej drewnianej trumny. Ponadto, nie będzie on pochowany w krypcie Bazyliki św. Piotra, a w Bazylice Matki Boskiej Większej w Rzymie.

Tu chciał być pochowany papież Franciszek.

Konklawe. Kardynałowie wybiorą nowego papieża

Po pogrzebie i pochowaniu zmarłego papieża, nastąpi procedura organizacji konklawe. Kardynałowie z całego świata przyjadą do Rzymu, by wybrać następcę Franciszka.

We wtorek odbędzie się pierwsza kongregacja generalna kardynałów z udziałem purpuratów z Kurii Rzymskiej, Rzymu, Włoch i tych ze świata, którzy zdążą dotrzeć do Watykanu. Kongregacje to spotkania kardynałów, odbywające się przed konklawe; w ich trakcie zapadają decyzje dotyczące kolejnych kroków.

Głosowanie Kolegium Kardynalskiego standardowo powinny rozpocząć się około 15-20 dni po śmierci dotychczasowej głowy Kościoła. Według nieoficjalnych doniesień odbędzie się między 5 a 10 maja.

Obecnie jest 252 kardynałów katolickich, jednak głosować mogą tylko ci poniżej 80. roku życia, których jest 135. Gdy rozpocznie się konklawe, jego uczestnicy są odcięci od świata zewnętrznego – nie mają dostępu do telefonów, internetu czy gazet.

Wybór papieża ma miejsce w Kaplicy Sykstyńskiej. Wymagana jest większość 2/3 plus jednego głosu, więc zwykle jest kilka rund głosowań.

Jak wygląda wybór nowego papieża?

Po każdej rundzie głosy są palone w specjalnym piecu, kolor dymu oznacza wynik głosowania: czarny oznacza konieczność kolejnej rundy, biały – że papież został wybrany.

Zazwyczaj po około godzinie na balkonie nad placem św. Piotra pojawia się najstarszy uczestnik konklawe, który wygłasza po łacinie „habemus papam” czyli „mamy papieża”, po czym ujawnia się nowy Ojciec Święty.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Źródła: BBC, i.pl, PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka "SE". Kandydaci w bezpośrednich starciach

Komentarze

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze!
Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl